12 NIEUWS TERUGBLIK VERDRONKEN SURFERS Vanuit zijn strandpaviljoen kijkt Hans van den Broek uit op de klotsende golven bij het noordelijk havenhoofd van Scheveningen. Het is de plek waar 11 mei Sander, Joost, Pim, Mathijs en Max in de schuimende branding omkwamen. ,,Het was een van de zwaarste periodes in mijn leven, maar ook een van de mooiste.'' We zijn erg dankbaar dat we een rol mochten vervullen. Al deden we ook maar wat s»' r. |te, %r Scheveningen ls Hans van den Broek vanuit The Shore over het strand en de zee uitkijkt, waait er een stevige en gure december wind over het strand. De paviljoens langs de boulevard zijn gesloten. In The Shore staat het meubilair opge stapeld en zorgen infraroodverwar- mers voor een aangename tempera tuur. Voor het raam hangt nog een handjevol wetsuits, ten teken dat The Shore een echte uitvalsbasis is voor surfers. In de zomer wordt hier les gegeven aan jong en oud. Zeker afge lopen seizoen liep het storm. Gelegen bij de noordzijde van de havenmonding, bevindt The Shore zich met onder andere Aloha en Wij op het deel van het strand dat speci aal is aangewezen om te surfen. Pre cies op die plek gaat het op 11 mei van dit jaar vreselijk mis. Gevangen in het schuim dat tegen het havenhoofd steeds verder wordt opgeklopt, ko men Sander (38), Joost (30), Pim (24), Mathijs (23) en Max (22) om het le ven. Van den Broek is op dat moment aan de zuidkant van de haven aan het surfen, waar van een schuimlaag nauwelijks sprake is. Nadat hij uit zee komt, wordt hij gebeld dat het aan de andere kant van de havenmonding mis is. ,,Op een gegeven moment wordt duidelijk om wie het gaat. Ik was er heilig van overtuigd dat er niets aan de hand was met deze boys. Zij surften hier al twintig jaar, gaven surfles en waren zo goed getraind. Hen overkomt niks." Hij gaat naar The Shore om daar sa men met anderen het nieuws rond de zoektocht af te wachten. ,,Stapje voor stapje krijg je in de loop van de avond steeds meer informatie en komen puzzelstukjes bij elkaar." Drie surfers worden door hulpdiensten uit het water gehaald. Twee van hen redden het niet, één wordt in allerijl naar het ziekenhuis gebracht. De reddingsoperatie gaat onverminderd door, al blijft onduidelijk naar hoe veel vermisten er nog gezocht wordt. Boten varen af en aan en een helikop ter speurt vanuit de lucht mee en gebruikt de rotorbladen om het schuim weg te blazen. De volle omvang van het drama wordt pas de volgende ochtend dui delijk. Dan blijkt dat er inderdaad nóg drie surfers vermist zijn. Twee van hen worden die dinsdag gevon den. De zoektocht naar Mathijs zou nog drieënhalve week voortduren. ,,Het is echt alsof er een film voor je ogen wordt afgespeeld, waar je zelf weinig invloed op hebt." The Shore is intussen verworden tot een herdenkingsplek. Familie leden en vrienden komen er samen om binnen de veilige muren van de strandtent hun verdriet te delen. Bui ten worden bloemen gelegd door bekenden van de slachtoffers, door surfers, Scheveningers en iedereen die het verdriet voelt van het afgrijse lijke drama. ,,We zijn erg dankbaar voor de rol die we mochten vervullen. Al deden we ook maar wat, we hadden er na tuurlijk geen idee van en moesten het ook nog combineren met de coro namaatregelen. We hadden niet voorzien wat hier zou gebeuren. Pim gaf hier wel surfles, Joost en Sander belden we af en toe als we plotseling iemand nodig hadden. We hadden met alle drie nog heel veel contact, maar die jongens waren alweer met andere projecten bezig, waaronder Gezond Aan Zee. Daar waren ze alle drie actief. Ik dacht dat daar meer de focus zou liggen dan bij ons." Bedevaartsoord ,,Maar de buurman van Wij, het pa viljoen hiernaast, belde op dat er bij ons bloemen werden neergelegd. Daarna werd het bord met de vijf vis sen aan de zijkant opgehangen. En zo werd het plotseling toch een soort bedevaartsoord. Het kwam allemaal zo samen.Het brengt natuurlijk wel verantwoordelijkheid met zich mee als je je locatie zo openstelt, vanwege corona. Niemand wilde dat het een 'superspreader' wordt. ,,Tot aan de diensten zijn we hier twee weken lang elke dag naartoe ge gaan. We hebben hier nog met een stel vrienden geslapen met Sander de avond voor de dienst. Natuurlijk is dat intens, maar het is op dezelfde manier intens als er binnen je familie iemand overlijdt en mensen bij je thuis komen. Er is voor mij geen ver schil tussen hier en thuis en dan is het logisch dat je de deur openzet en samen de rouwperiode in gaat. Het is fysiek vermoeiend, maar emotioneel voelt het goed. Binnen gingen de emoties vrijuit. Dat heeft erg gehol pen. Als familie hebben we het met z'n allen doorstaan. Het was een van de zwaarste periodes in mijn leven, maar ook een van de mooiste, als je kijkt hoe het mensen verbindt en hoe je het gezamenlijk verwerkt. Ik had het niet op een andere manier willen ervaren. En nog steeds. Het is nog niet voorbij. Ik heb nog steeds wekelijks contact met de ouders." - m ai*. maandag 4 januari 2021 GO ^uMntiMK L_B ;v *.»•-.■ Leden van de KNRM hebben lang moeten zoeken naar de jonge surfers die in het schuim waren verdwenen. foto anp Vrienden maakten als eerbetoon grote witte vissen op de rotsen bij het havenhoofd. foto jurgen huiskes 'Ik denk elke dag aan die j ongens' Bart Lelieveld - Hans van den Broek f 1 fli m^ÊÈMÊkm - WW M I lNMNtf£te - mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12