Hotelier Joure wil schade vergoed zien Daders carbidknal zwijgen Asscher wil lijsttrekker zijn, ondanks toeslagenaffaire 12 NIEUWS JIHADIST INTERVIEW Een grote groep Nederlandse IS-vrouwen ontsnapte de afgelopen maanden uit Syrische detentiekampen. Sommigen keren terug naar Nederland, anderen blijven in jihad-gebied. Voor het eerst vertelt een van hen: ,,Als ik terugkom, kom ik in de cel en pakken ze me mijn dochter af." Eigenaren Anne-Klare en Ardi An ker van hotel Anne-Klare zijn en kele dagen na het carbidschietinci- dent nog steeds flink ontdaan. Het hotel in het Friese Joure raakte in de nacht van 31 december op 1 januari zwaar beschadigd, nadat een car- bidkanon naast het pand afging. Alle ramen van het hotel sneuvel den door de harde knal. Ook twee buurpanden moesten het ontgel den. De twaalf daders meldden zich een dag later bij de politie, maar he lemaal vrijwillig ging dat volgens hoteleigenaar Ardi Anker niet. ,,Ik heb de daders de avond van het in cident zelf opgespoord via sociale media. Er waren veel tipgevers die wisten wie het waren: een groep boerenjongens", vertelt Anker. Hij besloot zelf contact met hen op te nemen en te vragen zich aan te ge ven bij de politie. ,,Dat deden ze niet, dus heb ik aangifte gedaan van vernieling middels explosie. Toen ik de daders vertelde dat ik ook nog aangifte kon doen van poging tot zware mishan deling als ze zich niet zouden mel den, kreeg ik een berichtje van één van hen dat ze naar het politiebu reau zouden komen." Contact geweigerd De twaalf mannen (20 tot 27 jaar) verklaarden dat het carbidincident per ongeluk gebeurde. Ze zijn door de politie verhoord en mochten daarna naar huis, in afwachting van verdere stappen. Na het incident werd een anonieme actie opgezet om geld in te zamelen voor de da ders. Die leverde tot nu toe bijna 24.000 euro op. Of de eigenaren een deel van het geld zullen ontvangen om de schade aan hun hotel mee te herstellen, is voor Anker onbekend. ,,Het zou ook kunnen dat het geld wordt gebruikt voor juridische bij stand van de daders, of voor iets an ders. Maar daar kom ik niet achter, omdat ik geen contact krijg met de mannen die dit hebben veroor zaakt. Ik heb gistermiddag gepro beerd direct contact op te nemen, maar toen kreeg ik een bericht van de politie dat de daders geen con tact met mij willen. Zij mogen dus weigeren mij te woord te staan." DEN HAAG Lodewijk Asscher wil door als PvdA-leider, zo schrijft hij in een brief aan alle leden van de partij. Zijn lijst trekkerschap stond in delen van de partij ter discussie, vanwege de toeslagenaffaire. Als minister van Sociale Zaken in het vorige kabinet was Asscher daarbij be trokken. Juist onlangs kwam er een vernietigend oordeel over de overheid in die kwestie. Hij schrijft aan de PvdA-leden dat dit inderdaad 'nog stevig na dreunde'. ,,Deze affaire staat zo haaks op wat voor mij de drijf veer is om in de politiek actief te zijn. Namelijk zorgen voor een samenleving waarin we eerlijk en fatsoenlijk met elkaar om gaan. En waar ieder mens veilig zichzelf kan zijn. Daarom wil ik vooropgaan in de strijd voor een nieuwe verzorgingsstaat." Asscher bood overigens eind december zijn excuses aan voor de fouten die hij als minister had gemaakt. Hoe je ontsnapt uit een kamp waar duizen den (ex)leden van een van 's werelds meest beruchte terreurgroepen worden vastge houden? Vrij klassiek: ,,We moesten met drie vrouwen en zes kinderen in een kleine opslagruimte van een auto kruipen. Heel ongemakkelijk, maar we deden alles om het kamp uit te komen." De Koerdische be wakers merkten haar en de anderen niet op. Of waren betaald om ze niet op te mer ken. En zo glipte een Nederlandse bekeerlinge detentiecentrum Al Hol uit. De twintiger vertelt nu haar verhaal, op voorwaarde van anonimiteit. Haar naam is bij de redactie bekend en staat op de sanctielijst terro risme. Ze is een van ongeveer vijftien Ne derlandse IS-vrouwen die de afgelopen maanden zijn ontsnapt uit detentiekam pen in Noordoost-Syrië. Daar worden al ja renlang duizenden Europese 'jihadbrui- den' en hun kinderen vastgehouden door de Koerden, die de macht hebben in het ge bied. De vrouwen werden naar de kampen ge bracht nadat het kalifaat van IS instortte. Europese landen willen de vrouwen niet helpen bij terugkeer, ze maakten immers jarenlang onderdeel uit van een terroristi- sche groepering. Honderden vrouwen ne men daarom zelf het heft in handen en gaan ervandoor. De Nederlandse is jaren geleden naar Sy rië vertrokken 'omdat ze zich afgewezen voelde door de Nederlandse samenleving'. ,,Toen ik me bekeerde en besloot mijn li chaam te bedekken, kreeg ik vaak rotop- merkingen. Soms werd op me gespuugd. Terwijl ik gewoon een student was die wou afstuderen en gaan werken. Ik denk dat die afkeer mij ertoe aanzette te vertrekken." In Syrië woont ze eerst in Homs, later in Raqqa, de hoofdstad van het kalifaat. Ze krijgt er in 2017 een dochter, haar man komt om in de strijd. Als Raqqa valt, trekt ze met haar nieuwe man mee naar Baghuz, de stad die als laatste stukje kalifaat over blijft. ,,Daar vlogen de kogels je letterlijk om de oren." Als IS ook die stad moet prijs geven, wordt ze afgevoerd naar een deten tiekamp. Daar laat ze zich scheiden van haar tweede man. Kalifaat Over haar tijd in het kalifaat zegt ze: ,,Wij vrouwen kregen niet veel mee van het ge weld." Het is het verhaal dat vrijwel alle IS- vrouwen vertellen: wij waren huisvrou wen, zorgden voor de kinderen en het eten, de gruwelijkheden van IS gingen aan ons voorbij. Over haar tijd in het detentiekamp vertelt ze meer: ,,De omstandigheden wa- dinsdag 5 januari 2021 GO De gedupeerde eigenaren van het Friese hotel dat zwaar be schadigd raakte door een car- bidschietincident weten nog al tijd niet of de daders de schade gaan vergoeden. Een doneerac- tie die in allerijl werd opgezet voor de daders leverde al tien duizenden euro's op, maar of daarmee de slachtoffers wor den gecompenseerd, is ondui delijk. Florine Nesselaar Joure Alle ramen van hotel Anne-Klare liggen eruit. foto de vries media terugkomen? Dan ga ik de cel- inr Carla van der Wal Cyril Rosman Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12