14 'Je ziet andere mensen niet alleen niet langer, je hoort ze ook niet meer' leen niet langer, je hoort ze ook niet meer.'' We zitten immers al lemaal in onze eigen 'bubbel', die alleen maar versterkt wordt door sociale media die hun boodschap pen zo goed mogelijk laten sa menvallen met wat wij willen - en vinden. „Normaal gesproken kom je bewust en onbewust an dere meningen tegen, omdat je ook andere mensen tegenkomt. Dat gaat straks ook weer gebeu ren. Onze samenleving zal weer openstaan, waardoor we ook mentaal weer opengaan. Door co rona is alles onder een vergroot glas komen te liggen. Als dat ver grootglas wegvalt, gebeurt dat ook met de tegenstellingen. Ik ben daar optimistisch over.'' En voor wie daarop niet durft te vertrouwen: ook aan het terug winnen van ons gezellige land kunnen we zelf iets doen. Daar voor is geen vaccin nodig. „Praat op straat een keer met een vreemde, lees een week lang een krant die je nooit hebt gelezen.'' En straks na het vaccin, als men sen elkaar weer opzoeken, kun nen we nog meer doen om het normaliseren van ons land een handje te helpen. Volker noemt de 'tweedegraads etentjes', die in het buitenland al bestaan. Be kende gasten nemen een onbe kende mee, waardoor er mis schien andere gesprekken ont staan, zelfs nieuwe vrienden ge maakt kunnen worden. ,,Er zijn ook 'conversation dinners', avon den waarbij mensen worden ge koppeld aan iemand met heel an dere ideeën.'' Zo komen deelne mers misschien tot een nieuw in zicht, of in elk geval nader tot el kaar. Trouwens, het hoeft ook alle maal niet meer precies zo te wor den als het was. De geluksexpert en de socioloog benadrukken al lebei dat het 'normaal' dat eraan komt ook een nieuw normaal kan zijn, en dat dat helemaal niet zo verkeerd hoeft te zijn. Volker raadt aan eens te bedenken wie je de afgelopen tijd juist niet gemist hebt. Misschien is het prima die ook straks links te laten liggen. En voor wie het de afgelopen tijd echt zwaar te verduren heeft gehad en het ondanks dat vaccin nog steeds niet ziet zitten? Van Hees grijpt naar een cliché, dat volgens hem wel waar is: ,,Ik sprak on langs een dame die failliet was gegaan. Ze had het zwaar gehad, maar was er sterker uit gekomen, vooral omdat ze haar problemen openlijk deelde en daardoor heel veel steun kreeg.'' Hij pleit ervoor met elkaar te praten over emoties en teleurstel lingen. ,,En bedenk: tegenslag hoort bij het leven, zoals de nacht hoort bij de dag. Maar betere tij den komen eraan.'' En die kan je zelf wat dichterbij laten komen. gebeurt, wordt niet alleen beïn vloed door corona, maar ook door onszelf. En we hebben een enorme veerkracht. Als ons een jaar geleden was gezegd dat we tien maanden afstand zouden moeten houden, hadden we dat absurd gevonden. Maar nu doen we het en het land functioneert nog steeds." Door gebruik te maken van die veerkracht is het ook mogelijk om ook nu te genieten. ,,Ik wil echt niet zo'n blije eikel zijn, maar vooral ons gedrag en ons denken bepaalt hoe we ons voelen'', zegt Van Hees. Dus moeten we, ook nu we weer vastzitten in huis, denken aan wat we wel hebben én doen wat nog kan. ,,Elk jaar wordt geluk gemeten en wij staan in Neder land aan de top van de wereld. Na tuurlijk kunnen veel dingen beter, maar wie hier echt iets mankeert wordt doorgaans goed geholpen, in het ziekenhuis bij de eerste hulp, de ggz, het Leger des Heils. Er zijn heel veel landen waar dat allemaal niet zo is geregeld. „Daarbij is er heel veel wat we nog wél kunnen doen. Wandelen met een vriend(in), ook al kunnen we niet meer naar de kroeg. Sporten in de buitenlucht. De aandacht richten op het roodborstje in de tuin, de tijd ervoor ne men, nu we niet als een kip zonder kop rond hoeven te ren nen." En wat het aller beste werkt om je hu meur te verhogen: anderen helpen. Of je nu de buurman te hulp schiet of actief wordt in het bestuur van de voedselbank: het is heilzaam voor de geest. „Helpen zorgt ervoor dat we ons verbonden voelen met anderen.'' je moet het soms gewoon dóen, ook nu corona gezorgd heeft dat fut eruit is, bij veel Nederlanders. ,,Mijn oma is bijna 100 geworden, heeft heel veel meegemaakt. Zij zei: soms moet je jezelf een schop onder de kont geven." Aan de slag dus, want dat maakt de overgang straks alleen maar gemakkelijk. Wie zich nu al weet los te rukken van de co- ronasleur begint straks ook weer gemakkelijker en met een opge ruimd gemoed aan het tijdperk nd het vaccin. Overigens is het maar goed dat het normale leven dan niet in een klap zijn intrede doet. Socioloog Beate Volker: ,,Als je een tijd lang heel weinig gegeten hebt, is het ook niet goed om meteen met grote porties te beginnen." We zullen stukje bij beetje gaan genieten van de dingen die weer wel kunnen en dat maakt de te rugkeer van het gewone alleen maar specialer. ,,Iets als weer sa men eten, zal zorgen voor dat ul tieme geluksgevoel. Zo zullen er veel momenten volgen. Dat wordt ontzettend leuk.'' Maar ondertussen lijken we als sa menleving ook veranderd. Een toespraak van de premier uit het torentje, uniek in de geschiedenis, werd verstoord door mensen die tegen zijn beleid zijn. Veiligheids dienst AIVD maakt zich zorgen over zulke mensen, geradicali seerd als ze zijn vanwege me ningsverschillen over corona en de aanpak van die ziekte. De politie trok aan de bel over mensen die zo fel tegen de overheid zijn, dat ze met agenten op de vuist gaan - met verbazing zag de politie hoe zelfs de ogenschijnlijk doorsnee buurman losging. En zelfs de jong- sten lijken te zijn 'aangestoken' door de polarisatie van ons 'gezel lige' polderlandje: het Openbaar Ministerie sloeg alarm omdat hef tige doodsbedreigingen aan poli tici niet alleen toenemen, maar ook nog eens afkomstig zijn van kinderen, soms zo jong dat ze niet eens bij HALT terecht kunnen voor een alternatieve straf, laat staan vervolgd kunnen worden. Er wordt daarom opgeroepen tot een 'maatschappelijke dis cussie', bijvoorbeeld door de poli tie en het OM, die daar normaal gesproken zelden uitspraken over doen. Maar Volker denkt dat we ons niet al te druk moeten maken om de tegenstellingen die ook zij zag ontstaan. ,,Dat komt ook door dat we elkaar niet meer ontmoe ten. Je ziet andere mensen niet al- ZATERDAG 2 JANUARI 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 13 En dat maakt gelukkig, zelfs in moeilijke omstandigheden. En ja, Echt iets om naar uit te kijken. - Beate Volker, socioloog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62