ton schrikt: 10 NIEUWS ID-kaart met nieuwe chip Nooit gedacht dat ik dit zou zien in de mooiste democratie ter wereld Luchtmacht vaker te horen Iran neemt schip in beslag MACHTSWISSELING VERZET Bezorgde Amerikaanse juristen en politici beklagen zich over machts misbruik, nadat The Washington Post een opname van een telefoon tje met een lokale bestuurder in de staat Georgia heeft gepubliceerd. Trump zet daarin de man die ver antwoordelijk is voor het organise ren van verkiezingen onder druk om stemmen voor hem te 'vinden' en zo klaarblijkelijk de uitslag te manipuleren. Trump smeekt, vleit en dreigt met een strafzaak. Hij waarschuwt dat deze Brad Raffensperger een 'groot risico' neemt als hij niet aan zijn verzoek voldoet. ,,lk wil ge woon 11.780 stemmen vinden", zegt de president, die in Georgia 11.779 minder stemmen kreeg dan win naar Joe Biden. Dat wekt de indruk dat hij Raffensperger aanmoedigt om resultaten te vervalsen, wat strafbaar kan zijn. Na vier turbulente jaren zijn Amerikanen gewend geraakt aan grensoverschrijdend gedrag van Trump, maar twee weken voor het einde van zijn presidentschap zorgt het telefoontje ervoor dat in Was hington toch weer alarmbellen af gaan. Commentatoren vergelijken de president met een maffiabaas. ,,Ik heb in maffiazaken waarin ver gelijkbare taal werd gebruikt afper sing ten laste gelegd", tekende de krant Politico op uit de mond van Daniel Goldman, een voormalig of ficier van justitie die in 2019 het Huis van Afgevaardigden hielp bij de afzettingsprocedure tegen Trump. In het congres klinkt de roep om een strafrechtelijk onderzoek door de FBI. De Democratische voorzit ter van de justitiecommissie, Jerry Nadler, denkt dat Trump weleens 'strafrechtelijk aansprakelijk' kan zijn voor zijn dreigende taal. Aan staand vicepresident Kamala Harris sprak in een campagnebijeenkomst van 'kaal, brutaal machtsmisbruik door de president van de Verenigde Staten'. Carl Bernstein, de onder zoeksjournalist die in de jaren 70 grof machtsmisbruik door presi dent president Nixon onthulde, noemt Trumps gedrag tegenover CNN 'veel erger' dan het Water- gateschandaal dat Nixon destijds ten val bracht. Trump, oordeelt Bernstein, probeert een 'coup' uit te lokken en zou per direct afgezet moeten worden. Het komt op een pikant politiek moment. Deze week bepalen kie zers in Georgia welke partij de macht krijgt in de Senaat. Demo craten hopen dat zij daar de meer derheid kunnen overnemen, zodat aanstaand president Joe Biden zon der weerstand van de oppositie aan de slag kan. Trump en Biden ko men allebei naar Georgia in de hoop kiezers warm te maken voor de twee kandidaten die hun partij vertegenwoordigen. Flamboyante De flamboyante dominee Raphael Warnock, predikant in de kerk waar Martin Luther King ooit voorging, neemt het namens de Democraten op tegen senator, Trump-bondge- noot en bemiddeld Wall Street- topvrouw Kelly Loeffler. Docu mentairemaker Jon Ossoff probeert de Republikeinse senator en zaken man David Perdue te verslaan. Sommige Republikeinen zijn bang dat Trumps valse theorieën over verkiezingsfraude ervoor zorgen dat hun achterban er geen heil meer in ziet om te gaan stemmen. Morgen moet het Congres ook de uitslag van de presidentsverkiezin gen officieel bevestigen. Een groep partijgenoten van Trump is van plan dwars te gaan liggen. Na tien tallen rechtszaken en hertellingen willen ze nogmaals om een onder zoek naar vermeende fraude vra gen. Vooraf is al duidelijk dat ze daarvoor niet voldoende stemmen hebben, en dat Biden op 20 januari gewoon wordt ingezworen. Maar ze kunnen er wel voor zorgen dat nog eens fel gedebatteerd wordt over de verkiezingsresultaten. Vicepresident Mike Pence is als voorzitter van de Senaat de man die zal moeten voorlezen dat zijn baas met 232 stemmen in het kiescollege de verkiezingen heeft verloren van Biden, die 306 