OZCAN AKYOL 'Help ook Nederlandse jeugd mee te komen' 6 ïSÊm Column De scepsis jegens het corona- beleid heeft boegbeelden genoopt tot allerlei vormen van transparantie, bijvoorbeeld in het delen van statistieken en ma thematische verwachtingen, maar ook door stelselmatig op te draven in interviews, terwijl er eigenlijk weinig verandert. En zo verscheen RIVM-baas Jaap van Dissel weer eens in een video op de website van de NOS, waar hij in een verdiepend vraagge sprek terugblikte op het bewogen pandemiejaar. Hij deed daar een ongelukkige uitspraak: hij vertelde dat grote uitbraken in verpleeghuizen af hankelijk waren van meerdere fac toren. Terloops benoemde hij het 'lage opleidingsniveau' van de ver schillende verzorgers. Als je dat uit je mond krijgt, be grijp je niet hoe hard deze mensen op diverse locaties in het land heb ben gewerkt. En wat voor mens onterende situaties ze aldaar moesten meemaken. vooral van medewerkers uit de branche, waarna er schoorvoetend een excuus van het RIVM kwam, met de medede ling dat het niet bedoeling was om iemand te kwetsen. Wat was de intentie dan wel? Die vraag steekt steeds vaker de kop op. Die- derik Gommers en Ernst Kuipers deden in Nieuwsuur een oproep aan het kabinet om toch alvast te beginnen met vaccineren, want anders dreigt het scenario van 'code zwart' in verschillende zie kenhuizen. Dat vond hoogleraar virologie Marion Koopmans, een paar dagen later, een interessant idee, maar desondanks noemde ze het in de podcast Virusfeiten een 'duivels dilemma'. Ik begrijp dat bestuurders, viro- logen en andere medici verschil lend tegen kwesties aankijken. Dat houdt de boel scherp, maar dat ze voortdurend onenigheid met de buitenwereld delen, ondermijnt het gezag en de autoriteit van deze adviseurs. En als ze dan ook nog eens en passant hardwerkend verpleegper- soneel gaan beledigen, zoals Jaap van Dissel deed, moet er niet vreemd worden opgekeken als cy nisme en achterdocht de boven toon gaan voeren, zeker onder een bevolking die toch al gefrustreerd is. In dat kader is het te hopen dat de mensen naar wie wij kijken, in de hoop dat ze ons uit deze crisis gaan loodsen, in 2021 een betere antenne zullen ontwikkelen voor de gevolgen van hun openbare de- batjes. Een beetje eenheid zou niet verkeerd zijn. Temeer omdat de nakende verkiezingen het land al genoeg zullen verdelen. Onenigheid met de buitenwereld delen, ondermijnt het gezag ARNHEM Meer aandacht voor 'Nederlandse Nederlanders' die langdurig werkloos zijn. En vooral voor hun kinderen. Een nieuw ka binet moet meer geld uittrekken voor goed onderwijs voor jongeren, zodat zij niet ook in een leven van werkloosheid verzeild raken. Dat bepleit de Arnhemse burgemeester Ahmed Marcouch. In een filmpje dat vanochtend online verschijnt bij wijze van nieuwjaarstoespraak, neemt hij het op voor Nederlandse kinderen in achterstandswijken. Marcouch constateert dat veel aandacht uit gaat naar allochtone jongeren en hun achterstanden, maar dat de au tochtone kinderen een vergeten groep dreigen te worden. Arnhem telt veel gezinnen waarin werk loosheid de norm is. En daarvoor is veel te weinig aandacht, vindt hij. ,,Allochtone groepen worden voortdurend aangesproken. En je ziet dat jongeren zich opwerken tot een beter leven. Ik ben er zelf een voorbeeld van. We hebben in Arn hem ook Presikhaaf University, waarmee vooral allochtone jonge ren worden gestimuleerd om te studeren. Andere jongeren funge ren als rolmodel. Maar voor de au tochtone groep, de Nederlandse Nederlanders zoals ik ze noem, be staat iets dergelijks niet. Arnhem telt 13.000 laaggeletterden. Een groot deel daarvan bestaat uit Ne derlandse Nederlanders. Voor al lochtonen hebben we taaltoetsen. Maar deze groep helpen we niet.'' Miljoenen Britten zaten op oude jaarsavond verkleed als elven, te kenfilmfiguren of Sherlock Hol mes op de bank van hun woning met liters drank binnen handbe reik en genoeg hapjes om een klein weeshuis te voeden. Het oogde gezellig, bijna normaal, maar niemand kon opboksen te gen de bevolking van de