De verdachten in de zaak Portunus ■V - J &VJ ZEELAND 3 Duizenden berichten werden ge analyseerd. Daaruit bleek dat haven bedrijven, vooral in 'fruithaven' de Bijleveldhaven, zo lek zijn als een mandje. Meerdere corrupte haven medewerkers sloten deals met cri minelen en haalden met collega's coke uit schepen en containers. Ze deden dat vooral onder werktijd en waren op elkaar ingespeeld. Na maandenlang onderzoek, waarbij verdachten ook op straat werden geschaduwd en gefotogra feerd, vond op i juli de 'klapdag' plaats. Vierhonderd agenten vielen tijdens de operatie Portunus binnen bij tientallen woningen en bedrij ven in Zeeland. Tien mensen wer den meteen opgepakt. Later kwa men daar nog aanhoudingen bij. Bij enkele verdachte havenarbei ders werden vuurwapens gevonden, zoals een halfautomatische Armi Ja ger in een loods in Goes. Verder trof fen agenten kogelwerende vesten aan en honderdduizenden euro's in tassen en gereedschapskisten. Concrete aanwijzingen voor liqui daties of ander geweld heeft justitie tijdens Portunus niet kunnen ont dekken. ,,Maar zulke wapens heb je niet zomaar tot je beschikking. Dat zeg wel wat over het het gevaar dat deze business met zich meebrengt'', vertelt de zaaksofficier. Ondernemersgeest In gekraakte chatberichten ging het ook over geld. ,,Ze zagen hun 'werk' als een cruciale service, waarvan cri minelen afhankelijk zijn.'' De ha venarbeiders onderhandelden over beloningen, die soms opliepen tot ruim boven de 50.000 euro. De ha venarbeiders gaven ook gevraagd en ongevraagd advies aan criminelen. Ze vertelden hoeveel cocaïne er maximaal tussen bananen gestopt kon worden, voordat het zou begin nen te rotten, en welke bananenlij- nen ze moesten gebruiken. Aan elke klus hing een prijskaartje. Doorstu ren van een vrachtlijst? 1000 euro. Een partij cocaïne de haven uit smokkelen? Tien procent van de to tale waarde in euro's. Het smokkelen van pallets bana- nen met vele kilo's cocaïne in een vrachtwagen leverde 50.000 tot 60.000 euro op. De officier van jus titie: ,,We zagen dat die havenmede werkers niet als ondergeschikten van drugscriminelen gezien moes ten worden. Het zijn geen weerloze slachtoffers die gedwongen werden. Deze mensen stelden eisen." (*De officier van justitie en de on derzoeksleider van de politie worden uit veiligheidsoverweging niet bij naam genoemd.) maandag 4 januari 2021 Onbekende Hoe het precies zit zeg maar. Heb je volledige controle daar? Havenarbeider Ja zo goed als. Als jij mensen kent met fruitbedrijf of bv ofzo met tp* die pallets bij ons bestelt zorgen wij dat de goeie pallet in de goeie wagen komt Ik heb een man op de verlading een man die ze klaarzet en een man in de koelcel rijden Transporteur, red) Zal ik gereedschap halen? Ja is goed Ik regel de telefoontjes Hananah oke Ben je thuis vanavond Ja toch Ben gewoon thuis maat Ewaheeft ook middag dus we zijn met zn drieen Wij 2 hebben wel ieder 1 stuk bij deze Kom je uit op 55.850 per persoon wij 2 minimaal De cocaïne zit tussen de bananen verstopt Inzet: In Goes aangetroffen vuurwapen. FOTO'S POLITIE ZEELAND vinden. Dat is het enige bewijs dat ze zouden kunnen hebben tegen mij", schreef één van hen. Morgen in deel 2: Zo haalden ha venarbeiders cocaïne de haven in Op de 'klapdag' van 1 juli vielen opsporingsdiensten op verschil lende plaatsen in Zeeland binnen om informatie te verzamelen over drugssmokkel in de haven van Vlissingen. Twaalf mensen zijn ver dacht, van wie er acht achter de tralies zitten. Zeven van hen werk ten in de haven van Vlissingen. De mannen moeten op 8 januari pro forma voor de rechter verschijnen en dan wordt er beslist over hun voorarrest. De inhoudelijke behan deling van de zaak volgt later. C. van der W. (46) uit Middelburg - verdacht van invoer cocaïne en deelname aan een criminele orga nisatie. Los van de operatie Portu- nus is hij ook verdachte in het on derzoek naar smokkel van 4500 kilo coke die in april 2020 werd onderschept in de haven van Vlis- singen. B.K. (37) uit Wolphaartsdijk - werkte in de haven en wordt ver dacht van deelname aan een crimi nele organisatie en cokesmokkel en had volgens justitie van witwas sen 'een gewoonte gemaakt'. Zou voor de verbouwing van zijn huis 150.000 euro contant hebben be taald. R.A. (24) uit Goes - werkte in de haven en wordt verdacht van in voer cocaïne, witwassen en deel name aan criminele organisatie. Wordt gelinkt aan grote hoeveel heden contant geld (65.200 en 20.000 euro) en een semi-auto- matisch vuurwapen die tijdens doorzoekingen in Goes zijn aange troffen. M.T. (25) uit 's-Heer Hendrikskin deren - werkte in de haven en wordt verdacht van invoer cocaïne, witwassen en deelname aan crimi nele organisatie. Wordt gelinkt aan een hoeveelheid contant geld (65.200 euro) en een semi-auto- matisch vuurwapen die tijdens doorzoekingen i in Goes zijn aan getroffen. A.T. (25) uit Vlissingen - werkte in de haven en wordt verdacht van cocaïnesmokkel en deelname aan criminele organisatie. J. van D. (28) uit Vlissingen - werkte in de haven en wordt ver dacht van invoer van cocaïne en deelname aan criminele organisa tie. Zou in december 2019 betrok ken zijn geweest bij invoer van 1200 kilo coke. J.B. (27) uit Vlissingen - werkte in de haven en wordt verdacht van in voer van cocaïne en deelname aan B.K. (37) Wolphaartsdijk C. van der W. (46) R.A. (24) Middelburg M.T. (25) s-Heer Hendrikskinderen T. (25) Oost-Souburg M.H. (26) J.B. (27) en J. van D. (28) Kruiningen Vlissingen een criminele organisatie. Zou in december 2019 betrokken zijn ge weest bij invoer van 1200 kilo coke. in de haven en wordt verdacht van invoer van cocaïne en deelname aan een criminele organisatie. Tij dens zijn arrestatie werd 3500 euro aan contant geld gevonden M.H. (26) uit Kruiningen - werkte en een kilo hasj.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23