Is Joshua echt verdacht, omdat hij flirt met de meisjes? U 16 MEDIA CULTUU DOORGRAVEN I BIG BROTHER MARTIN JONKMAN Aan de vooravond van de langverwachte comeback van Big Brother blikt de eerste afvaller ooit terug op zijn korte, maar memorabele deelname in 1999. Hij had nooit verwacht dat het programma tv-geschiedenis zou schrijven. De terugblik Al jaren gaan er stemmen op om Wie is de Mol? ook eens met onbekenden te spelen. Vooral de jongeren zullen moeilijk hebben zitten kijken bij de beginopstelling dit jaar. In huize Jansen ook maar eens gevraagd aan de vier pubers welke kandidaten zij kennen. De oogst: één: Splinter Cha- bot. Een Hagenaar toch? ,,En Veldhuis", voegde middelste zoon toe. ,,Die is van Acda De Munnik toch?'' Was er dan geen influencer te vinden? Een sporter? Een jonge acteur? Het is toch een doelstelling van de publieke omroep om jongeren te berei ken? Of zijn bekende namen dan toch niet nodig? Het ant woord schuilt in het bericht een dag na de uitzending: de ouverture van Wie is de Mol? had een recordaantal kijkers getrokken (3,1 miljoen). En terecht. Wie is de Mol? is weer een verrukkelijke cocktail. Van list en bedrog, van mooie plaatjes, ditmaal uit Tsjechië met het klooster in Jaroslavice, het landschap van Lednice- Valtice en het Mikulov kasteel, je zou er weer reiskriebels van krijgen. Met bijpassende muziek (The Untold van Secession Studios, hulde voor de editor). Met ergernissen (Marije 'easy peasy lemon squeezy' Knevel, je kunt ook gewoon 'eitje' of 'makkie' zeg gen), kekke kostuums (Splin ter), malle onthullingen (Lakshmi kan haar elleboog likken. Dus?) en gekke uit spraken zoals die van Lakshmi: 'Joshua is verdacht, omdat hij flirt met de meisjes'. Huh? Hoe dan? Wordt weer een topseizoen. De opdrachten 'Moltainbiken' en meteen al lasergamen. Dan keer je als kijker toch weer terug in de herinnering van het cow- boytje spelen (vroeger), of een vrijgezellenavond (iets min der vroeger). Nu zag je totaal niet wie op wie of wat schoot, welke nummers ze invoerden en wie de boel liep te mollen. Maar het waren dynamische beelden. Hoogtepunt: Joshua Nolet die zich met een koprol als Special Agent Ethan Hunt (Tom Cruise) in de nieuwste Mission Impossible waant. Beeeetje klef dat aan zijn op roep tot eenheid meteen ge hoor werd gegeven. Kom op met die anarchie! De verdachten Noemde Renée Fokker - actrice, dan ben je altijd ver dacht - de verkeerde cijfers? Schoot Rocky Hehakaija - voetbalster, dus kan lekker mikken - stiekem op een teamgenoot? En reed Floren- tijn Hofman tijdens het Mol- tainbiken expres voorbij een bordje? Vergezocht. Het meest verdacht was eigenlijk nog het foutief invullen van nota bene zijn eigen vraag: toen Remco Veldhuis gepolst werd voor Wie is de Mol? werd hem ook gevraagd of hij de Mol wilde zijn. Nou, nee. En nu schreef hij op het bord: wel. Een mol- streek? Nee, want de muzikant zag even later een rood scherm. Had-ie beter wél voor de Mol kunnen kiezen 'Gerry' overleden Larry King besmet Hij weet nog goed wat hoofdredacteur Hummie van de Tonnekreek tegen de eerste lichting deelne mers aan Big Brother in 1999 zei: 'Jongens, jullie gaan bekend worden. Maar houd er ook rekening mee: over een paar maanden is iedereen je weer vergeten. Dan is het over en klaar met de roem.' De impact van het programma werd door alles en iedereen bruut onderschat. Zelfs de eer ste afvaller ooit wordt nog altijd geregeld op straat herkend. Martin J onkman uit Veldhoven, nu 54 en net als toen werkzaam in de airconditio ningbranche, zat amper een week in het met camera's behangen Big Brother-huis. ,,Waarom ik besloot mee te doen? Het ont stond uit een grap van mijn neefjes die mij stiekem opgaven. 