Niet ook prik voor personeel ziekenhuis, kritiek op De Jonge 9 derdduizenden ouders en kinderen. Basisscholen en kinderopvangloca- ties blijven sowieso tot 18 januari dicht, besloot het kabinet deze week. De Tweede Kamer wilde de basis scholen een week eerder openen, maar het kabinet ziet daar 'geen ruimte voor'. Als de besmettingscij- fers de komende weken niet fors om laag gaan, lijkt de kans reëel dat de schoolsluiting wordt verlengd. Kinderarts-epidemioloog Patricia Bruijning van het UMC Utrecht stelt dat langere sluiting van scholen in principe echt de allerlaatste optie is, in verband met alle nevenschade voor het leven van kinderen. ,,De ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control, red.) onder schrijft dat ook in een rapport. Maar de ontwikkelingen van de nieuwe Britse variant zijn daarin nog niet meegenomen. Het zou kunnen dat daardoor de situatie nog enigszins verandert'', zegt Bruijning. Zelfs als uit onderzoek zou blijken dat strengere maatregelen voor basis scholen nodig zijn, dan 'moet je na tuurlijk eerst kijken of dat kan in combinatie met fysiek onderwijs', zegt Bruijning. ,,Daar kunnen we nog best wat stappen in zetten." Vaccineren Ernst Kuipers en Diederik Gom- mers, de voorhoede van de Neder landse coronazorg in de ziekenhui zen, smeekten minister De Jonge woensdag bijna om maandag al te beginnen met het vaccineren van ziekenhuispersoneel. Is dat dan de oplossing voor onze zorgen? Helaas niet, of in het gunstige geval maar voor een heel klein stukje. En dat komt niet (alleen) doordat Nederland het laatst van alle EU-landen begint met prikken. Het coronajaar 2020 in cijfers De voorraad vaccins is nu nog maar heel beperkt. ,,Er is voorlopig een si tuatie van schaarste van vaccins. Dus je moet lastige keuzes maken'', zegt Hoebe, die behalve hoogleraar ook lid is van de Gezondheidsraad, die advies geeft over de verdeling van het beschikbare vaccin. Iemand die zijn of haar eerste prik krijgt, is bovendien niet meteen vol ledig beschermd. Voss: ,,Als je maan dag zou beginnen met vaccineren, volgt drie weken later de tweede prik en duurt het nog even voor het effect echt bij mensen is ingetreden. Dus in de moeilijke maand januari heb je er eigenlijk niets aan." De tussenstand, nu: medewerkers van verzorgingshuizen, instellingen voor beperkten en in de thuiszorg krijgen de eerste doses van het Pfi- zer-vaccin. Die vaccinaties beginnen op 8 januari. Het kabinet 'puzzelt' nog op een manier om ic-personeel ook mee te nemen in die eerste vac cinatieronde, meldden Haagse bron nen. De doses Pfizer-vaccin die dan nog over zijn, gaan daarna naar thuiswonende ouderen, is de bedoe ling. Bewoners van verpleeghuizen en andere zorginstellingen krijgen de beperkte voorraad van het vaccin van Moderna, dat naar verwachting op 6 januari wordt goedgekeurd. Ergens deze maand wordt mogelijk een derde vaccin goedgekeurd, dat van AstraZeneca. Daarvan heeft het kabinet heel veel besteld, en Astra- Zeneca kan ook snel veel leveren, is de verwachting. Mogelijk komen er daarna nog andere vaccins bij. Dan kan het massale prikken echt begin nen. Maar zeer waarschijnlijk is de winter - het seizoen dat luchtwegin fecties als corona pieken - dan al wel voorbij. Tot die tijd: volhouden, doorbijten. Het was een explosieve oproep, woensdagavond, van Diederik Gommers en Ernst Kuipers. De twee artsen willen dat het kabinet met spoed essentieel ziekenhuis personeel gaat inenten tegen het coronavirus. Het liefst maandag al. ,,Ziekenhuizen hebben de moge lijkheid die vaccins goed te bewa ren en goed uit te delen'', zegt Gommers. Ook Ad Melkert, voor zitter van de Nederlandse Vereni ging van Ziekenhuizen, roept op om 'op zo kort mogelijke