9 Schulting werkt aan olympisch masterplan, met shorttrack én langebaan Titel en ticket voor Hoogerwerf Met speels gemak prolongeerde Suzanne Schulting haar nationale shorttracktitel, een week na het zo succesvol verlopen kwalificatietoernooi op de langebaan. Een gouden combinatie op de Spelen lonkt. Schijn bedriegt soms een beetje, dit weekeinde in Thialf. Dan lijkt het heel even alsof Suzanne Schulting serieus aan de bak moet om een race te winnen. Maar dan, twee keer met de ogen knipperen, heeft ze haar concurrentes met één keer aanzetten op een metertje of tien gereden en cruiset ze naar de finish. Van de kwartfinale tot de finale, van de sprint tot de 1500 meter, al les is voor 'Suus', er blijft dit NK all round geen snipper over voor een ander. De wereldkampioene domi neert het shorttrack precies zoals ze zich na haar olympisch goud in Py- eongchang (2018) had voorgeno men. Er staat deze winter, in ieder ge val in eigen land, geen maat op Schulting. Ook bij de NK afstanden vorige maand won ze alle afstan den. En met klapschaatsen op een baan van 400 meter maakt ze ook indruk. Vorige week veroverde ze startbewijzen voor het EK sprint, de WK afstanden en de wereldbe kerwedstrijden. Ze is fysiek en schaatsend in topvorm. Het worden ondanks de vele af gelaste toernooien drukke maan den voor Schulting (23). Over drie weken is het EK shorttrack in Gdansk. In februari wacht de WK afstanden in Heerenveen, waar ze op de 500 en 1000 meter start en wellicht de massastart. En dan in maart terug naar de shorttrackbaan voor de WK in Dordrecht. Risico's Niet zo lang geleden zag Schulting nog wel wat risico's kleven aan het combineren van beide disciplines. In principe doet ze liever één ding met volledige toewijding, dan twee dingen op 90 procent. Maar dat kwalificatietoernooi tussen kerst en oud en nieuw, waar ze op de 500 meter derde werd en op de kilome- ter maar een halve tel toegaf op winnares Jutta Leerdam, heeft haar blik enigszins verruimd. ,,Die tij den logen er niet om. En er zit nog rek in, denk ik. Dus ja, dat kriebelt. Maar je moet gefocust blijven op je hoofddoel en dat is echt short track." Deze winter vormt vooral een nieuw bewijs dat ze heel veel aankan. ,,Maar dit hadden wij één maand geleden ook niet verwacht." En dus valt onherroepelijk het woord Peking. De Winterspelen zijn immers al over dertien maan den. Kan Schulting daar de twee schaatsdisciplines combineren, wil ze dat? Uit haar mond komt nog geen volmondig ja, maar haar ogen vertellen veel. Natuurlijk, het is nog ver, ze moet zich nog zien te plaat sen. Maar het is niet voor niets dat Schulting en bondscoach Jeroen Otter al lang hebben gekeken naar het olympische programma. Ze ontdekten dat het praktisch prima te doen is. ,,Maar ja, wat is wijs heid", zegt Schulting. ,,Het plan staat nog in de kinderschoenen." En met een stiekeme lach: ,,Het wordt interessant." Otter ziet het wel voor zich, maar ontkent niet dat er enig gevaar loert. Dat je ook te veel kan doen en jezelf kan oproken. ,,Nog eerder mentaal dan fysiek", denkt de bondscoach. ,,Je bent toch elke keer een week, of langer, met een wed strijd bezig. En met alles wat er over je heen komt. Dat is best moeilijk. Suzanne is natuurlijk geen nobody op de langebaan, iedereen kijkt naar haar, de kampioen uit het short- Het rijden op de langebaan werkt voor Suus ondersteunend. Ze denkt alleen maar: wat jij kan, kan ik ook OP WEG NAAR HET EK track die er met de tickets vandoor gaat." Maar Otter moedigt het aan, die dubbele baan van Schulting. ,,Ik denk dat het alleen maar onder steunend werkt. Vooral door de manier waarop Suus het benadert. Die komt dan op de langebaan en denkt alleen maar: wat jij kan, kan ik ook. Dat is die winnaarsmentali teit. Ze is superfit en kan alleen nog maar beter worden." Otter beleefde een soortgelijke si tuatie met J orien ter Mors. Die won veel op de langebaan, maar liep toch ook tegen haar fysieke en mentale grenzen aan. Geen reden om tegen Schulting te zeggen: focus je maar op de sport waarvoor je betaald wordt. ,,We horen en denken te vaak dat dingen niet mogelijk zijn, omdat bijna niemand het doet. Dat maakt het juist uitdagend. Laat het maar zien." maandag 4 januari 2021 GO 'We denken nog te vaak dat dingen onmogelijk zijn' Rik Spekenbrink Heerenveen AIKIN Suzanne Schulting haalde vorige week in Heerenveen ook op de langebaan al EK- en WK-tickets binnen. foto anp Suzanne Schulting, hier op kop met Selma Poutsma (links) en Xandra Velzeboer (rechts) in haar kielzog, reed soeverein naar de shorttracktitel bij het NK allround. - Jeroen Otter HEERENVEEN Met zijn tweede nationale titel heeft Dylan Hoogerwerf zich verzekerd van een startbewijs voor het EK, vanaf 22 januari in het Poolse Gdansk. Hoogerwerf, sprinter van nature, won de 500 meter, werd tweede op de 1500 meter en zesde op de 1000 meter. Hij hield Jens van 't Wout en Friso Emons achter zich. Sjinkie Knegt zag zijn kansen zaterdag al goeddeels verkeken na een val en een penalty op de langste af stand. Hij moet hopen op een aanwijsplek voor het EK, waar voor eerder Itzhak de Laat zich al plaatste. Bij de vrouwen was Suzanne Schulting al zeker van het EK. Jeroen Otter wijst nog twee rijdsters aan voor de indivi duele afstanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41