16 Juist die ene zomerweek en dat ene zomerfeestje hebben we in een doosje gestopt saai ook best prima kan zijn. Vroe ger leed ik altijd aan een milde vorm van Fear of Missing out, de hardnekkig onrustige gedachte dat er altijd ergens een groter feest is, een mooiere wedstrijd, een spec taculairder vakantie. Maar toen er even niets meer te missen viel, bood dat ook een kal merend soort zingeving. Thuis bij de open haard was stiekem ook best prima. Je verheugen op een spelletje aan tafel: ook niks mis mee. Burgerlijkheid was niet per definitie een vorm van falen. In onze vrienden-app kwamen dit jaar vaker dan ooit foto's voorbij van huiselijke tafereeltjes, van ou ders op 1,5 meterbezoek, van de kinderen bij een kerstboom. Dat zal ook met leeftijd te ma ken hebben, we zijn de veertig voorbij, maar toch. De druk van de eeuwige rock 'n roll is er zelfs bij ons vanaf- althans voorlopig. coronajaar 2020. Ik lees al die filo sofen, gedragswetenschappers en sociologen graag, maar vermoede lijk weten we het allemaal pas over beschouwen als een grote winter slaap, en anders als een katerige uitslaapochtend in het weekend. Niet meer te boos worden. Even volhouden nog. Gedeelde smart is halve smart. Verheug je weer een beetje op morgen, zoals kleuters dat als geen ander kunnen. Dat lijkt naïef of kinderachtig, maar het werkt juist louterend. Thuis in ons eigen konijnenhol kruipen we nog één keer dicht bij elkaar, verstand op nul, lamgesla gen van het ellendige coronajaar 2020, om er straks weer als herbo ren uit te komen. Zo zie ik 2021 het liefst voor me: als een jaar waarin we langzaam wakker worden, nog een beetje onwennig, zoals 's ochtends vroeg wanneer het licht voor het eerst aangaat. Het zal nog pijn doen aan onze ogen misschien, maar het donker laten we lekker voor wat het is. Het is weer tijd om je te ver heugen op de dag die komt. Hoog tijd om de terrasstoelen buiten te zetten. Tegen het eind van de vorige lockdown had ik me dat allemaal veel spectaculairder voorgesteld, eerlijk gezegd. Toen zag ik Mark Rutte nog voor me met een grote schaar, en wij allemaal achter een reusachtig lint, aftellend van tien naar nul, trappelend van onge duld. Rutte knipte dan breed lachend het lint door. Wij renden dolge lukkig richting de mooie dingen in het leven, dansend in een aards paradijs van familiediners, volle cafés en dampende festivals. Dat was pas echt naïef, achteraf bezien. Destijds voelde de eerste lockdown nog als iets heel tijdelijks, een grote zure appel waar we even sa men doorheen moesten. Maar toen lang niet alles zomaar goed kwam, en de el lende duurde en duurde, ontkwam zelfs de grootste optimist niet aan somber heid en frustra ties. De ergernis en het onbegrip re geerden, ook buiten de wereld van Willem Engel. Stilaan kreeg je de neiging om alles ter discussie te stellen, want alles ging anders dan je ooit had gedacht. Alles was de schuld van Hugo de Jonge, met die achterlijke oneliners van hem. Je wilde wel redelijk blij ven, maar alles voelde krom, oneerlijk. Geen idee hoe dat bij u is, maar de laatste weken is die boosheid er wel een beetje vanaf. Er komt een vaccin aan, dat scheelt erg veel qua uitzichtloosheid. Het is verlei delijk om anderen de schuld te blijven geven, en met reden ook, dit kabinet heeft het fenomeen 'achter de feiten aanlopen' tot een kunst verheven, maar voor je het weet sta je bij de Hofvijver als een dwaas op potten en pannen te rammen. Dat wil je ook niet. Daar komt bij: een beetje berus ting blijkt soms een zegen. Het is heerlijk om na tien maanden deprimerend gedoe soms je kop in het zand te steken, tot diep in je eigen knusse konijnenhol. Ik volg best veel nieuws, maar Ab Os- terhaus zap ik tegen woordig als de wiede weerga weg. De onheil spellende berichten over die laatste coronamutatie uit het Verenigd Konink rijk: amper gelezen. Mensen die per se geen vaccin willen? Ze doen en ze laten maar. Ik wil het allemaal niet weten, althans nu even niet, want hoera, 2021 is eindelijk begonnen. Het jaar waarin alles ietsje beter wordt. Het jaar van hoop en perspectief. Het jaar waarin heus niet alles fan tastisch zal gaan, maar dat vanuit maatschappelijk perspectief nooit deprimerender kan zijn dan het vorige. Het jaar waarin we straks alles gaan koesteren wat weer wél mag, zelfs de heel kleine dingen: ge woon een café in lopen en daar aan de bar blijven zitten tot je dronken naar buiten wordt geveegd. Je moeder omhelzen bij de voordeur. Boodschappen doen zonder mondkapje. Voetbal kijken met je vrienden in het stadion. Vorige week kwam er ergens een levenswijsheid van de Britse filosoof Roger Scruton voorbij, die triest genoeg ook in 2020 is overle den: Count your blessings, and when life gets hard, count them louder. Zo is het wel zo ongeveer. Hopelijk wordt 2021 het jaar van het grote koesteren. Het jaar waarin onze generatie meer dan ooit leert te waar deren wat zij heeft, in plaats van alweer bezig te zijn met nóg meer, met nog groter en grootser. In 2020 gingen wij één weekje op vakantie, in een peri ode dat het kon en mocht, en vier den we één kleinschalig, nogal uit bundig huisfeestje met vrienden. Juist die ene zomerweek en dat ene zomerfeestje hebben we daarna in een doosje gestopt. We kijken er iedere week wel een keer gelukzalig naar. Natuurlijk is niet alles zomaar te repareren in 2021. Al die mensen die een dierbare verloren, krijgen die dit jaar niet opeens terug. Al die ondernemers en horecamen- sen die tot in de lengte der jaren in de penarie zitten, kijken on getwijfeld veel cynischer, sceptischer naar het nieuwe jaar - en begrijpelijk ook. Tege lijk was er zelden zo veel om je op te ver heugen als nu. Elk stapje terug naar het oude normaal wordt een klein feestje. Elk stukje hervonden zorge loosheid is mooi meege nomen. Elk festival of concert dat door gaat, zou wel eens een on vergetelijke ge beurtenis kun nen worden. Ieder simpel weekendje weg wordt een verpletterend so dom en gomorra van dampende seks. Ook niet verkeerd: vorig jaar hebben we ge leerd dat thuis, knus en ZATERDAG 2 JANUARI 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 Geen idee hoeveel we straks precies geleerd hebben van het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 64