termijn' ziekenhuispersoneel in te enten. Hij vreest 'een ongekende nood situatie'. Maar De Jonge ziet bloedspoed niet zitten. Hij werkt aan een nieuwe vaccinatiestrategie waarbij ic-personeel waarschijnlijk voor rang krijgt bij het prikken. Maar de kans dat dit vóór 8 januari gebeurt, lijkt zeer klein. Eerder beginnen zou 'uitvoeringstechnisch niet mo gelijk zijn', zei de minister eerder al. Ook op oudejaarsdag liet de woordvoerder van De Jonge weten dat er maandag niet gevaccineerd gaat worden. Die reactie is tegen het zere been van oppositiepartijen in de Tweede Kamer. 'Regering: luister naar de oproep van Gom- mers en Kuipers!' laat GroenLinks leider Jesse Klaver weten. Hij vindt dat De Jonge ziekenhuispersoneel 'niet de toegang tot het vaccin mag weigeren'. 'Anders gaat het kabinet dinsdag een zwaar debat tegemoet', waarschuwt Klaver. PvdA-leider Lodewijk Asscher stelt dat De Jonge de oproep van ziekenhuizen 'niet zomaar naast zich neer moet leggen'. PVV-leider Geert Wilders twittert: 'Niet wach ten op faalhaas De Jonge'. De Tweede Kamer onderbreekt dins dag het kerstreces voor een ingelast coronadebat. De kritiek beperkt zich niet tot oppositiepartijen. Op Twitter vraagt het Brabantse CDA-Staten- lid Marcel Deryckere zich af of'er eigenlijk nog een kabinet is'. 'Er lig gen tienduizenden levensreddende vaccins ongebruikt in Oss, zieken huizen kunnen het niet meer aan en de thuiszorg kan niet meer de juiste hulp bieden aan Covid-pa- tiënten. En het kabinet is stil en/of de weg kwijt in bureaucratische nonsenszucht.' Ook de Brabantse VVD-gedepu- teerde Christophe van der Maat roept op om het 'zwarte scenario te voorkomen'. 'Focus op wat nu al wél kan, maandag aan de slag!' meldt hij. Naar verwachting stuurt De Jonge maandag een brief naar de Tweede Kamer waarin hij zijn nieuwe vaccinatiestrategie uit de doeken doet. Naast zorgmedewer- ^GroenLinks: Luister naar oproep om ziekenhuispersoneel snel te vaccineren kers van verpleeghuizen en kwets bare ouderen krijgt ic-personeel waarschijnlijk een uitnodiging om mee te doen in de eerste vaccinatie ronde. Die ronde begint vrijdag 8 januari, op een paar plekken in Ne derland. Terwijl de critici dat niet snel ge noeg gaat, vindt De Jonge dat 'zorg vuldigheid' voorop moet staan. ,,Ik heb goed gehoord wat de zorg is van de ziekenhuizen, en ik begrijp die ook'', zei de minister woensdag. ,,Ik wil graag kijken hoe we daar een oplossing voor kunnen bedenken. Daarvoor geldt: dat vergt echt even puzzelen.'' Volgens Hans van Vliet, vaccinatiemanager bij het RIVM, is het 'logistiek gezien mogelijk' om essentieel zorgpersoneel eerder te vaccineren. De situatie in de ziekenhuizen wordt ondertussen steeds nijpen der. Vanwege de toestroom van coronapatiënten en het hoge ziek teverzuim onder personeel zijn er te weinig handen aan het bed. In sommige ziekenhuizen worden dringende operaties uitgesteld. Ook worden dagelijks patiënten overge bracht naar andere delen van het land. zaterdag 2 januari 2021 GO Totaalaantal overle denen door corona, volgens het RIVM. Het CBS komt uit op een iets hogere oversterfte: 13.000, hoogste getal sinds de Tweede Wereldoorlog. Het totaalaantal besmettingen in Nederland in 2020 volgens de Johns Hopkins universiteit. Totaalaantal ic-opnames over het hele jaar. De kritiek op minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) neemt toe nu hij niet van plan is maan dag te beginnen met het vacci neren van essentieel ziekenhuis personeel. Ook in zijn eigen par tij, het CDA, leeft onvrede. Peter Winterman Den Haag Voorbereidingen in de Expo Houten, een van de locaties waar de coronavaccinaties binnenkort plaatsvinden. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9