'Sommige vrouwen worden als cash-cow gebruikt' NIEUWS 13 ren erbarmelijk. Er was tekort aan water in de zomer en aan gas voor de kachels in de winter. Kinderen waren ondervoed, er was geen medische zorg. We leefden continu in angst, er was geschreeuw, er werd gescho ten." Na een aantal maanden begint ze aan haar ontsnapping. Daarvoor is dan al een levendige 'handel' in het kamp. ,,De num mers van smokkelaars gingen rond." Vrou wen leggen via (verboden) telefoons con tact met IS-sympathisanten of familie. ,,Ik ben online gaan bedelen om geld, via Insta- gram, Facebook, Telegram en kreeg contact met iemand in Idlib (een plaats in het noordwesten van Syrië, red). Hij kon me helpen. Omdat hij kon onderhandelen met de smokkelaar, werd het goedkoper. Ik heb ongeveer 10.500 dollar (8600 euro) moeten betalen." Smokkelaar De smokkelaar zegt haar met haar dochter 's ochtends vroeg naar de markt in het kamp te komen. In de bergingsruimte van de auto wordt ze uit Al Hol gesmokkeld, naar de plaats Al-Hassaka, een kilometer of 40 verderop. ,,Daar werden we in een ver borgen ruimte in een vrachtwagen gestopt. Na een paar uur moesten we midden in de nacht overstappen op een bootje, en kwa men we aan in Manbij. Van daaruit zijn we met een motor naar Jarablus gereden waar we van huis naar huis zijn gebracht. Ik denk dat ik wel twintig huizen in vijf da gen heb gezien. Uiteindelijk zijn we een ri vier overgestoken en in een auto naar Idlib gereden." De regio Idlib is het laatste ge bied in Syrië dat nog niet is terugveroverd door het regeringsleger van president As sad. De regio is in handen van een lappen deken van oppositiegroepen, waarvan het jihadistische Hayat Tahrir al-Sham (HTS) de grootste is. Die groep geldt als het Syri sche verlengstuk van al-Qaeda. Maar het gebied is in de loop der jaren ook een toe vluchtsoord geworden voor duizenden voormalige IS'ers. De regio is omsingeld door Syrische troepen, die het gebied onder meer vanuit de lucht bestoken. Het is wachten op de grote aanval waarmee Assad het laatste gebied wil terugveroveren. De Nederlandse vrouw is inmiddels de tweede vrouw van de man die haar heeft geholpen uit Al Hol te komen, hij komt uit het gebied. ,,Ik woonde eerst bij hem en zijn eerste vrouw in, nu in een huurhuis even verderop. Mijn man is om de dag bij mij. Het gebied hier valt onder HTS, maar de bombardementen zijn nog ver weg, ge lukkig." Ze is niet de enige Nederlander daar. Vol gens inlichtingendienst AIVD zijn er 'nog dertig volwassen Nederlanders bij jihadis- tische groeperingen in Noordwest-Syrië'. Onder meer deze krant schreef eerder dit jaar al over een groep van zo'n tien tot vijf tien Nederlandse vrouwen die uit Al Hol naar Idlib ontsnapten. ,,De Nederlandse vrouwen hier kennen elkaar allemaal, maar we bemoeien ons niet met elkaar." Zeker één van hen reisde verder: de be ruchte jihadiste Angela B. uit Soesterberg, ONDERZOEKER Ik probeer hier mijn eigen leven te leiden en niet betrokken te raken bij andere mensen naar Turkije. Ze meldde zich eind novem ber bij het Nederlandse consulaat in Istan- boel. Vandaaruit zal ze onder begeleiding van de marechaussee naar Nederland wor den gevlogen en hier worden vastgezet en berecht. ,,Doe een smeekbede voor een geliefde zuster die terugkeert naar Nederland. Laat Allah haar pad makkelijk maken", schreef de Nederlandse vrouw over Angela B. op sociale media. Uit haar berichten blijkt dat ze nog steeds een radicaal gedachtegoed aanhangt. Zo vraagt ze Allah om kracht voor de mannen en vrouwen die nog ge vangen zitten, citeert ze islamitische theo logen die populair zijn onder salafisten en deelt ze een cartoon waarin een persoon op het graf van magazine Charlie Hebdo uri neert. Ook post ze een filmpje waarin Syrië zwart kleurt als de vlaggen van IS. ,,Oh God, geef ons de dagen terug", staat erbij. Ze wil niet terug naar Nederland. ,,Dan kom ik in de gevangenis en wordt mijn dochter van me afgepakt. Ik probeer hier mijn eigen leven te leiden en niet betrok ken te raken bij andere mensen of groepen. Dat is na al die jaren een van de beste be slissingen die ik heb genomen, denk ik." dinsdag 5 januari 2021 GO In het Syrische detentiecentrum Al Hol houden Koerden IS- vrouwen, onder meer afkomstig uit Nederland, en hun kinderen gevangen na het ineenstorten van het kalifaat. De vrouw uit dit interview staat niet op de foto's. fotosafp - Ontsnapte IS-vrouw Het ontsnappingsverhaal van de Nederlandse vrouw klinkt aannemelijk, stelt de Rus- sisch-Amerikaanse onderzoe ker Vera Mironova. Zij is ver bonden aan de Harvard Uni versiteit in de VS en deed on derzoek naar de ontsnappin gen. Ze heeft veel contact gehad met IS-vrouwen in de kampen en hun smokkelaars. „Niemand weet precies hoe veel vrouwen zijn ontsnapt. Het gaat nog steeds door in elk geval. Mannen in Idlib helpen vaak bij die ontsnappingen omdat ze een vrouw of tweede vrouw zoeken. Dat doen ze soms voor hun genot, maar ook omdat een westerse vrouw een cash-cow kan zijn. In Idlib is veel armoede en deze vrou wen betalen veel geld voor hun ontsnapping. Je ziet ook dat mannen van heel andere strijd groepen toch een IS-vrouw nemen. Het draait allemaal om geld." Mironova gelooft weinig van 'het redelijk normale leven' dat de Nederlandse vrouw zegt te hebben. ,,Dat is bullshit. De vrouwen en kinderen in Idlib blijven vooral binnen omdat ze niet willen opvallen. Ze hebben een wankel bestaan: vandaag hebben ze nog bescherming, maar niemand weet hoe dat morgen is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13