s? Aanpak drugs vergt lange adem Wat is jouw ultieme recept? Deel het met de rest van Zeeland COCAINE IN ZEELAND Kampioen 2 Vrachtlijst doorsturen? 1000 euro. Partijtje coke meesmokkelen? Tien procent van de waarde in euro's. Voor elke klus hadden ze een prijs, de havenarbeiders die deze week voor de rechter staan. Ze worden door justitie omschreven als havenwerkers met een criminele ondernemersgeest. ,,Het zijn geen kleine jongens.'' Commentaar De overheid kan bedrijven aanspreken en werknemers in de haven weten welk risico ze lopen ALMANAK Goede voornemens bij de jaar wisseling kunnen een slechte gewoonte worden. Maar het krij gen van dromen voor de toe komst zul je vast niet kunnen te genhouden. Wat te denken van een nog niet bestaand Neder lands Kampioenschap? Stel je voor: onbewust heb je meege- daan aan een wedstrijd. Won derlijk genoeg heb je gewonnen. Je wordt dan natuurlijk 's och tends wakker met naast je bed een grote trofee. Boven aan de wand hangt er een lauwerkrans met als opschrift: 'Snelste Slaap wandelaar van Nederland van het jaar 2021'. Zorg over kosten opknappenvan Machinefabriek Multraship mag opnieuw Urker kotter bergen Vlissingen-Oost wordt overspoeld met cocaïne. De Bijleveldhaven, waar dagelijks fruit uit Zuid-Ame- rika wordt gelost, is populair onder smokkelaars. De laatste drie jaar on derschepte de douane 13.500 kilo gram cocaïne, met een geschatte handelswaarde van ruim 300 mil joen euro. Het is waarschijnlijk nog maar een tiende van de coke die on gezien Zeeland binnenkomt. Met de operatie Portunus in juli, de grootste politieactie in de ge schiedenis van Zeeland, lukte het justitie te ontdekken hoe drugs uit de haven wer den gehaald. De politie had al langer vermoe dens van cor rupte figuren in de haven, maar hard bewijs daarvoor ont brak. Totdat re chercheurs bij de politie samen met Franse opsporingsdiensten in 2020 voor een doorbraak zorgden. In het onderzoek 26Lemont hackten ze de server van Encrochat, waarmee criminelen elkaar berichten stuur den. Opsporingsdiensten konden plots meelezen met geheime chats en dat bracht politieonderzoeken in een stroomversnelling. „Encrochat heeft ons heel veel verder geholpen'', ver telt de officier van justitie, die de strafzaak rond Portunus leidt. ,,Want het is nogal een verschil of je alleen vermoedens hebt of dat je door middel van hun Encrochatbe- We hadden het idee dat havenarbeiders bezig waren met een soort bijbaan richten ook echt kunt aantonen dat meneer A of B bezig is met het door voeren van cocaïne." Advocaten hebben zo hun twijfels bij het gebruik van de chats als be wijsmateriaal. Mark Dunsbergen, die vier Zeeuwse verdachten van co caïnesmokkel verdedigt, wil nog niet al te veel vooruitlopen op de rechtszaak. ,,Maar ik vraag me af of de onderschepte Encrochatgesprek- ken juridisch gezien wel als bewijs kunnen worden gebruikt. Is het wel legaal om mee te lezen zonder direct in te grijpen? En in hoeverre kan aangetoond worden wie welke tele foon had, en of die hem überhaupt wel in bezit had? We gaan het zien.'' Alfons Bals, Martijn van der Want en Cindy Koole, die de overige verdach ten bijstaan, willen nog niet inhoudelijk op de rechtszaak ingaan. ,,Maar", wil Bals daar ex pliciet aan toe voegen, ,,ik vind het niet chique dat het OM informatie uit het strafdos sier via de media naar buiten brengt, voorafgaand aan de rechtszaak." 'Man op de verlading' Van de twintig miljoen gekraakte Encrochatberichten gingen er tal loze over cocaïne in de haven van Vlissingen. ,,We hadden echt het idee dat havenarbeiders bezig waren met een soort bijbaan'', zegt de on derzoeksleider van de politie. Cor rupte Zeeuwse havenwerkers waan den zich onbespied. ,,Deze gesprek ken zijn dan ook nooit meer terug te maandag 4 januari 2021 iedereen weet het al jaren en toch leek het of de politie er geen vinger achter kon krijgen. Via de Zeeuwse havens komen grote hoeveelheden drugs het land binnen. Af en toe werd er wat gevonden, tussen de bananen aan boord van een schip, of doordat pakketjes met cocaïne ineens aanspoelden op het strand. Maar wat betekenen de drugsvangsten? Dat de overheid meer grip krijgt op de criminelen of dat er alleen maar meer