Jan Vantoortelboom De vossen krijsen weer In het nieuws Uit het nieuws Een mooie documentaire voor Finn Frans vierde kerst toch nog thuis DEZE WEEK IN Z. 'We willen andere ouders helpen' 'Ik was enorm blij' 2 12 PAKISTAAN IS NIET BANG VOORHET VIRUS 12-17 EERST UITDEUKEN EN DAN WEER KNALLEN 18 HET WORDT EEN TOPJAAR INDE RUIMTE Misschien is het ook soms een van mijn buurvrouwen die ik hoor, beregeil door paringsdrift De vossen krijsen weer. Soms een korte krachtige krijs, soms een langere gil: een rivaal die wordt opgemerkt en verjaagd of een vrouwtje dat een mannetje lokt. Het geluid draagt ver door de koude lucht en over de kale akkers. Ik hoor ze als ik 's avonds nog even naar buiten ga om de hond uit te laten. Het geluid lijkt erg op de gil van een vrouw. Misschien is het ook soms een van mijn buur vrouwen die ik hoor, beregeil door de paringsdrift. Maar van vossen heb ik in de zestien jaar dat ik hier woon nog nooit last gehad en ik heb vreselijk aantrekkelijke chickies lopen. Nadat Nederland vorige week kennis kon maken met het ge zin Heiboer uit Veere kijken Nathalie en Bennie uit naar de volgende aflevering van het SBS6-programma Mijn leven in hun handen van donderdag. Hierin is het vervolg te zien van het proces van hun zoon tje Finn (2), bij wie het syn droom van Usher is vastge steld. ,,We zijn na de eerste af levering overladen met mooie reacties", vertelt Nathalie. ,,Het was best confronterend om onze eigen emoties te zien. Het was heel moeilijk om met deze situatie om te gaan, maar we hebben er kracht uit gehaald en daar ben ik trots op. In de volgende af- levering (7 januari 20.30 uur) zullen we dit ook zien." Finn heeft het Usher-syn- droom. Hij is doof geboren en zal in zijn kinderjaren ook zijn zicht verliezen. Doordat hij in aanmerking kwam voor een cochleair implantaat kan hij weer geluiden horen. ,,We le ven steeds meer toe naar een 'horende wereld' voor Finn. We zullen zien hoe hij re ageerde op de eerste geluiden die hij hoorde", vertelt Natha lie. ,,Met de deelname aan dit programma hopen we meer bekendheid te geven aan dit syndroom en het implantaat. We willen andere ouders hel pen. Maar het allerbelangrijk ste: we hebben een mooie do cumentaire voor Finn zelf. Als hij later vraagt waarom hij een beetje anders is dan ande ren, kunnen we dat met deze documentaire uitleggen.'' Hij zat dagen in onzekerheid. Maar vorige week dinsdagavond kon vrachtwagenchauffeur Frans Hoekman vanuit het Verenigd Koninkrijk opgelucht melden dat hij thuis kerst kon vieren. Hij was onderweg naar Schot land om daar pootaardappelen te laden. Wegens de coronaperikelen en de lockdown in Engeland was het maar de vraag of hij op een van de weinige ferry's de terug tocht naar Nederland kon maken, maar het lukte. ,,Ik was enorm blij", vertelt de chauffeur van Bosman Transport uit Nisse „Donderdagochtend kwam ik aan in Hoek van Holland en 's avonds kwam ik thuis. Ik kon gelijk aanschuiven met het eten." Op de ferry zag hij wat de onze kerheid teweeg had gebracht. ,,Ie- dereen had veel gebeld om nog wat te kunnen regelen. We kon den ons verhaal aan elkaar kwijt en waren opgelucht. Je las genoeg verhalen van mensen die wel vast waren blijven staan in het Ver enigd Koninkrijk." Afgelopen week reed hij weer naar het Verenigd Koninkrijk, met iets minder onzekerheid. ,,Het is nu allemaal beter geregeld. We worden net voor Engeland getest, en als het negatief is rijd je eigen lijk zo door." wat nieuwe wijsheden te melden: warm nooit macaroni op als je een grappig filmpje van een paar minuten op je tele foon zit te kijken, zet nooit een frietpan buiten in de regen, laat nooit een kachelpijp met een scherpe rand uit je pla fond steken, pis nooit op een schrikdraad en zeg maar niet tegen een getatoeëerde reus van 120 kilo dat hij met zijn Ford Mustang asociaal op twee parkeervakken staat. Waar schijnlijk gaan mijn nieuwe wijsheden niet het statuut van oude wijsheden krijgen, want binnen honderd jaar bestaan er misschien geen telefoons, frietpannen of kachelpijpen meer. Getatoeëerde foutparkeerders nog wel, vrees ik. vossen of mijn beregeile buurvrouwen en tegen een weide- paal aan pissen. met hun verenkleed paraderen is gewoon van draad. Een beetje vos kan er zo onderdoor graven, het hok binnenslui pen en zijn gang gaan. Nog nooit gebeurd, terwijl hier in de buurt wel al slachtpartijen zijn voorgevallen. Ik denk dat het te maken heeft met een oude wijsheid die ik opvolg. Ooit zei een bejaarde boer tegen me: om de vossen op afstand te houden moet je 's avonds gewoon een rondje doen rond je erf en hier en daar tegen een paal of boom pissen. want al mijn hele leven ben ik voornamelijk een geluk zalige buitenpisser. Daar ge niet ik meer van dan pissen in een toiletpot of op de nep- vlieg van een urinoir. Maar ik heb wel al geleerd dat je dat op verschillende plekken moet doen, want de spar waar ik als kleine jongen te gen plaste werd nog geler dan mijn urine en dat had mijn vader ook gezien. Maar ik denk dat die oude wijs heid dus werkt en mijn ter ritoriale pisdrift daardoor ook. Dag vossen. schrik niet van het beeld als vanaf vandaag alle mannen hun tuin gaan onderzeiken, als er maar geen burenruzies ontstaan doordat iemand toevallig op de zwartleren Calvin Klein instappers van een ander gaat wateren. En fin, genoeg gezeikt. Oude wijsheden kunnen soms wel doeltreffend zijn, al heb ik mijn twijfels over die ik vroeger voorgeschoteld kreeg: een doorgesneden ui op een schotel tje op mijn nachtkastje omdat ik altijd last had van een ver stopte neus, het kruistekentje dat mijn vader en moeder voor het slapengaan op mijn voorhoofd tekenden dat me zou beschermen tegen van alles en nog wat. ZATERDAG 2 JANUARI 2021 GO Zelf ben ik nog maar vijfenveertig, maar ik heb ook al Enfin, nu ga ik even de hond uitlaten, luisteren naar de Lichtbeelden KIEK! P10-11 4 Dax wil heel graag optreden 5 Lars hoopt op zijn profdebuut 6 Hof Keizersweel herrijst 7 Jacob en Maartje vertrekken naar Madeira 8 Mario en Mellanie geven elkaar het jawoord 9 Ewen wil rugby-international worden Het hok staat altijd open en de wei waarin ze pronkerig Dat kost me weinig moeite, Vrouwen in Ossenisse:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50