Isles of Scilly, de enige plek in het Ver enigd Koninkrijk waar de pubs open waren. De eilandengroep, 50 kilometer uit de kust van het meest zuid westelijke puntje van Engeland, heeft een bijna mythische status. Niet door de eigenaardig klin kende naam, maar vanwege de geografische locatie. Voor Britten geldt Land's End in het graaf schap Cornwall als het einde van de wereld. En de veerpont naar de Isles of Scilly vertrekt vanuit de haven van deze plaats. Iedereen kent het, maar slechts een enke ling is er daadwerkelijk geweest. De bevolking van 22.000 inwo ners deed hier zijn voordeel mee tijdens de pandemie. De Isles of Scilly is het enige gebied in het Verenigd Koninkrijk waar het vi rus het leven niet volledig heeft platgelegd. Anders dan Cornwall, waar coronavluchtelingen uit Londen een tweede golf in gang zetten, bleef het kleine eilanden rijk nagenoeg onaangetast, zoals het Gallische dorpje van stripfi guren Asterix en Obelix. Het moet voorstanders van de brexit pijn hebben gedaan dat de Isles of Scilly tijdens het referen dum stemden om in de EU te blij ven. Zwaaien met Union Jacks en proosten op de afscheiding van Europa met Engelse prosecco moesten ze in eigen kring doen. Zelfs Brexit Day Fireworks, een fanatieke groep op Facebook, hield zijn kruit droog. Door de re stricties van de overheid konden ze alleen maar triomfantelijke tweets de wereld insturen. Bezoekers van The Mermaid Inn, The Old Town, The New Inn en Fraggle Rock Bar vreesden een toestroom van stikjaloerse Brit ten, maar konden opgelucht ademhalen. Niemand was zo gek als Douglas Courthouse, een ver liefde Schot die begin december de Ierse Zee overstak op een jetski om zijn vriendin op het lsle of Man te bezoeken. Veel geluk had hij overigens niet. De politie vatte hem na een barre tocht van bijna vijf uur direct in de kraag. Londen werd verrast met een vuurwerk- en lichtshow boven de Theems, georganiseerd in het diepste geheim om mensen ervan te weerhouden de lockdownre- gels te negeren. De beelden van uit de liberale hoofdstad kwet sten brexiteers tot op het bot. De show begon tot hun frustratie met blauwe en gele lichtbundels, uitgerekend de kleuren van de door hen zo gehate Europese Unie. Het evenement vormde voor hen sowieso een foltering. Met de verbeelding van Captain Tom Moore achter zijn rollator, de 100- jarige man die 40 miljoen pond inzamelde voor de zorg door rondjes in zijn tuin te lopen, kon den ze goed leven. Maar het logo van Black Lives Matter, Sir David Attenborough die het volk wees op de gevaren van klimaatveran dering en het uitblijven van het zingen van Auld Lang Syne be zorgden hun een pesthumeur. Voor de brexiteers was de jaar wisseling er één om snel te verge ten. Het Verenigd Koninkrijk had de EU om 23.00 uur Britse tijd nog niet verlaten of premier Ni cola Sturgeon van Schotland roerde zich al. ,,Schotland komt snel terug, Europa", tweette ze. ,,Keep the light on." Daarmee verwees naar haar voornemen om het land met een referendum af te scheiden van het VK en op nieuw aansluiting met de EU te zoeken. Als de Isles of Scilly voor af gunst zorgden, maakten het EU- gezinde Londen en Edinburgh de voorstanders van de brexit woest. Britten blijven echter wel Britten. Op 1 januari maken ze traditiege trouw lange wandelingen. Dat geeft hun de kans om op een sub tiele manier de middelvinger op te steken naar de Eurofielen. Door hun honden te hullen in truien met de Union Jack erop. Een schrale troost, maar beter dan niets. zaterdag 2 januari 2021 GO y @OzcanAkyol Eenheid Er volgde een golf van kritiek, M Burgemees ter Ahmed Marcouch van Arnhem. De eerste veerboot vanuit Hoek van Holland na het Britse vertrek uit de EU. foto anp Brexiteers hadden nog zo gehoopt op een leuke jaarwisseling Alleen in vier kroegen op een eilandengroep in het zuidwes ten van Engeland hebben Brit ten gezamenlijk kunnen proos ten op de definitieve ontkoppe ling van de Europese Unie. Geert Langendorff Londen De Big Ben in Londen tikt de tijd weg. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6