II Bijkerk wil vier huizen uit de grond pompen op plek Total II SCHOUWEN-DUIVELAND 5 MARIUS VIERGEVER AFSCHEID BRANDWEER Als zijn pieper ging, vloog Marius Viergever naar de brandweerpost. Veertig jaar lang. Op oudjaarsavond beleefde hij zijn allerlaatste uitruk, want per 1 januari nam hij afscheid van het korps. Hij moet toch wel één van de oudere brand weermannen in Zee land zijn, beredeneert de 66-jarige in de ka zerne van Zierikzee. Want, legt hij uit, vroeger moest je stoppen als je 55 werd. ,,Later werd dat opgerekt naar 60 en uiteindelijk werd het afgeschaft omdat het als leeftijds discriminatie werd gezien. Als je nu je test haalt, mag je blijven." Net als zijn collega's - waaron der zijn zoon en schoondochter - van het korps in Zierikzee is de Zierikzeeënaar brandweerman op vrijwillige basis. Dat ging goed sa men met zijn werk, want hij was veelal in en rond de stad te vinden. ,,Zeker in de dagploeg was dat handig, want er zijn best wat an dere korpsen op het eiland die overdag maar moeilijk aan hun be zetting kunnen komen." Viergever begon op 1 januari 1981 bij het korps van Dreischor, waar hij toen woonde. „Eigenlijk had ik er al eerder bij gewild om onder de dienstplicht uit te ko men. Maar toen was er geen plaats. Pas toen de taken van de Bescher ming Bevolking (BB) werden overgeheveld naar de brandweer vroeg commandant Ko de Jonge of ik er toch bij wilde komen. In die tijd rukte je ongeveer twaalf keer per jaar uit en alleen voor brand." Om de brandweerlui op te roepen werd toen nog met de hand aan een slinger gedraaid, vertelt Vier gever. Hij glimlacht erbij. ,,Toen was er nog geen pieper." Die twaalf keer uit die tijd is niet meer te vergelijken met nu. Op oudjaarsavond rukte de Zierik- zeese brandweer voor de 131ste keer uit in 2020. Viergevers laatste klus was een brand blussen in een ondergrondse container. Niet de moeilijkste taak, maar wel nodig. Natuurlijk staan hem ook grote Ik moet toch wel een van de oudere brandweerlieden van Zeeland zijn geweest branden of nare ongevallen bij. En dat het wel eens moeilijk omscha kelen was van zijn gewone werk tot brandweerman bij een dodelijk incident. Als team praatten ze daar wel over, zegt Viergever. ,,Die din gen gebeuren. Daar ben ik vrij nuchter in." Liever gaat hij niet te veel in op zulke zaken. ,,Want dat gaat om andermans leed." Blusvliegtuig Anders is het als hij een anekdote ophaalt van een schoorsteenbrand in Hellevoetsluis. Die werd geblust door de ploeg uit Zierikzee in sa menwerking met een plaatselijk korps. Geografisch gezien eigen lijk ondenkbaar. ,,Niemand snapte hoe dat kon", zegt Viergever. ,,Normaal is het niet in ieder ge val!" Hij herinnert zich ook nog goed dat bij een grote brand op het eiland een blusvliegtuig werd in gezet. ,,Heel bijzonder." Voor de melding 'dier in nood', een paar jaar geleden, werden twee korpsen en drie duikploegen opgeroepen naar een watertje bij Nieuwerkerk. ,,Bleek er een kalfje in het Steenzwaanshof te zijn be land." Hij houdt zijn hand een stukje boven de grond. ,,Daar is het zo diep! We hebben een brandweerslang onder zijn billen gedaan en het op het droge ge sjord. De veearts keek er nog even naar en het was goed. Dat zijn de leuke dingen." Viergever kijkt met een goed gevoel terug op zijn loopbaan. ,,Ik ben blij en dankbaar dat ik mens, dier en maatschappij veertig jaar heb mogen dienen." Het bouwkundige idee komt uit de koker van bouwbedrijf Bijkerk uit Burgh-Haamstede. Nog deze maand komen de huizen in de ver koop, zegt Jan Bijkerk, ondanks dat de ontwerp-omgevingsvergunning nog maar net ter inzage ligt. Burgemeester en wethouders ge ven het plan al wel hun zegen, maar in de komende weken kunnen nog zienswijzen ingediend worden. Bo- vendien heeft de gemeenteraad het laatste woord omdat er een bestem mingsplanwijziging moet komen. Al met al hoopt Bijkerk de vergun ning in april rond te hebben. Architect Erik van den Bos uit Zierikzee heeft het ontwerp ge- Ik hoop dat er licht aan het einde van de tunnel komt maakt. Het hele idee is overigens niet nieuw: al veel langer had grondeigenaar Jakob Noordhoek het idee er huizen te bouwen. ,,Ik hoop dat er nu echt een keer licht aan de horizon komt." maandag 4 januari 2021 Michiel Bouwman Zierikzee Viergever neemt na 40 jaar afscheid van de post in Zierikzee. foto marieke mandemaker Vrijwillig brandweerman Marius -Marius Viergever Het idee lag er al jaren, maar wordt nu eindelijk in gang gezet. Het Total-tankstation en de ver ouderde autogarage aan de Burghseweg verdwijnen en maken plaats voor vier levens- loopbestendige woningen. Michiel Bouwman Burgh-Haamstede -Jakob Noordhoek, eigenaar grond M Het tanksta tion aan de Burghseweg in Burgh-Haam- stede. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 45