wordt ingevoerd, waardoor de kans op een gelukstreffer groter wordt? Allebei waarschijnlijk. Dat blijkt uit de serie verhalen waar mee de PZC vandaag begint. Met operatie Portunus. die afge lopen zomer plaatsvond, heeft de politie een grote slag gesla gen. Tegelijkertijd blijkt uit de drugsvangsten dat criminelen steeds grotere hoeveelheden proberen binnen te smokkelen. Het is een illusie te denken dat het meeste daarvan wordt on derschept. Voor het eerst lijkt het Openbaar Ministerie wel een harde zaak te hebben, doordat is meegelezen met de chatberichten van criminelen. Het beeld dat daaruit naar voren komt past naadloos op de studie die TNO enkele maanden geleden publi ceerde. De havens zijn zo lek als een mandje, mede doordat mensen die er werken gevoelig zijn voor het vele geld dat ge makkelijk kan worden verdiend. Niemand kan nu nog wegkijken. De overheid kan bedrijven aanspreken op maatregelen die ze moeten nemen, en werkne mers in de haven weten welk risico ze lopen. Maar Portunus is een eerste zwaluw. Om het gevecht te winnen is een lange adem nodig. Vraagt jouw familie je elke keer weer, dat ene heerlijke gerecht te maken? Die klassieker, waarvan iedereen begint te wa tertanden zodra het ter sprake komt? Of heb jij zelf een ge recht dat je graag en vaak be reidt, omdat het ultiem genie ten is? Deel het met de rest van Zeeland! De PZC zoekt thuiskoks die hun favoriete gerecht met ons willen delen. Dat recept dat al generaties lang in de familie wordt doorgegeven of die smaakexplosie die je tijdens een vakantie in het Verre Oos ten hebt opgepikt. Of het nu een smakelijk voorgerecht is, een geraffineerde hoofdscho tel of een verfijnd dessert, als het jouw topper is, willen wij het weten. Maar let op: we wil len ook het recept van je horen, inclusief de eventuele 'geheime' ingrediënten. En ui teraard willen we ook graag zien dat je het supergerecht bereidt. Ben jij die thuiskok met dat fantastische recept of ken je iemand die je altijd om dat ge recht vraagt? Mail je gegevens naar f.balkenende@pzc.nl. Wij lichten per week een van de beste recepten uit in de krant en op de website. Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Vijf Vlissingse oppositie partijen vragen zich af of de gemeente de kosten voor het opknappen van de Machinefabriek wel terugverdiend. Ze willen meer zekerheid over de invulling van het monu mentale industriële ge bouw. VVD, SGP, POV, PvdA en CDA vrezen dat de gemeente behoorlijk het schip in gaat als bij voorbeeld het plan voor het inrichten van vier par keerdekken niet door gaat. De fracties vinden dat het college van B en W de gemeenteraad eer der had kunnen of moe ten inlichten over het voornemen het casco van de Machinefabriek te herstellen. TERNEUZEN Het Terneuzense sleep en bergingsbedrijf Mul traship heeft opnieuw op dracht gekregen een Urker kotter te bergen, de 23 december vorig jaar in het Kanaal gezon ken UK-160 'Riemda'. Het schip ligt 33 kilometer ten noordwesten van de Franse havenstad Dieppe. Multraship borg half de cember ook al de Urker kotter UK-171 'Spes Salu- tis' die een week eerder ten noorden van Schier monnikoog was vergaan. KRABBENDIJKE Man rijdt onder invloed van drugs De politie heeft zater dagavond een verdach ten aangehouden voor het rijden onder invloed van drugs bij Krabben- dijke. Agenten contro leerden rond 18.20 uur een personenauto op de A58 bij Krabbendijke. Er werd een speekseltest afgenomen bij de be stuurder, een man van 22 uit Koudekerke. De speekseltest was posi tief, wat mogelijk kan betekenen dat de man onder invloed van drugs was. Hij is meegenomen naar het politiebureau. Hier heeft een GGD-arts een bloedmonster geno- In de strijd tegen drugssmokkel via de haven van Vlissingen pakte justitie op 1 juli 2020 tientallen mensen op. Dat gebeurde tijdens de grote operatie Portunus. Deze week brengen wij een serie verhalen van verslaggevers Bas Bareman en Eldridge Pentury over de ach tergronden van de smokkel. Tips? Mail naar: tipsoverdehaven@pzc.nl Vandaag deel 1: het onderzoek. Havenwerkers stelden harde eisen voor smokkel coke ELDRIDGE PENTURY EN BAS BAREMAN onderzoeksleider politie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22