'Echt wat voor jou, ome Mart!' Ach, waarom ook niet. Ik vond het best interessant. Geïsoleerd zijn van de rest van de wereld, dat concept sprak me aan." In tegenstelling tot alle overige kandidaten uit seizoen 1, zoals winnaar Bart, zijn scharrel Sabine en knuffelbeer Ruud, was Jonkman de enige die vooraf al deelnam aan proefopnames. ,,Ik had dus al een week in dat huis gezeten! Dat was vooral om te zien of het zou werken. En om came ra's en microfoons te tes ten. We hadden meteen de grootste lol. De laatste dag toen, in de dagboek kamer, kwam het nieuws: Martin, je zit erin. In de échte Big Brother!" ,,Ik wist dus al hoe alles Wie vindt dit eigenlijk leuk om te zien, vroegen we ons af werkte", vervolgt Jonkman. ,,Ook dat er maar acht bedden waren en er eentje was verstopt. Ik mocht niet vertellen waar dat lag. Het spel meespelen met die voorkennis, vond ik lastig. Maar het klikte ook met deze groep vrijwel direct. En niemand had na tuurlijk enig idee van kijkcijfers. Misschien dat er een paar duizend naar een stel van die apen in een kooi zitten te kijken, maar meer? Wie vindt dit eigenlijk leuk om te zien, vroegen we ons constant af." Manipulatie Dat het inmiddels legendarische pro gramma zonder gêne volop aan manipula tie deed, is inmiddels geen geheim meer. Het spraakmakende koppel Bart Spring in 't Veld en Sabine Wendel vertelde recent in het magazine van deze krant dat zij - anders dan werd gesuggereerd - géén seks hadden voor de camera's. Dat werd wel door heel Nederland gedacht vanwege wat bewe gende dekens. ,,Ik had die manipula tie pas door toen ik het later terugkeek", aldus Jonkman. Hij is naar ei gen zeggen geen lang slaper, en kroop ook toen vaak als eerste uit bed. ,,Je zag soms ieder een gezellig in de woonkamer zitten, af gewisseld met beelden van mij dat ik in mijn eentje bij de achterdeur naar de tuin stond te turen. Maar dat was op heel andere tijdstippen. Alsof ik me altijd afzon derde, wat absoluut niet het geval was. Dat was het karakter dat de makers mij in de mon tage gaven." Jonkman maakte zich er vreselijk boos om. ,,Iedereen die meedeed, kreeg na afloop van het Na elke afleve ring van Wie is de Mol? graaft deze krant nog even door. Hoe waren de op drachten? En wie is de hoofd verdachte? maandag 4 januari 2021 GO Dennis Jansen MUZIEK Gerry Marsden, zanger van de groep Gerry and the Pace makers is giste ren op 78-jarige leeftijd overle den, meldden Britse media. Marsden zorgde er met zijn groep onder meer voor dat het nummer You'll never walk alone (1963) po pulair werd. TELEVISIE De Ameri kaanse presen tator Larry King is opgenomen in het zieken huis met een corona-infectie. Het gaat al een aantal jaren niet goed met de gezondheid van het 87-jarige televisie-icoon. 3 "U O Joshua (r) probeert of hij, net als Lakshmi, zijn elleboog kan likken. foto avrotros 'In je blote reet scoor je punten, dat weet iedereen nu' Gudo Tienhooven Sabine Wendel en Martin Jonk man tijdens het programma in 1999. FOTO BIG BROTHER 1999 Big Brother-deelnemer Martin Jonkman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16