Bescherm het dunste stukje .huid.van je gezicht Kun je verslaafd raken aan lippenbalsem en zeven andere vragen over dat populaire stickje in je tas. 27 S 1 Hebben onze lippen behoefte aan balsem? ,,In de lippen is de hoornlaag, het deel van de huid dat tegen uitdro ging beschermt, vier tot vijf keer dunner dan in de rest van het gezicht'', zegt Francis Wu, cosmetisch dermatoloog bij het Dermatologisch Centrum Utrecht. ,,Je lippen zijn daardoor extra gevoelig voor uitdroging.'' Veel mensen likken aan hun lippen als ze merken dat die droog zijn maar dat heeft een averechts ef fect, vertelt hij. ,,De spijsverterings enzymen in je speeksel drogen je lippen nog meer uit.'' Lippenbalsem, die bijvoorbeeld vaseline als basis heeft, vormt een beschermlaag waar door er minder vocht verloren gaat. 2 Van sommige balsems lijken lippen juist uit te drogen, kan dat? „Balsems met weinig vet, die vaak heel vloeibaar zijn en snel intrekken, kunnen de lippen inderdaad uitdro gen'', zegt Petra Dikrama, cosmetisch dermatoloog van het Erasmus Medisch Centrum en Dikrama Clinics. ,,Ook bevatten sommige lippenbalsems stoffen die een aller gische reactie kunnen gevenEen bekend voorbeeld is perubalsem, een stof die in Purol zit en bij sommige mensen lipeczeem kan veroorzaken. Dat is een ontsteking van de lippen die je herkent aan roodheid, schilfe ring en jeuk.'' 3 Waar kun je op letten als je lippenbalsem uitzoekt? ,,Je kunt het beste een vette lippen balsem kiezen met zo weinig moge lijk ingrediënten die irritatie of een allergie kunnen veroorzaken'', zegt Dikrama. ,,Vaak staat op deze pro ducten de term 'hypoallergeen'. Dat betekent niet dat je er niet allergisch voor kunt zijn, maar die kans is wel kleiner.'' 'Veel mensen likken aan hun lippen maar dat heeft een averechts effect' 3X VEILIG eucalyptus links liggen, omdat ze je aanmoedigen de lippenbalsem te proeven. ,,Je lippen komen zo in contact met speeksel en drogen nog meer uit.'' 4 Is een zonbescherm- factor nodig? Ja. Wu: ,,Ik zie veel lippen die door de zon zijn beschadigd. Daar kan huidkanker uit voortkomen. Let er bij een balsem op dat er een uv- filter in zit. Een uv- filter wordt weergegeven in de ingrediëntenlijst met de term SPF (Sun Protection Factor). Kies een minerale filter, want chemische filters kunnen lipirritatie geven. Een minerale filter herken je aan de combinatie zinkoxide en titaniumdioxide. Die beschermt zowel tegen UVA als UVB zonnestralen en geeft geen allergische reacties.'' 5 Is een natuurlijke balsem beter dan een synthetische? Dikrama: ,,Termen als organicen 'natuurlijk' klinken mooi, maar soms zitten er dan juist stoffen in waar je heel allergisch op kunt reageren. In een natuurlijk cosmetisch product kan bijvoorbeeld net een bloem of vrucht zitten waar je niet tegen kunt.'' „Biologische producten worden soms beter door het lichaam geac cepteerd'', voegt Wu toe. ,,Maar ze verliezen na verloop van tijd hun werkzaamheid. Of het beter is, verschilt per ingrediënt. Als er bij voorbeeld op lippenbalsem staat: 'verrijkt met natuurlijke vitamine E', weet je vaak niet of het natuurlijk of synthetisch vitamine E is. De natuur lijke variant heeft een betere werking op de huid, de synthetische vitamine E heeft daar weinig tot geen effect op." 6 Kun je verslaafd raken aan lippenbalsem? Wu: ,,Je zou je kunnen voor stellen dat doordat de balsem je lippen afsluit, de olieproductie in de talgklieren tijdelijk wordt afgeremd. a p Hema (€2) Hierover zijn echter geen studies bekend. Er zit geen ingrediënt in een lipbalsem, zoals nicotine in sigaretten, dat lichamelijk verslavend werkt. Verslaving zou ik het niet noemen, het is meer een afhankelijkheid. Stoppen met het gebruik van lippenbalsem is vrij eenvoudig. Als je erop let dat je niet steeds je lippen vochtig maakt met je speeksel, ben je vrij snel van deze 'verslaving' af.'' 7 Zitten er schadelijke stoffen in balsems? Mogelijk wel. De Belgische consumentenbond Test Aankoop vond in sommige lippenbalsems aromatische koolwaterstoffen (Moah) en verzadigde kool waterstoffen (Mosh). Moah zijn mogelijk kankerverwekkend en Mosh kunnen zich opstapelen in de organen en gezwellen vormen in lymfeklieren, lever en milt. De stoffen ontstaan door de bewer king van minerale oliën en maken de balsem zacht. In huidverzorgings producten zijn deze stoffen veilig, maar in lippenbalsem mogelijk niet omdat je hier altijd wat van inslikt. Uit de test bleken onder meer Labello Original, Labello Sun Protect, Labellino, Louis Widmer en Yves Rocher Moah en/of Mosh te bevatten, net als de kindermerken Disney Princess, Hello Kitty en Minions. 8 Kun je deze stoffen op de ingrediëntenlijst zien? ,,Nee'', zegt Simon November, woordvoerder van Test Aankoop. ,,Als er op de ingrediëntenlijst staat dat de lippenstift 'paraffine' bevat, kan dat een indicatie zijn voor de aanwezigheid van Mosh en Moah, maar het is geen garantie.'' Test Aankoop raadt lippenbalsems met Mosh of Moah af. Voor kinderen kun je beter geen kinderlippenbal sems gebruiken. Als het echt nodig is, zijn ook zij het beste af met produc ten voor volwassenen zonder mine rale oliën. GO ZATERDAG 2 JANUARI 2021 t V „Vermijd oliën als castorolie en sesamolie en de rode kleurstof karmiinzuur omdat ze lipirritaties en lipeczeem kunnen veroorzaken", voegt Wu toe. Laat ook geurstoffen zoals pepermunt, menthol, citrus of Lip zoekt balsem E ff Oi D U ro CARIN RÖST Everon lip penbalsem van Weleda (€5, o.a. bij Holland Barrett). Rir Lavera (€2, o.a. via ecco-verde.nl) I L Veilig zijn onder meer Weleda Everon, Lavera en Hema. Je kunt wel de volgende minerale oliën vermijden omdat ze vaak duiden op hoge concentraties Mosh of Moah: cera microcristallina, (hydrogenated) microcrystalline wax, ceresin, ozokerite, paraffine (liquidum) en petrolatum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 75