Niveau ook fors gestegen 10 In topvorm blijft Michael van Gerwen een topdarter, maar de Vettel is klaar voor uitdaging Kamil Stoch is klasse apart Momato heeft coronavirus DARTS WK (PDC) LONDEN Af en toe lukte er nog heel veel bij Michael van Gerwen in 2020, vaker was het net niet. Tijdens het WK ging hij na een paar puike partijen keihard onderuit tegen Dave Chisnall in de kwartfinale. De vraag is of hij ooit nog zo onaantastbaar wordt als in het verleden. Veelvoud van 20 jaar geleden Sinds 1 januari 2014 - de dag waarop hij zijn eerste wereldtitel pakte - deed Mighty Mike zijn dartsbijnaam alle eer aan. Hij voerde sindsdien onafgebroken de wereldranglijst aan. Vrijwel altijd onbedreigd. Tot 2020, toen niet al leen de wekelijkse vloertoernooien maar ook de grote majors zonder publiek moesten worden afge werkt vanwege het coronavirus. Alsof Van Gerwen het gejuich, of soms ook het gejoel, nodig heeft om op de golven daarvan te excel leren. Had Gary Anderson gisteravond zijn derde wereldtitel gepakt, dan zou de groene sloopkogel uit Vlij men nog op zijn troon zitten van daag. Die ontsnappingsroute was MVG niet gegund; Gerwyn The Iceman Price is de nieuwe aanvoer der van de Order of Merit, de rang lijst die is gebaseerd op het prijzen geld dat darters in de laatste twee jaar hebben verdiend. Dominante plek Het WK neemt daarbij een erg do minante plek in met een hoofd prijs van 500.000 Engelse pond, vijf keer het bedrag dat een eind zege bij een van de andere major- toernooien oplevert. Het recente pleidooi van Van Gerwen om een ander rankingsysteem in te voeren - met punten in plaats van ponden - kwam niet op het meest geluk kige moment, juist toen zijn num mer 1-positie wankelde. De Bra bander bezwoer echter dat hij dat anders ook zou hebben gezegd. En PRIJZENGELD 2000: 2005: 2010: 2015: 2020: dat veel andere darters - ook top pers - het met hem eens zijn. Er valt ook wel wat voor te zeg gen. De PDC heeft het prijzengeld in het circuit de afgelopen jaren enorm op weten te stuwen, waar door steeds meer darters er hun brood mee kunnen verdienen. Maar bij het WK is het onevenre dig hard gegaan (zie kader). Toch lukte het Van Gerwen om zeven jaar de Order of Merit aan te blij ven voeren, terwijl hij in die peri ode 'maar' drie keer wereldkampi oen werd. In andere major-titels grossierde hij echter voortdurend. Tot 2020. In 2019 verschilden de menin gen nog over het feit of Mighty Mike tevreden moest zijn met één wereldtitel per twee jaar, nu is de GEMIDDELDEN 2000: 2005: 2010: 2015: 2020: 2021: vraag of er eigenlijk ooit nog een vierde bijkomt voor hem. In top vorm is Van Gerwen welhaast on- klopbaar. Maar de concurrentie nadert met rasse schreden, kwan titatief en kwalitatief. Daar getuigt onder meer het door de jaren heen stijgende toer- nooigemiddelde op het WK van (zie kader). De stagnatie de laatste paar jaar is te wijten aan het feit dat deelnemersveld is uitgebreid van 72 naar 96. Een aantal mindere goden in de eerste ronde; logisch dat het moyenne daar een knauw van krijgt. Dartswalhalla Er is nog wel sprake van een 'grote drie' (Van Gerwen, Wright, Price), maar toch haalde maar een van hen de halve finales op dit WK. Intussen won de Portugees Jose de Sousa een major in het afgelopen jaar. En kloppen ook de Zuid Afrikaan Devon Petersen en de Belg Dimitri van den Bergh na drukkelijk aan de poort van het darts-walhalla. Maar dat nadeel heeft ook een voordeel voor Van Gerwen: als hij niet telkens om de titels moet strijden met één of twee grote concurrenten, maar een groter groepje de prijzen verdeelt, is de kans groter dat hij zijn nummer 1-positie kan terugwinnen. Met of zonder een rankingsysteem met ponden of punten. En met of zonder wereldtitels, al zal hij die ongetwijfeld prefereren boven het aanvoeren van de ranglijst. Maar de hoofdprijs in Ally Pally ligt voor niemand nog voor het oprapen zoals in de regeerperiode van Phil Taylor, ook niet meer voor Michael van Gerwen. maandag 4 januari 2021 AUTOSPORT Formule 1- coureur Sebastian Vettel verwacht niet meteen grote successen bij zijn nieuwe team Aston Martin. De Duitser zegt vooral uit te zien naar nieuwe uitdagin gen. ,,Ik ben vooral nieuws gierig en kijk ernaar uit om iets nieuws te doen'', zegt Vettel, die zes jaar voor Ferrari uitkwam. Bij de Itali aanse renstal kwam geen vervolg op de vier wereldti tels die hij eerder voor Red Bull binnenhaalde. ,,Het doel is nu helemaal anders, namelijk dit team vooruit helpen. Mijn ervaring kan daarbij helpen'', zegt Vettel. SKIËN De Pool Kamil Stoch (33, foto) heeft de leiding genomen in de Vier- schansentournee door de derde wedstrijd in Inns bruck te winnen. De drie voudig olympisch kampi oen, was met afstand de beste op de Oostenrijkse schans. Stoch sprong 127,5 en 130 meter ver, goed voor een puntentotaal van 261,6. De Sloveen Anze La- nisek eindigde na spron gen van 127,5 en 123,5 meter als tweede met 249,6 punten. Dawid Ku- backi, landgenoot van Stoch en vorig jaar winnaar van de Vierschansentour- nee, werd derde met 248,3 punten (126 en 127 meter). BADMINTON De beste badmintonner ter wereld, de Japanner Kento Mo- mota, heeft positief getest op het coronavirus. De vol ledige Japanse ploeg slaat daarom deze maand de twee toernooien in Thai land over waarmee de World Tour wordt hervat. De Japanners zouden zon dag naar Bangkok vliegen. Voor vertrek werd iedereen op de luchthaven van Tokio getest op het coronavirus. De 26-jarige Momota zou in Bangkok zijn rentree maken in de World Tour na tien maanden afwezigheid. Momota, tweevoudig we reldkampioen, was in fe bruari 2020 betrokken bij een auto-ongeluk. PM Komt er ooit een Max van der Put Rotterdam/Londen Wat leverde winst van de WK-titel op voor de winnaar? 31.000 pond 60.000 pond 200.000 pond 250.000 pond 500.000 pond Bij de huidige editie van het WK is in totaal 2,5 miljoen aan prijzengeld verdeeld. In 2000 was dat in totaal nog maar 111.000 pond. Het scoregemiddelde over drie pijlen is in de voorbije twintig jaar ook behoorlijk gestegen, wat aangeeft dat het niveau van de deelnemers aan het WK steeds hoger wordt. Michael van Gerwen heeft het record van het hoogste toernooigemid- delde in handen. Hij gooide bij het veroveren van zijn wereldtitel in 2017 een driepijlsgemiddelde van 106.32. 87.48 86.89 91.42 93.42 92.59* 93.24* (tot de finale) sinds 2019 telt het WK 96 deelnemers in plaats van 72. Van Gerwen gooide in de tweede ronde het hoogste par tijgemiddelde met 108.98.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42