II Gaan voor onvergetelijke herinneringen 10 ZEELAND EXPOSITIE GLIMP VAN ZEEUWSE KUNSTPRODUCTIE Een podium creëren voor beeldende kunstenaars. Dat is wat Stichting Decreet-concreet beoogt met het initiatief 'Boulevard van schoonheid en troost'. Monnikenwerk Omdat beeldende kunst iets kan toevoegen aan wie er oog voor heeft: een andere blik op de wereld, een aanvul ling op wat je zelf ziet, vindt of voelt. En dus bracht de Stichting - met Ramon de Nennie als drij vende kracht - sinds 2009 15 tijd schriften uit, waarin ruim baan werd gegeven aan wat kunstenaars in Zeeland maken. De tentoonstelling 'Geef het een plek' aan de Herengracht in Mid delburg in 2018 was de aanleiding voor - toch - een 16e uitgave. Het overlijden van medebestuurslid Jack van Aspert en een aantal an dere kunstvrienden van De Nen- nie in 2019 leidde tot vertraging. Toen kwam 2020 met corona. En in plaats van alleen een tijdschrift zijn er nu twee tijdelijke kunst boulevards, één in Middelburg en één in Vlissingen. Als eerste neem ik u graag mee naar de Middel burgse Loskade. Binnenkort volgt Vlissingen. De tentoonstelling bestaat uit rechthoekige verkeersborden aan lantaarnpalen: oorspronkelijk 25, maar de sfeervolle impressie In Af wachting van Toos van Holstein is gestolen. De 24 resterende werken zijn evenzoveel persoonlijke inter pretaties van het thema schoon heid en troost. Waarbij opvalt dat er niet één vorm van schoonheid is. Zo kom ik tere, poëtische beel den tegen naast uitgesproken en expressieve. Er zijn ook ironische bijdragen, zoals die van Joke Apner over de Brexit. Dat alles in een om geving die zelf ook veel te vertel len heeft. De variatie aan schepen die liggen aangemeerd, het con trast tussen de 20e -eeuwse appar tementen en de 19e -eeuwse he renhuizen, het straatmeubilair en het VOC-beeld van Anne-Marie van Sprang. Formaat Het formaat van de borden is groot genoeg om er, als je er dicht bij staat, min of meer in op te gaan. Zo neemt Kees van de Ven je mee in een sfeervolle compositie die doet denken aan wolken en het univer sum en verbeeldt Machteld van der Wijst teder de onvoorwaarde lijke liefde tussen twee dieren: moeder en kind. Ook Jeroen Ker souw zet het dier centraal in zijn kleurige vertelling met een kraan- 'Aan de kust' van Wieteke Hen driks fleurig met de strenge 19e- eeuwse gevels. Eveneens treffend is de tegenstelling tussen de sen suele Aronskelken van Juul Korte- kaas en de strakke steenvlakken op de achtergrond. Mooi is ook het minutieus getekende zelfportret Happy me van Angela Maas, inge klemd tussen de dreigende blok ken van het gemeentehuis op de achtergrond. Wat een feest roept Ernst Norbert op met zijn ode aan (levens-) kunstenaar Tom Koster uit Ovezande vogel in de hoofdrol. Een ode aan de fantasie. Koen Beeckman zorgt voor een glimlach met zijn uit honderden ringetjes bestaande maliënkoldercondoom, prima ge schikt om uit te delen aan krijgs haftige mannen, als bijdrage aan de wereldvrede. Soms voegt de re latie tussen het werk en de omge ving nog iets toe. Zo contrasteert Feest En wat een feest roept Ernst Nor- bert op met zijn ode aan (levens)kunstenaar Han Koster uit Ovezande, die in zijn beeldende en muzikale werk het spel tot kunst verhief. Naast schoonheid en troost bood de wandeling over de Loskade mij opnieuw het besef dat er een plek ontbreekt waar je met regelmaat een overzicht kunt zien van de rijke opbrengst van de Zeeuwse kunstproductie. Zal 