7 Mocht er een verbod op consumentenvuurwerk komen, dan kan het weieens een saaie boel worden met oud en nieuw. Er zijn niet genoeg professionals om in het hele land shows te geven. De Nederlandse Vuurwerkbond heeft een plan. Oogarts Tjeerd de Faber was be hoorlijk verrast. De man die al jaren strijdt voor een totaalverbod op consumentenvuurwerk kreeg een kerstkaart van de Nederlandse Vuurwerkbond (NVB)? Hij ligt er echt. De bond wil be kendheid geven aan het offensief om in heel Nederland vuurwerk verenigingen op te zetten. De non- profitorganisatie bestaat uit lief hebbers van vuurwerk, maar ziet ook dat De Faber een punt heeft in zijn pleidooi tegen vuurwerk. ,,Het loopt de spuigaten uit'', zegt Lars Onrust van de Nederlandse Vuurwerkbond. Politie die be stookt wordt met vuurwerk, om standers die gewond raken, uren lange overlast voor huisdieren. Dankzij het vuurwerkverbod kon de oogarts dit jaar met kindercham pagne toosten op het nieuwe jaar. Minder letsel Ook Ruud Verkuijlen van de politie maakte het niet eerder zo mee, al volgt nog een definitieve evaluatie. ,,Er was minder letsel, we hoefden minder bij stand te verlenen aan an dere hulpdiensten.'' Normaal rijdt de politie mee met brandweer en ambulance, om ervoor te zorgen dat medewerkers hun werk veilig kun nen doen. Tegelijk zag de politie al vóór de aankondiging van het verregaande verbod - eerder was al besloten knallers en vuurpijlen in de ban te doen - in september en ok tober twee keer zo veel vuurwerkoverlast. „Een indicatie dat er door corona maatregelen onge noegen was in de samenleving." Vuurwerk moet worden afgestoken door mensen die er verstand van hebben -Tjeerd de Faber, oogarts Voor een verregaand verbod zoals afgelopen jaarwisseling is maat schappelijk draagvlak nodig, weet de politie, en het is nog te vroeg om te concluderen of dat nodig is. Maar Onrust voelt de bui al hangen: als er niet heel anders met vuurwerk wordt omgegaan kunnen consu menten straks echt zonder vuur- werk komen te zitten. Dan wordt het in Nederland een saaie boel, waarschuwt Rob Snijders van de Vuurwerkfederatie, die ook strijdt voor het behoud van vuurwerk. „Professionele shows kunnen niet overal worden georganiseerd. In Nederland zijn minder dan twintig pyrotechnische bedrijven. Laten we eerst kijken wat er ge beurt als we de maat regelen van eerder dit jaar uitvoeren." Oogarts De Faber staat wel open voor al ternatieven. Zoals het plan van pyrotechnici, controleurs, juristen en ver zekeraars - 'we hebben ook een explosievenexpert' - die zich met de NVB inzetten voor lokale vuur werkverenigingen die zorgen voor kleine, mooie en vooral veilige shows. Als gewone consumenten maar niet zelf aan de slag gaan, zegt De Faber. „Vuurwerk moet worden afgestoken door mensen die er ver stand van hebben, niet door leken." Onrust, zelf oud-pyrotechnicus, ziet in vuurwerkverenigingen de manier om daarvoor te zorgen. ,,Die moeten aan eisen voldoen, ze krij gen een cursus en een pasje. De woordvoerder moet ouder zijn dan NVB 25 jaar." Onrust vindt overigens dat consumenten nog wel aan de slag moeten kunnen met licht, veilig vuurwerk, zoals sterretjes en fon teinen die niet kunnen omvallen. Magisch De bond voelt dat het tijd is juist nu door te zetten: Nederland lijkt klaar voor verandering. Vuurwerkhan delaars zijn dat nog niet, zegt On rust. ,,Ik heb dreigtelefoontjes ge had, importeurs zeggen dat dit de nekslag is voor de vuurwerkhan- del." Het gaat Onrust om veiligheid én het behoud van vuurwerk. ,,Ik stond als jongetje ook met mijn neus tegen het raam gedrukt, om gebiologeerd naar het vuurwerk te kijken. Het blijft iets magisch.'' Daarom wil de bond onder meer winkeliers, voetbal-, ijs- en scou- tingverenigingen aanschrijven om te kijken of zij interesse hebben in het organiseren van vuurwerk shows. Daarmee kunnen zij ook inkomsten genereren. ,,En zij heb ben al een netwerk. Na een cursus kunnen ze aan de slag.'' Uiteindelijk moet elke buurt een vuurwerkshow kunnen organise ren. Met een wedstrijd kunnen de beste prestaties worden beloond, wie illegaal knalt, wordt geroyeerd. ,,Ik kan er uren over doorgaan. We weten al jaren dat het niet goed gaat, het kan echt veel beter." Dat vindt ook De Faber, die deze jaarwisseling zag als een 'geslaagd medisch experiment', vanwege het extreem lage aantal ongelukken. ,,Ik ben het helemaal eens met burge meester Bruls, die het vuurwerk helemaal wil afschaffen.'' Maar Faber vindt het, net als de politie, een goed idee dat er wordt gekeken naar veilige manie ren om toch nog vuurwerk te hebben met oud en nieuw. ,,Met al ternatieven zoals de vuurwerkver enigingen kan op een georgani seerde manier toch vuurwerk wor den afgestoken. Zolang we het kleine aantal professionals dat be schikbaar is voor grote vuurwerk shows maar niet gebruiken om burgers vuurwerk in handen te laten houden. Dat zou een goed koop excuus zijn.'' maandag 4 januari 2021 GO Confetti in Den Haag, dro nes in Rotter dam en lasers in Enschede tijdens de jaar wisseling. FOTO'S MARTIJN BEEK MAN, BART HOOGVELD, ANP, SHUTTERSTOCK Vuurwerkbond: Nederland is nu klaar voor verandering Carla van der Wal Rotterdam SfiL" Ve" ren."°m de be.,.!,*,* Wij bieden een goed georganiseerd alternatief voor deze Huidige problem, Dit bied vele voordelen: - Minder Overlast - Minder belasting van het milieu - Minder (uitsluiting} van ongelukken Minder schoonmaakkosten - Minder overlast van conflicten - Minder schade voor verzekeraars - Betere contole op het bezit van vuurwerk De kerstkaart van de Neder landse Vuurwerk bond. FOTO NVB Door het terugdringen van vuurwerk naar medemenselijke properties kunnen wij hiervan blijven genieten. Dit met oog voor veiligheid, medemens en milieu. Vuurwerk wat past in de huidige tijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7