NYNKEDEJONG Burgemeester doet interview in onderbroek 6 Column ^0 @nynke Welkom in 2021, het jaar waarvan we dachten dat het thuisscholen wel verleden tijd zou zijn. Maar helaas: de eerste maandag van het jaar, en de deuren van de scholen zijn gesloten. Nu heb ik weinig te klagen. We hebben slechts één kleuter, die we elke dag spelenderwijs iets mogen leren. Leg de wasknijpers in groepjes van drie. Zoek zo veel mogelijk spullen waarvan de naam begint met een 'm'. Van die dingen. Nee, dan de ouders met drie basisschoolkinderen of twee pubers of met een kind dat dit jaar eindexamen moet doen. Al die ouders die daaraan heus aandacht willen schenken, maar die onder tussen ook te maken hebben met vergaderingen via Zoom, met ma nager Evert die belt over de kwar taalcijfers, met een artikel waarvan de deadline in de nek hijgt en een berg mails die maar groter en gro ter wordt. En de kinderen, die missen hun vrien den. Die missen de fj\ regelmaat van een schooldag. Die mis sen een meester of juf die bevlogen de lesstof uitlegt. Wij doen ons best, maar laten we wel zijn: er is een reden waarom we nooit een lerarenopleiding hebben afgerond. Het leek vorig jaar nog best ge zellig: allemaal aan de keukentafel, en echt eens betrokken bij het schoolwerk van de kinderen. Inmiddels weten we wat de thuis- scholing vooral oplevert: heel veel schuldgevoel en tekortschieten. Want je zou de kinderen eigenlijk beter moeten begeleiden. Maar manager Evert heeft niet zo veel geduld meer met dat thuisonder- wijs. Thuis en werk vloeien in elkaar over, tot een lange brij van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat, vol met werken en zorgen, dat je allebei niet tot volle tevredenheid kunt doen. We doen wat we kunnen. Probeer tussendoor toch een rondje buiten te lopen. Evert heeft er niks aan wanneer jij uiteindelijk met een burn-out op de bank belandt. Zie het als iets positiefs dat je inmid dels de rijtjes Duitse vervoegingen weer kent. Zie het als persoonlijke ontwikkeling, die overhoring van het periodiek systeem der elemen ten. Ik had geen idee dat we zo veel spullen hebben waarvan de naam met een 'm' begint. Thuis en werk vloeien in elkaar over, tot een lange brij De rechtse politicus, naast burge meester van Antwerpen ook partij leider van de Vlaams-nationalisti sche N-V, liet zich zaterdag vanuit zijn slaapkamer online interviewen voor Radio 2 over zijn goede voor nemens. De Wever kreeg nog com plimenten over zijn overhemd. Hij had er echter geen rekening mee gehouden dat het gesprek ook op beeld te volgen was. De blote benen van de burgemeester waren goed zichtbaar. ,,Ik ben een beetje afgeleid, mijnheer De Wever'', zei interviewer Kim Debrie tegen het einde van het interview. ,,Kan het zijn dat u daar in uw onderbroek zit?'' ,,Hoe kun jij dat weten?'' re ageerde De Wever verbaasd. Toen zag hij het. „Verdorie, omdat ik voor een spiegel zit waarschijnlijk. Daar heb ik geen rekening mee gehou den. Bij deze begint het jaar met een bijzonder gênant moment. Dit zal me nog lang heugen.'' De Wever is in deze tijden van online-vergaderingen en -inter views zeker niet de eerste. Zo deelde de Amerikaanse weten schapper en milieu-expert Gret- chen Goldman eerder een goudeer lijke 'backstagefoto' na een video interview vanuit huis. Op tv leek ze netjes aangekleed in een opge ruimde kamer te zitten, maar bui ten beeld was het een bende en droeg ze (ook) geen broek. Die mijlpaal schept extra verant woordelijkheid. Sinds haar op komst in 2015 kon zij zich erop beroepen dat het niet aan kinde ren is om de aarde te behoeden voor een klimaatramp. Dat kan niet meer, maar ze gaat door als volwassene. ,,Deze milieucrisis is veel te belangrijk'', zei Thunberg onlangs in de krant Svenska Dag- bladet. De milieuactivist mag nu ook stemmen. Dat vindt Thunberg uiterst belangrijk. ,,Iedere verkie zing is een verkiezing voor het klimaat'', zei ze naar aanleiding van de afgelopen Amerikaanse presidentsverkiezingen. Ze kan volgend jaar voor het eerst zelf naar de stembus, voor de parle mentsverkiezingen in Zweden. Greta Thunbergs naam ging in 2018 heel de wereld over dankzij SS4C, 'School Strike for Climate'. Ze ging zelf eerst twee weken in staking op de stoep van het Zweedse parlement, om haar eis van het terugdringen van broei kasgassen kracht bij te zetten. Daarna gaf zij het voorbeeld om elke vrijdag in staking te gaan, onder het motto 'Vrijdagen voor de toekomst'. ,,Ik was toen nog zo jong, en zo naïef', zei ze vorig jaar in de documentaire I Am Greta. 