Verstandig? Dat is wel het laatste wat ik wil zijn EGBERT JAN naar de havo en wil nu het vwo in twee jaar doen. Om de rekeningen van school te kunnen betalen, krijg ik een 'tege moetkoming deeltijders' van 704,91 per jaar. Dat dekt niet alle schoolkosten. Schoolgeld is al 505 euro, boeken zijn dit jaar 442,91. Het komt erop neer dat ik nog 243 moet bijleggen. Ik had al jong een ambulant begelei der, omdat ik een probleemkind was. Toen ik 18 werd, kwam ik bij het Leger des Heils op de jongerenafdeling terecht. Daar heb ik twee maanden gezeten. Ik voelde me er niet veilig, er liepen drugsverslaafden en vage types rond. Boodschappen doe ik voor 60 tot 80 euro per maand. Dat lukt omdat ik altijd het goedkoopste kies. Daar ben ik trots op. Zoals pasta of soep uit blik. Limo nadesiroop en thee koop ik alleen als het in de aanbieding is. Ik ontbijt met yoghurt en chocoshells, een soort corn flakes. Dat vind ik lekker. Mijn vader gaf me mijn spaargeld toen ik 18 werd, een kleine 20.0000 euro. Ik probeer er af te blijven tot ik ga studeren. Kleding koop ik bij de Primark, H&M of C&A. Al shop ik maar één keer per jaar, dan koop ik meteen tien of twaalf stukken voor 100 euro. Mijn kast hangt vol broeken die maar iets van een tien tje hebben gekost. Als iets kapot is, verstel ik het op mijn naaimachine of ik maak van een lange broek een korte. Ik maak ook veel kleding voor mijn hobby: larp. Dat staat voor live action role play, dan spelen we met heel veel mensen een verhaal na. Ik maak alles zelf of vind spullen bij de kringloopwinkel. Als larper kan ik me geweldig uitleven. Make-up koop ik bij de Hema en mijn haar knip en verf ik zelf. Bij de Etos kocht ik eens ontkleuringscrème, voor 16,99. Dat vond ik duur. De verf die ik nu gebruik kost maar een tientje en daar doe ik een maand of twee mee. Als ik mijn haar een andere kleur heb ge verfd en ik kijk in de spiegel, dan word ik blij. Ik heb daar graag geld voor over. Ik droom van een vrijstaand huis, een rode auto en een kat. Als er een grote tuin bij is, wil ik ook een hond.'' ijk, ik ben normaal niet zo iemand van... weet je, die dan zegt van: ik ga er nou eens van genieten, dat heb ik dan gewoon niet'', zegt Harald. ,,Maar ik zeg tegen Janet, gisteren, of was het vorige week, nee giste ren natuurlijk, laten we er nou 's gewoon honderd procent van genieten. Zegt ze: goed, maar ik ga eerst even de aardappels schil len.'' ,,Mmm-mm'', knik ik. ,,De aard appels.'' ,,Ja, dan hoef ik al niet meer, nu meteen genieten of helemaal niet, tjongejonge. Dat begrijpt ze dan niet, kan ik dat weer gaan uitleg gen ,,Gedoe zeg.'' In de omgang let ik op dat de ander, in dit geval Harald, krijgt wat hem toekomt. Daarom obser veer ik mezelf. Kijk ik hem af en toe aan, vertoon ik wel de mimiek van een luisteraar? Op een enkel moment een mm-mm-geluid is van eminent belang. Dat wissel je getimed af met een knikje; een woord herhalen helpt ook. Daarnaast heb ik een voorraadje semifilosofisch zaagsel om ertus sen te strooien. ,,Hoe het tussen mensen gaat laat zich nu eenmaal moeilijk sturen. En het verschil hè, Janet broodnuchter, jij meer Ik ben er goed in geworden. Belangrijk, mensen praten im mers maar door. Over zichzelf of omdat ze belangrijke visies willen delen. Een echte uitwisse ling is maar zeldzaam, tenminste ik maak het niet vaak mee. Die gelikte rol in sociale situaties heeft ook onvoorziene effecten. ,,Wat ben jij eigenlijk een goede luisteraar'', zegt Harald opeens bewonderend. ,,Je leent iedereen het oor, je bent zo... verstandig.'' Verstandig? Dat is wel het laatste wat ik wil zijn. En goed luisteren? De waarheid is dat ik geen idee heb waar Harald het over had, waar hij honderd procent van wou genieten en wat die aardappelen ermee te maken hadden. Beginnen mensen te praten, dan dwalen mijn gedach ten meestal dadelijk af. Standaard. Het interesseert me geen ene bal. Harald gaat alweer verder. ,,Ik hou niet van goede voornemens, om eerlijk te zijn. Maar laat ik het zo zeggen, ik zeg: het streven voor 2021 is twee keer per week fitness. Janet zegt Mm-mm. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl Egbert Jan Riethof (66) is journalist. Hij heeft een dochter (28) en een zoon (25). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. egbertjan@dpgmedia.nl ZATERDAG 2 JANUARI 2021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 95