NIEUWS 13 Als je doet waar je hart vol van is, hoe tragisch is het dan als je komt te overlijden? Dat contact ontstond ook met de fa milies van Max en Mathijs, de twee jongens die - los van Joost, Sander en Pim - de zee in waren gegaan. ,,Zij worden toch ook voor altijd hieraan gekoppeld, terwijl het eigenlijk twee separate incidenten waren. De fami lies werden ook een beetje in een for mat geduwd dat misschien meer paste bij de identiteit van de andere drie jongens, die echt hun hele leven hadden ingericht op het surfen. Ik kan me voorstellen dat dat misschien beperkend is, maar in de beginfase wel prettig." Het surfongeluk is zo uitzonderlijk dat de gemeente direct daarna aan kondigt onderzoek in te stellen en ook het Koninklijk Nederlands Insti tuut voor het Onderzoek der Zee (NIOZ) onderzoekt hoe de dikke schuimlaag op de zee is ontstaan. Het blijkt uiteindelijk een zeldzame sa menloop van omstandigheden. Zelf had Van den Broek ook niet eerder zo'n dikke schuimlaag op het Scheveningse strand gezien. 's Och tends maakt hij nog een filmpje dat de 'cappuccino' van zeeschuim wordt gemaakt en grapt hij dat het beach- volleybalstadion ermee overspoeld gaat worden. Freak accident ,,Uit het onderzoek van de Veilig heidsregio blijkt dat dit een 'freak accident' was, waarvan het risico niet valt in te schatten. Als surfschool doe je niet anders dan risicoanalyses maken. Deze jongens zaten zo diep in die materie. Dat ze dit niet hebben ingeschat, zegt genoeg. Er valt nie mand iets te verwijten. Dat is ook niet gebeurd. Tenminste niet door iemand die ertoe doet. In de wereld van sociale media is er altijd wel iemand die B wil zeggen als anderen A zeggen. Iedereen met kennis van zaken weet hoe het zit en dat dit niet te voorkomen was." Hij zit met zijn rug naar de zee toe. Kalme blik van onder de pet, die de felle stralen van de laagstaande win terzon uit zijn ogen houdt. Hij hoeft zich niet om te draaien om te weten waar hij over praat. Op zijn 12de raakte hij op vakantie in Frankrijk verslingerd aan het surfen. Een zo mer bollen pellen volgde om zo snel mogelijk een board te kunnen kopen. Het heeft hem sindsdien niet meer losgelaten. ,,Het moment dat de golf je pakt, dat is zo dynamisch. Al die impulsen die je normaal krijgt, daar is op dat moment geen ruimte voor. Het is een soort gedwongen mind fulness. In de zee zijn, dat is de belo ning." Sinds 2005 geeft hij surfles op de plek waar The Shore nu staat. De zee ziet hij vrijwel elke dag. Hetzelfde geldt voor de vijf vissen, die symbool staan voor de vijf omge komen jongens. Van den Broek draagt het polsbandje waar de vissen op zijn afgebeeld en ook op de rots blokken bij het noordelijk haven hoofd zijn ze geschilderd. ,,Die vijf vissen zijn als beeldmerk opgenomen in het gemeentearchief, wat natuurlijk best bijzonder is. Maar ik hoef daar niet naar te kijken om me eraan te herinneren. Ik denk elke dag aan die jongens. Je draagt het al tijd bij je. Elke keer als ik de zee in loop, komt de gedachte aan ze weer voorbij. Dat heb ik ook met andere vrienden die zijn overleden en waar ik op dezelfde manier aan denk als ik het water in ga. Het vliegt voorbij in je gedachten, zoals een vogel die overvliegt." Van den Broek praat er rustig over. Hij weet als geen ander dat je als sur fer altijd risico's afweegt. ,,Dat hoort bij surfen. In Maui bijvoorbeeld werd een World Cup voor vrouwen gehou den onlangs, op een locatie waar ie mand was gebeten door een haai en was overleden. Dat is een risico daar en nog wordt er een wedstrijd geor ganiseerd met de beste surfers van de wereld. ,,Er is een supercliché uitspraak uit de film Point Break: 'it aint tragic doing the thing that you love'. Als je doet waar je hart vol van is, hoe tra gisch is het dan als je komt te overlij den? Dat sentiment heerste ook wel een klein beetje bij de jongens hier. Dit was hun leven, ze lagen elke dag in de zee. Ondanks dat je veel te jong bent, als je mag kiezen, ga je op zo'n manier als surfer. Dat hebben auto coureurs misschien ook wel en berg beklimmers." Bizar genoeg is die tragische avond in mei niet eens de enige reden waar door 2020 bij veel Scheveningers in het geheugen gegrift zal zijn. De bad plaats kende een hete zomer. Niet al leen vanwege de tropische tempera turen die boven de 30 graden kwa men, ook vanwege overlast op de boulevard. Vrouwen die werden na geroepen, een verkeersregelaar die met een ijzeren staaf werd geslagen en een 19-jarige jongen die op een overvolle Pier werd doodgestoken. Lachgas En dan waren er nog de coronamaat regelen en reisbeperkingen. Die des ondanks niet voorkwamen dat een stroom aan dagjesmensen en toeris ten over Scheveningen werd uitge stort Het werd op warme dagen on gelofelijk druk op het strand en de boulevard. Van den Broek zag het soms met verbazing aan. De tenten die op het strand werden opgezet om te overnachten, de rommel die ach terbleef. ,,En dit jaar zag ik voor het eerst dat er zoveel lachgas werd ge bruikt. Levensgevaarlijk, ze gaan daarna gewoon weer autorijden." Druk was het ook met surflessen. ,,Surfen was enorm populair. Mensen die achter hun laptop aan het werk waren, daarna een surfles namen, om vervolgens weer aan het werk te gaan. Er was geen board meer te krij gen." Het werd daardoor wel wat dringen geblazen op de 350 meter strand dat is aangewezen voor sur fers, maar met wat passen en meten ging dat toch goed. Het maakt het misschien wat mak kelijker om uit te kijken naar 2021. ,,We gaan in maart weer open. Het is afwachten hoe het dan met de coro namaatregelen gaat. In het slechtste geval zijn we de zomer dicht en in het beste geval kunnen we gewoon gas gaan geven. Dan gaan we er weer met een gestrekt been in", besluit Van den Broek resoluut, waarna hij de deur van The Shore weer op slot draait. In elk geval tot het moment dat de golven weer gunstig zijn. maandag 4 januari 2021 GO Hans van den Broek van strandpaviljoen The Shore: ,,Ik heb nog wekelijks contact met de ouders.'' FOTO FRANKJANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13