kiesmannen haalde. Fanatieke aanhangers van de pre sident hopen dat Pence zal weige ren om die verklaring uit te spre ken. Een groepje Trump-fans is van plan hem morgenochtend op te wachten bij de ingang van het Ca- pitool om hem aan te moedigen. Trump heeft zijn aanhangers opge roepen dan in Washington te ko men demonstreren. De stad ver wacht dat onder meer extremisti sche rechtse groepen de zittend president komen steunen. Aanhan gers willen in karavanen naar de hoofdstad reizen. Trump zelf be loofde een 'wild' protest. Het politiek theater rond de ver kiezingsuitslag zorgt voor een schisma in de partij. Partijleider Mitch McConnell en andere promi nenten erkennen de overwinning van Biden wel. Liz Cheney, voor naam Republikeins lid van het Huis van Afgevaardigden, noemt het verzet tegen de rechtmatige verkie zingsuitslag 'buitengewoon gevaar lijk'. Zelfs voormalig partijtopman Paul Ryan liet van zich horen om de poging stemmen van miljoenen Amerikanen te negeren 'anti-de mocratisch en anti-conservatief' te noemen. Bezwaar Maar onder andere Ted Cruz, een Republikeins senator met presi dentiële ambities, is van plan be zwaar te maken. Hij sloot zich met tien andere senatoren aan bij Josh Hawley uit Missouri, ook een man die wordt genoemd als toekomstig presidentskandidaat. Hawley zegt op te willen komen voor de 74 mil joen Amerikanen die op Trump hebben gestemd. Zonder hun steun is het haast onmogelijk om van be tekenis te zijn in de hedendaagse Republikeinse partij. Pro-Trump- groepen hebben al aangekondigd campagne te gaan voeren tégen partijgenoten die hun geliefde pre sident 'verraden'. Voormalig presidentskandidaat Mitt Romney, een van de weinige Trump-critici in de partij, verwijt hun kil opportunisme. ,,Ik had me nooit kunnen voorstellen dat ik deze dingen zou zien in de mooiste democratie ter wereld. Heeft ambi tie principes zo overschaduwd?" dinsdag 5 januari 2021 DEN HAAG Wie vanaf maandag een identiteits kaart aanvraagt, krijgt er een met een nieuwe func tie. De kaarten hebben een chip waarmee kan worden ingelogd bij overheidsdien sten via DigiD. Inloggen met de chip is een extra veiligheidsmaatregel, net als de tweestapsverificatie waarbij gebruik wordt ge maakt van sms-codes. Met een mobiele telefoon kan de chip worden gescand. Als alles in orde is, komt er een groen vinkje bij te staan en wordt er ingelogd bij DigiD. Donald Trump gaat steeds ver der in zijn pogingen de macht te behouden. Washington reageert ontzet op een telefoontje waarin Trump 'als een maffiabaas' een verkiezingsfunctionaris onder druk zet. Maar een flinke groep partijgenoten speelt het spel mee. Karlijn van Houwelingen Washington - Mitt Romney, senator DEN HAAG De Koninklijke Luchtmacht vliegt op het moment meer boven Ne derland dan normaal, meldt het ministerie van Defensie, omdat dat in het buitenland vanwege het coronavirus nu minder mogelijk is. Het ministerie laat weten dat oefeningen en trainingen zo veel mogelijk gespreid boven Nederland worden gehouden, maar waar schuwt ook dat burgers daar wat van zullen mer ken. ,,Dit zal te zien en te horen zijn.'' De oefeningen worden ook 's avonds ge houden, omdat trainen in het donker noodzakelijk is. LONDEN Een onder Zuid- Koreaanse vlag varende tanker is door Iran in be slag genomen. Volgens Iraanse media is dat ge beurd omdat het schip olie zou lekken in de Perzische Golf. De bemanning uit Zuid-Korea, Indonesië, Vietnam en Myanmar zit vast. De Straat van Hor- muz, die de Perzische Golf met de Golf van Oman ver bindt, is erg belangrijk voor de wereldoliehandel. In het gebied werden in 2019 en kele olietankers aangeval len waardoor de spannin gen tussen de Verenigde Staten en Iran opliepen. De VS heeft Teheran ervan be schuldigd achter de aan vallen op de tankers te zit ten. edrag [erger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10