7 Ajax, PSV, Feyenoord en AZ, die eredivisie een beslissende wending kan geven stens zo succesvol als bij Ajax." Van Hooijdonk: ,,Je moet je de vraag stellen: was Hakim Ziyech de meesterstrateeg van Ajax of was/is dat Ten Hag? Ik zeg Ziyech. Dat blijkt dit seizoen wel, nu het voet bal beduidend minder is. Een ver trek bij Ajax zou daarom goed zijn voor Ten Hag. Vanwege de slech tere prestaties in Europa én omdat zijn imago van boertje hem blijft achtervolgen. In het buitenland heeft hij dat stigma niet." Wie moet hem opvolgen dan? Van Hooijdonk: ,,Ik geniet erg van Wim Jonk bij FC Volendam. Een opleider is hij, een trainer onder wie spelers beter worden. Jonk speelt met zijn club het beste voet bal van de eerste divisie. Hem zou ik wel bij Ajax willen zien.'' Waterreus: „Oneens. Na 34 wed strijden staan de top 4-ploegen ge woon in de top 4." Van Hooijdonk: „Vitesse heeft als enige niet-topclub de kwaliteiten om voor de titel mee te doen, vooral vanwege Oussama Tan- nane. Die club staat er, met duels Waar je bij PSV het gevoel hebt dat het onder Schmidt beter wordt, is bij Ajax het verval ingetreden tegen PSV, Ajax Feyenoord en AZ al achter de rug, verhoudingsge wijs ook beter voor dan de rang lijst vertelt. Voor Vitesse kan Su per Januari wel eens echt super worden.'' Jans: ,,Ik ga nu iets zeggen wat ik gewoonlijk niet snel zeg over mijn club: ik geniet van FC Twente. Maar in de top 4 eindigen? Nee, laten we alsjeblieft realistisch blijven.'' Jans: ,,Nee, zo voelt dat niet. We hebben in Nederland een top 3, AZ meegerekend een top 3,5. Logisch dat de aandacht vooral uitgaat naar die clubs. Ik ga dat Calimero-eier- schaaltje echt niet op mijn hoofd zetten. Als we zo graag met de grote jongens mee willen doen, moet FC Twente ook maar topclub worden. Iets wat gezien de poten- tie in het voetbalgekke Enschede overigens kan, dat heeft het verle den wel bewezen. Voorlopig voe len we ons echter prettig in de schaduw." AZ staat te ver achter, terwijl Feyenoord een mysterie is. Maar de titelstrijd gaat tussen Ajax en PSV Zijn er, naast FC Twente, nog meer spelers of clubs die een speciale vermelding verdienen in aanloop naar Super Januari? Waterreus: ,,Ryan Gravenberch. Voor hem ga je voor de tv zitten. En Tannane, ja. Al was ik het roe rend eens met Willem van Hane- gem in zijn column: als Tannane de top wil halen, moet hij stoppen met dat speeltuinvoetbal." Van Hooijdonk: ,,Jesper Karlsson van AZ. Omdat hij, net als Berg huis, levert.'' Wat denken jullie: snakken we na Super Januari wekelijks naar topduels en is dit de aanzet tot een competitiehervorming? Waterreus: ,,Het is heel simpel: Ajax, Feyenoord en PSV zijn de enige Nederlandse clubs die ertoe doen. Willen we dat die ploegen ooit nog een Europese prijs pak ken, dan zullen ze in de competitie vaker uitgedaagd moeten worden. Dan moeten we dus af van wed strijden zoals VVV-Ajax (0-13). „Vandaar dat ik een uitgespro ken voorstander ben van de Bene liga, de beste clubs van Nederland en België tegen elkaar. Laat de RKC's en Fortuna's van deze wereld lekker in de eerste divisie strijden om het kampioenschap en zorg voor een hoogwaardige hoog ste divisie. 'Ja, maar Sparta-Feyen- oord is toch veel mooier dan Fey- enoord-AA Gent?', klinkt het dan. Puur supporterssentiment. ,,Natuurlijk is zo'n Rotterdamse derby prachtig. Feit is echter dat topduels significant meer tv-gel- den, meer spanning en meer weerstand opleveren. En die top- duels creëer je met een Beneliga. Je wilt geen Feyenoord dat in de Europa League struikelt over Wolfsberger, je wilt een Feyen- oord dat in de Champions League een serieuze kans maakt tegen Chelsea. Een sterkere eredivisie - of hoe je het ook wil noemen - is in het belang van de hele 'bv voet bal'. Ook van de kleine clubs." Van Hooijdonk: ,,Ik ben het met Ro nald eens dat de kwaliteit van de eredivisie omhoog moet, maar ik vind niet dat we België daarvoor nodig hebben. Verklein die ere divisie gewoon tot zestien clubs, zorg voor aantrekkelijke play-offs waarin Feyenoord, Ajax, PSV en AZ elkaar na het seizoen nóg tweemaal treffen en het niveau stijgt vanzelf. Oók de eerste divisie wordt met twee eredivisiewaar dige ploegen erbij interessanter. En dan die Jong-ploegen eruit. Die zorgen alleen maar voor compe titievervalsing." Jans: ,,Ik ben al jaren verliefd op de eredivisie. Neem dit seizoen. Ik ben trots op Twente. Maar wat denk je van Vitesse, van FC Gro ningen? RKC, dat hartstikke leuk en fris voetbalt. Een extra Super Januari, maar dan ergens in mei wanneer de zon schijnt en suppor ters graag naar het stadion komen; zo'n competitietoetje zie ik veel meer zitten dan een Beneliga. Eupen-uit met FC Twente; ik moet er niet aan denken, zeg." Jans: ,,Ajax." Van Hooijdonk: ,,Ajax." Waterreus: ,,Ja, toch Ajax." maandag 4 januari 2021 Een stelling: FC Groningen en FC Twente gaan zich in januari mengen in de top vier. - Ronald Waterreus (50) Ron, voelt het voor jou niet als belediging? We hebben het steeds over 'Super Januari', terwijl FC Twente de eredivisie qua voetbal misschien wel meer kleur geeft dan Feyenoord. - Ron Jans (62) Tot slot dé glazen-bolvraag: welke club wordt kampioen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39