5 'Ik zie licht aan het einde van de tunnel. Dus uw boodschap is er een van hoop? Het vaccin biedt perspectief op economisch herstel' 'Over de Nederlandse staatsschuld maak ik me weinig zorgen. Het helpt dat de rente laag is' ,,Het is een buitengewoon harde tijd voor getroffen ondernemers of werkenden. Je zult maar net een grote investering hebben gedaan en de overheid vertelt je dat je bedrijf dicht moet. Of je hebt je baan verloren. Maar wat ik probeer te benadrukken, is dat er weer perspectief is, een uitgang. Dankzij het vaccin kijken we nu veel positiever naar de toekomst dan een paar maanden geleden.'' Gaan we terug naar normaal na de vaccinatie? ,,Niet meteen. De werkloosheid zal hoger zijn en er zullen meer bedrijven failliet gaan. Pas aan het einde van het jaar, of mis schien nog later, zullen we zien wat de per manente schade is aan de economie. Welke bedrijven overleven en welke niet. Ook in goede tijden gaan er overigens bedrijven failliet en komen er nieuwe bij. Verder is het onmiskenbaar dat alle partijen - consu menten, bedrijven en overheid - met ho gere schulden zullen zitten.'' Zijn die schulden een probleem? ,,Dat ligt eraan. Als de inkomens te laag zijn om rente en aflossing te betalen, heb ben consumenten een probleem. Voor be drijven geldt dat ze voldoende winst moe ten maken en de overheid moet vol doende belasting kunnen bin nenhalen. Over de Neder landse staatsschuld maak ik me overigens weinig zorgen. Het helpt dat de rente laag is. Dat zal voorlopig zo blijven. Maar het belangrijkste is dat er voldoende economische groei komt. Dan stijgen de inkomsten en daarmee wordt de schuld beter be taalbaar.'' rug naar een tekort tussen i en 2 procent. Dan kan de staatsschuld weer terugge bracht worden naar net onder de 60 pro cent. Het is heel verstandig als het nieuwe kabinet goed naar de inkomstenkant kijkt. We moeten de trend keren dat een steeds groter deel van de belastinginkomsten uit de inkomstenbelasting komt. Die belasting werkt verstorend op de arbeidsmarkt, om dat het verschil tussen bruto- en nettoloon er groter door wordt.'' De kritiek na de vorige crisis was dat de overheid te snel is gaan bezuinigen. Nu zegt u dat de overheid moet blijven investeren. Is dat een les die we moeten leren uit de crisis? Hogere lonen helpen de burger de schulden te betalen. Zitten die erin als de economie aantrekt? ,,Ook hier geldt dat corona ons terugge worpen heeft in de tijd. Je zag de lonen stijgen voor de corona-uitbraak. Dat was logisch, omdat er krapte was op de arbeids markt. Maar de komende tijd verwacht ik dat het rustig aan zal gaan met de lonen. Werk gaat nu boven loon. Pas als de econo mie is hersteld en de werkloosheid laag is, komt er weer ruimte voor de lonen om te stijgen. Dat is ook een begrijpelijke volg orde. Een baan vinden als je werkloos bent, betekent de grootst denkbare koopkracht verbetering.'' Hogere werkloosheid, meer faillissementen. Waar moet de groei dan vandaan komen? ,,Het derde kwartaal van 2020 liet een op merkelijk snel herstel van de economie zien. Er zit veel veerkracht in de economie. Dat heeft me positief verrast. Ik verwacht dat het lentezonnetje dit jaar ook weer zal doorbreken voor de economie als het op rolletjes loopt met het vaccin.'' De groei komt dus automatisch terug? ,,De overheid moet het steunbeleid blijven volhouden tot het virus onder controle is. Ik kan er geen datum op plakken, maar als ik een gooi moet doen, zal dat tot eind 2021 het geval zijn. Dan heb je een fase dat er werkloosheid is en de bedrijven niet op volle capaciteit draaien. De overheid moet de economie dan op haar beloop laten en nog niet gaan bezuinigen. Dat zal waar schijnlijk nog één of twee jaar doorgaan. Pas als de economie weer op het oude ni veau is, moet de overheid iets aan het te kort gaan doen. Dat is pas halverwege de rit denk ik.'' Wie moet de rekening voor het tekort gaan betalen? De burger weer? ,,We moeten eerst zien hoe groot het structurele tekort zal zijn. We moeten te- ,,De gevolgen van de crisis vallen tot nu toe mee, omdat we een uitmuntende uit gangspositie hadden. De overheid had buf fers aangelegd en er was een begrotings overschot. Dit kabinet kan de vorige kabi netten heel dankbaar zijn dat die de finan ciën voortvarend op orde hebben gebracht. Het dak is gerepareerd toen de zon scheen. Dankzij die gunstige financiële positie kan de overheid de economie steunen. Dat is de les die we opnieuw moeten leren uit de crisis.'' Te snel bezuinigen leidt toch juist tot minder economische groei? ,,Je kunt een discussie hebben over de snelheid waarmee je de buffers moet aanvullen. Maar je weet zeker dat er weer een nieuwe crisis komt. Daar kun je maar beter op voorbereid zijn. De kans dat we opnieuw door een pandemie getroffen worden, wordt ook groter. Het vliegverkeer zal weer toenemen en de internationale handel. Maar het gaat niet alleen om het op orde krijgen van de overheidsfinan ciën.'' Waar nog meer om? „Uiteindelijk gaat het erom de econo mische groei te verhogen. Daar hoort ook een hervorming van de arbeidsmarkt bij. De excessen met de flexibele schil moeten worden aangepakt. Flex moet minder flex worden, zodat ook die mensen bestaans zekerheid kan worden geboden. Aan de andere kant moet vast ook minder vast worden. Een flexibele arbeidsmarkt zorgt ervoor dat mensen gemakkelijker een baan vinden. „Bedrijven en overheid moeten ook gaan investeren in verdere digita lisering. Een van de oorzaken waar door Nederland relatief goed door de crisis komt, is de digitale vaardigheid van de bevolking en het feit dat bijna iedereen internet heeft. Maar ook daar kunnen nog slagen gemaakt worden. En we willen verduurza men. Bedrijven en overheid moe ten in dat groene herstel investe ren. Investeren in groeisectoren zorgt ervoor dat er nieuwe banen bij komen.'' zaterdag 2 januari 2021 GO M Klaas Knot: ,,,Ik maak dezelfde emoties mee als anderen. Ik zit ook thuis met twee puberende kinderen. En ik mis het contact met collega's ontzettend.'' FOTO MARIEKE BIJSTER/DNB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5