Wat zegt de wetenschap u Hoe kunnen we onze goede voornemens succesvol maken? Eureka! Perfectie van imperfectie het programma in 2021 We denken vaak liever na over de uitkomst dan over de inspanning De James Webb-tele- scoop, opvolger van de uiterst succesvolle' Hubble ruimte telescoop. Het is weer de tijd van de goede voornemens. Te vaak komt er opnieuw niets van terecht. Hoe kun je jezelf daarin verbeteren? BRENDAN HADDEN Volgens gedragswetenschapper Marieke Adriaanse (Universiteit Utrecht) kunnen we onze plannen voor het nieuwe jaar wel degelijk vaker laten slagen. ,,We denken vaak dat wilskracht belangrijk is, maar het gaat vooral om hóe je die goede voornemens maakt." Bij het volhouden van voorne mens kan het voelen alsof je twee verschillende personen bent, die elkaar continu dwarsbomen. Je voornemen om dit jaar minder te drinken? Dat wordt lastig zolang je gewend bent elke keer bij het eten toch dat tweede glaasje in te schenken. ,,Het probleem met goede voornemens is dat ze vaak moeten concurreren met je be staande gewoontes en dat maakt ze lastig vol te houden'', vertelt Adriaanse. Die strijd komt doordat je grof weg op twee verschillende manie ren beslissingen neemt. Je hebt de processen waar je bewust en actief over nadenkt, daarmee neem je goede voornemens. Aan de andere kant heb je de vrijwel automati sche beslissingen: je gewoontes. Volgens Adriaanse is dit geen eer lijke strijd. ,,Je gewoontes hebben een groot voordeel: ze zijn auto matisch en kosten geen motivatie of aandacht. Als jij je hebt voorge nomen af te vallen, maar 's avonds moe bent en op de bank neerploft, nemen die gewoontes het over. Voor je het weet zit je dan alweer met je hand in die zak chips." Maar gewoontes zijn om die zelfde reden erg handig, vertelt Adriaanse. ,,Anders zouden we over alles moeten nadenken: of je 's ochtends je tanden gaat poetsen of welke route je naar werkt neemt. Dan zou je aan het einde van elke dag doodop zijn." Bij een gewoonte koppel je een bepaalde situatie aan gedrag dat je vaak in die situatie uitvoert, legt Adri- aanse uit. ,,Dus als jij 's ochtends opstaat, ga je automatisch je tan den poetsen, zonder dat je daar bewust over nadenkt." We kunnen volgens Adriaanse die kennis over gewoontes inzet ten om goede voornemens beter vol te houden. Daarvoor is het vooral belangrijk om goed na te denken over hoe je dat gaat doen. ,,We denken namelijk vaak liever na over de uitkomst - 10 kilo lich ter - dan over de inspanning die het kost.'' Je moet een goed voor nemen dus concreet maken, bij voorbeeld met een 'als-dan plan'. Bijvoorbeeld: als ik wil snacken, dan pak ik een stuk fruit. ,,Het moet een alternatief zijn dat haal baar voelt'', zegt Adriaanse. ,,Als je dat vaak genoeg in dezelfde situa tie herhaalt, dan boots je het pro ces van gewoontes eigenlijk na.'' Denk er van te voren over na. ,,Je wil niet op het moment zelf moeten bedenken wat de alterna tieven zijn. Als je al een alternatief voorbereid hebt, is het makkelij ker je eraan te houden en geef je je goede voornemens dit jaar een grotere kans om te winnen van je oude gewoontes." Kijk op de site bij J /wetenschap Bijna vijftig jaar geleden, met de Apollo-17 missie, liepen de laatste astronauten rond op de maan. Het Artemis-project gaat daar in 2024 verandering in brengen. Dan zal ook de eerste vrouw op de maan lo pen. Eind 2021 lanceert NASA ter voorbereiding daarop de bijna 100 meter lange SLS-raket, die een vracht van 90 ton kan vervoeren. Bij de testvlucht van Artemis III wordt een ruimtecapsule in een baan om de maan gebracht. De cap sule zal daar een week blijven. Ook worden er kleine 'kubus-kunstma nen' uitgezet. In 2024 moet een Orion-capsule twee astronauten ('de eerste vrouw en de volgende man', aldus NASA) op de zuidpool van de maan afzetten. Voor de mis sie zijn achttien astronauten gese lecteerd, onder wie negen vrou wen. Een van hen is Christina Koch, die ooit al 328 dagen aan boord van het ruimtestation ISS verbleef, een vrouwenrecord. Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Cynthia Leim (33) universitair docent kunstmati ge intelligentie aan de TU Delft en klassiek pianiste. ,,Ik ging niet naar het con servatorium om meer ki lometers op de pianotoet- sen te maken, maar om te leren begrijpen hoe stuk ken in elkaar zitten, en meer repertoire te ont dekken. Omdat de baanperspec- tieven van het conserva torium niet heel goed wa ren, ben ik puur uit prag matisme informatica er naast gaan doen. Ik com bineer nu beide discipli nes en die combinatie, met het beste uit beide werelden, heeft bij mij ge leid tot een groot inzicht. Als klassiek musicus krijg je mee om de noten zo perfect en exact mogelijk te volgen. Maar tegelijker- tijd suggereert dat een op timum dat je helemaal niet wil. Als je écht exact de noten wil volgen, dan kan je beter een computer neerzetten dan een mens. Maar als een computer dit doet, komt er rare, mecha nische, identieke muziek uit. Het menselijke aspect, de persoonlijke interpre tatie, en of je publiek ge raakt wordt, zijn wat mu ziek echt interessant maakt. Het perfecte im perfecte, zeg maar. Dit inzicht neem ik nu altijd mee, ook buiten de muziek. Als ik in mijn on derzoek werk aan digitale informatiefiltering, of het testen van modellen, tast ik ook de speelruimte af, en zoek ik de rek en de grenzen op. Dat geldt ook voor mijn onderwijs. Ik voer stu denten niet alleen makke lijk afvinkbare feiten, maar probeer hen ook te confronteren met de ruimte om bestaande kennis heen. Ze leren niet alleen de goed werkende technieken achter dien sten als Spotify, want ik wil niet dat ze dit zomaar klakkeloos volgen. Ik vraag hen ook om ac tief na te denken over waar deze technieken te kortschieten, en wat beter en anders kan. Daar ko men vaak de meest inte ressante antwoorden uit.'' -Jim Jansen Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NCWStiGIltiSt en met Animatiebeeld van astronauten op de maan. foto nasa James Webb Telescope Artemis III Eindelijk krijgt de ui terst succesvolle Hubble ruimtetelescoop zijn op volger: de James Webb Telescope (JWT). NASA en ESA hadden hem al in 2007 willen lanceren, maar de ontwikkeling van instrumenten en on derdelen gaf ernstige ver traging. In oktober is het zover: dan wordt de opti sche infraroodtelescoop gelanceerd. De hoofd- spiegel heeft een diame ter van liefst 6,5 meter. Daarmee hopen astrono men het eerste licht na de oerknal te ontdekken en meer inzicht te krij gen in de groei van ster ren, zwarte gaten' en de evolutie van planetaire systemen en het ont staan van leven. De Hub- ble-telescoop werd in 1990 gelanceerd en over trof alle verwachtingen. De Hubble keek verder het heelal in dat ooit voor mogelijk werd gehouden, leverde spectaculaire beelden en heeft onge kend lang gefunctio neerd. Meer dan 30 jaar! FOTO ESA FOTO SHUTTERSTOCK GO ZATERDAG 2 JANUARI 2021 Universiteit van Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67