2021 daar verandering in brengen? T/m 1 maart. Boulevard van schoonheid en troost. Loskade Middelburg. Tijdschrift bij Druk- kery en Roofprintpers en via de- creetconcreet@zeelandnet.nl Hoe groot is de kans dat de 2467 mensen die met 'ja' of 'nee' reageerden op de stel ling 'Ik vrees voor een nieuwe coro- nagolf door kerst' het eigen gedrag tijdens de kerstdagen hebben laten meewegen? Maandag las ik in de PZC dat 81% het eens is met deze stelling. Wij hadden geluk dat met 'drie gasten' onze kinderen met aanhang allemaal thuis konden zijn. En dit jaar kookte 'onze kok' noodgedwongen maar met liefde thuis de sterren van de hemel. Plateservice en een bordje op schoot boden eerder tijdens de co ronacrisis zekerheid van afstand tussen wie 'thuis' en 'uit' wonen. Maar met kerst zaten we samen aan tafel. Weliswaar was onze eetka mertafel van een extensie voorzien, maar anderhalve meter in ons ei gen cluppie met jonge mensen daar kwam een korreltje zout aan te pas, maar we mopperden niet. We hebben kerst gevierd als nooit tevo ren. Geen wanklank. Het was een bewuste keuze te gaan voor een waardevolle herinnering, mét foto's, die tot troost kunnen zijn als één van ons onverhoopt toch nog heel ziek wordt. Zouden mensen die vorige week in kerken kerkdiensten hebben be zocht hetzelfde hebben gerede neerd? Waar wordt gesproken over geloofsgenoten als broeders en zus ters, zo close als in een gezin, wordt ook daar in het volste vertrouwen gekozen voor samen vieren, het op- bouwen van waardevolle herinne ringen? Want het kon hier en daar in Zeeland, naar de kerk gaan op kerstavond of op eerste kerstdag. Ondanks de oproep van CIO, het Interkerkelijk Contact in Over heidszaken, om zoveel mogelijk thuis te blijven en kerkdiensten di gitaal bij te wonen. Nou zitten aan het digitaal bijwonen van kerk- diensten best wat haken en ogen. Zo is de kerkomroep al maanden overvraagd: het geluid valt dan weg om van bevriezende beelden maar niet te spreken. Het is aanmodde ren en dat wil je niet. Evenmin als topgerechten eten van een bord op schoot. Kluizenaar Sommige mensen die door hun leeftijd of onderliggend lijden kwetsbaar zijn, leven sinds maart 2020 solitair. Een kluizenaar is een solitair, maar een tweede beschrij ving in de Van Dale voelt in deze tijd als meer to the point: 'een een zaam levend dier binnen een dier- groep die in het algemeen kolonies vormt'. Dat geeft zó duidelijk aan hoe onnatuurlijk het is. Als kwets- baar gelovig mens wil je ook op gaan in de gemeenschap, naar de kerk gaan. Maar dat kan niet. Het coronavirus verspreidt zich immers vlotter dan het evangelie en je blijft veroordeeld tot eenzaamheid en de kerkomroep. Zie je na negen maan den achter je laptop in kerkgaande kerkgangers kwetterende dieren in een kolonie? In hoeverre ben jij zelf bij de geloofsgemeenschap nog in beeld? Wat is er gebeurd met gelo vigen die normaal gesproken juist oog hebben voor en solidair zijn aan wie kwetsbaar is? In kerkelijke kring zijn mondkapjes uitgegeven met de tekst 'houd moed, heb lief'. Stel dat het beeld van de online dienst bevriest als geloofsgenoten daarmee in beeld komen. Zou dat toeval zijn? !"Hm zaterdag 2 januari 2021 Schoonheid en troost als thema Angela Maas - Happy Me. Nico Out Recensie Ernst Norbert- Hommage aan Tom Juul Kortekaas - Aronskelken. Koster. fotos nico out Wieteke Hendrikx - Aan de kust. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38