'Hoe durven jullie!' In september 2019 leidde Thun berg het grootste wereldwijde protest tegen de klimaatcrisis ooit. In 161 landen gingen meer dan vier miljoen mensen de straat op. Een dag later sprak ze de Klimaattop van de Verenigde Naties toe. In niet mis te verstane woorden riep zij wereldleiders tot de orde. ,,Ik zou hier niet moeten staan. Ik zou op school moeten zijn aan de andere kant van de oceaan'', zei Thunberg in tranen. ,,Nu komen Als je door dit soort mensen wordt aangevallen, ben je goed bezig - Greta Thunberg jullie allemaal naar me toe voor hoop. Hoe durven jullie! Jullie hebben mijn dromen en mijn jeugd gestolen met lege woorden. We staan aan het begin van een massaal uitsterven en het enige wat jullie doen is praten over geld en sprookjes van eeuwige econo mische groei. Hoe durven jullie!'' Weekblad Time riep haar uit tot 'persoon van het jaar', onder het kopje 'De macht van de jeugd'. Dat ze lijdt aan het syndroom van Asperger, een vorm van autisme, ziet Thunberg als een voordeel. ,,Anders zijn is een cadeau. Als ik geen asperger had, zou ik niet zo'n gepassioneerd activist zijn. Asperger zorgt voor superkracht. En als je iets beteke nisvols doet, krijg je het gevoel dat je er zelf ook toe doet.'' Haar pleidooi voor het klimaat maakt veel indruk. Bij jongeren, maar ook bij bondskanselier Angela Merkel, paus Franciscus én haar landgenoot Björn Ulvaeus van ABBA. Hij noemt haar 'een trotse Pippi Langkous'. Haar rechtlijnigheid en onvoor waardelijke eerlijkheid roepen ook verzet op. Om te beginnen bij wereldleiders, zoals de presiden ten Donald Trump (VS), Jair Bol- sonaro (Brazilië) en Vladimir Poetin (Rusland) die de spot met haar dreven. ,,Die reacties onder strepen dat ik iets goeds doe. Als je door dit soort mensen wordt aangevallen, ben je goed bezig. Het laat zien hoe wanhopig ze zijn.'' Spot Ook op sociale media zijn de re acties verschillend. De een noemt haar een held, de ander drijft de spot met haar. Bijvoorbeeld door zich te richten op haar priemende ogen, die alleen maar angst zou den willen zaaien, ogen waarin kwaad zou schuilen. Sinds de herfst zit Greta Thun- berg, die kandidaat was voor de Nobelprijs voor de Vrede, weer in de schoolbanken. ,,Ik heb een hoop gemist. Het is goed weer op school te zijn, terug te vallen op routine. Daar ben ik ook als ieder ander'', zegt ze. Van een leven in de anonimi teit kan geen sprake zijn, zolang ze blijft strijden voor een beter klimaat. En dat is nodig, vindt ze. In haar ogen is er nog onvol doende bereikt. Bovendien wordt de klimaatcrisis al bijna een jaar overschaduwd door de coronacri sis. Toch noemt zij zichzelf een optimist. ,,Toen ik begon, dacht ik dat niemand zich echt zorgen maakte. Ik heb bewezen dat dat niet zo is. Veel mensen, vooral jongeren, maken zich zorgen over het klimaat, over hun toekomst, en dat is bemoedigend.'' maandag 4 januari 2021 GO huisschool Wees lief voor jezelf, ouder. Bart de Wever, burgemeester van Antwerpen, dacht dat hij voor een online interview geen broek hoefde aan te trekken. Dat had hij beter wel kunnen doen. Jonathan Bernaerts Antwerpen De Wever had niet door dat details in zijn spiegel ook op beeld te zien waren. FOTO RADIO 2 Milieustrijder Greta Thunberg is geen kindactivist meer De bekendste milieuactivist ter wereld bereikte gisteren een belangrijke mijlpaal in haar leven. Greta Thunberg is 18 geworden. Hans van Zon Rotterdam Ze werd voor haar acties bespot door onder anderen Donald Trump, maar Greta Thunberg ging door.FOTO'S AP, AFP, REUTERS, EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6