A m ij "m iS 8 NIEUWS CORONA INENTINGEN Met hoop op licht aan het eind van de tunnel, maar toch vooral heel veel coronazorgen, begint Nederland aan het nieuwe jaar. Waar staan we en hoe zien de komende maanden eruit? Ook Rotterdam en Houten starten 1 esc n 1 De cijfers Het goede nieuws: sinds ruim een week laat het aantal coronabesmet tingen een licht dalende trend zien. Maar de cijfers lijken fragiel. Op 30 december daalde ook de ziekenhuis bezetting voor het eerst sinds begin december een beetje, maar op oude jaarsdag steeg het aantal opnames juist hard. Gisteren ging het weer de goede kant op: in totaal waren er 2660 bedden bezet door coronapa tiënten, 168 minder dan op 31 decem ber. Een 'superieure start van 2021', noemde ic-voorman Diederik Gom- mers het, maar hij waarschuwde ook niet te vroeg te juichen. Het aantal besmettingen is nog al tijd veel en veel te hoog, zei minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid op woensdag. En kabinetsleden bui telden die dag na een extra corona- overleg haast over elkaar heen om te benadrukken dat mensen oud en nieuw rustig moesten vieren. Het laat zien hoeveel vrees er is dat de besmettingscijfers door Kerstmis en Nieuwjaar weer de hoogte in schieten. ,,Ik maak me daar ook écht zorgen over'', zegt Christian Hoebe, hoogleraar infectieziektebestrijding in Maastricht. ,,Het besmettings niveau ligt al heel hoog, en als men sen bij elkaar komen is het zo makke lijk een virus op te pikken. Vanaf 2 ja nuari zullen we het effect van de feestdagen gaan zien.'' De zorg Op het hoogtepunt van de eerste coronagolf lagen er zo'n 4500 coro napatiënten in het ziekenhuis. Op de intensive care bedroeg de topbezet- ting ruim 1300. Nu tellen de Neder landse ziekenhuizen rond de 2700 coronapatiënten, van wie er zo'n 700 op de ic liggen. Die cijfers verdienen nuance. Dit voorjaar lag zo'n beetje de hele zie kenhuiszorg op haar gat, in het najaar is zoveel mogelijk geprobeerd de re guliere zorg op peil te houden. Maar Nieuwe patiënten Ziekenhuisbezetting 2660 VACCINEREN dat lukt door de aanhoudende toe- siterokoemncohrouniaspbateiënztenttstienegds min der. Tientallen ziekenhuizen stoppen inmiddels met dringende behande lingen als hartoperaties en kanker behandelingen. De vooruitzichten voor de ko mende maand zijn 'vreselijk', zegt Andreas Voss, hoogleraar infectiepre ventie aan de Radboud Universiteit Nijmegen. Bert Niesters, hoogleraar medische microbiologie aan het UMCG in Groningen, zegt: ,,De ko mende maand wordt een drêma." De redenen zijn bekend. De ge noemde vrees voor een extra kerst en nieuwjaarsgolf, en het personeel dat zich al sinds maart het vuur uit de sloffen loopt. Als ze tenminste niet thuiszitten: met corona, in qua rantaine, oververmoeid of met een andere ziekte. In de langdurige zorg, zoals in de verzorgingshuizen, is het al niet veel beter. Deze week riepen diverse vei ligheidsregio's de hulp van het leger in om iedereen in elk geval nog de minimale zorg te kunnen bieden. Het hele pakket - regelmatig wassen en douchen, dagbesteding - is in veel gevallen al te veel gevraagd, waarschuwde brancheorganisatie Actiz al. De basisscholen En dan zijn er ook nog de zorgen over de 'Britse mutatie' van het coronavirus. Die zou besmettelijker zijn dan het virus zoals wij het ken nen. Bovendien zijn er aanwijzingen dat de variant ook meer kinderen in fecteert, iets wat bij het 'traditionele' coronavirus volgens het RIVM vrij zeldzaam is. Zo zijn er op een basis school in Bergschenhoek veel be smettingen, ook bij leerlingen. Het Outbreak Management Team (OMT), dat het kabinet adviseert over de aan pak van de coronacrisis, vindt dat ook kinderen onder de 12 daarom getest moeten worden bij klachten. Mocht blijken dat het virus ook veel regelmatiger toeslaat bij kinde ren, dan kan dat een streep zetten door de heropening van de scholen, een nachtmerriescenario voor hon- ■■B iiSf - 5 r [i r L - zaterdag 2 januari 2021 GO Nederland met een beetje hoop, maar vooral veel zorgen 2021 in Chris van Mersbergen Rotterdam Aantal nieuwe coronagevallen per dag. 14000 7-daags gemiddelde 12000 10000 8000 6000 4000 2000 1jan: 8215 OKT NOV DEC 020121 BRON: RIVM, LCPS Aanwezige coronapatiënten in ziekenhuizen. 1 jan: 3000 2500 2000 1500 1000 500 0 Verpleging 1957 IC 703 OKT NOV DEC Behalve Veghel beginnen ook Rotter dam en Houten op vrijdag 8 januari met het vaccineren tegen het corona virus. Eerder was er sprake van dat alleen Veghel op 8 januari zou begin nen. Houten en Rotterdam zouden op uiterlijk maandag 11 januari volgen. De GGD Utrecht gaat vaccineren in het evenementencomplex Expo Houten, GGD Rotterdam-Rijnmond op Rotter dam The Hague Airport. Op de an dere 22 priklocaties verspreid over het land begint de inenting vanaf 18 januari. De 'eerste prik' wordt gezet in Veghel, door GGD Hart voor Brabant in een voormalig distributiecentrum van een supermarkt. BioNtech-Pfizer levert de vaccins, genoeg om 225.000 zorgmedewerkers twee keer te prikken. In totaal zullen de GGD's zo'n 350 tot 400 prikkers inzetten. IWIBBIIf 11111111) lll| iitiiaimi iii| liiliwlifflil -gif?? IB—- Minister Hugo de Jonge bracht in december een bezoek aan een locatie in Oss waar coronavaccins worden opgesla gen in vriezers. foto anp In Italië (boven) en Ierland wordt zorgpersoneel ingeënt met het vaccin van Pfizer en BioNTech. Nederland begint op 8 januari. fotos afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8