w 5 mam Roedi Weststrate trapte dit jaar ruim 37.000 kilometer weg op de fiets. ioio uoiian an di r hi udi n FIETSEN UIT DE HAND GELOPEN HOBBY^ 1 reikbaar met een eigen treinsta tion en de nabijheid van de snel weg." De verbinding met de Rand stad is een belangrijke. Rutger geeft in deeltijd les op hoge school InHolland in Rotterdam. Daarnaast is hij freelancer in de evenementenwereld. Marjelle werkt voor de horecatak van vak bond FNV en als producer bij Ra dio 4. ,,In anderhalf uur sta je vanuit Rilland in het midden van het land. Maar dat hoeft niet da gelijks. Wij kunnen veel van ons werk vanuit huis doen." Naar plaatsen als Krabbendijke heeft het jonge stel ook gekeken. Toch trekt Rilland meer vanwege het feit dat vrienden Tom en Em- melie de Wilde daar wonen. En laten zij nu net een ludieke actie op poten hebben gezet. Nietsver moedend kregen Rutger en Mar- jelle op oudejaarsdag tweehon derd flyers door Tom in de han den gedrukt. Met daarop 'jong stel zoek eerste eigen woning'. In de hoop dat wie verhuisplannen heeft, contact opneemt. Als Rutger net zijn eerste flyers in de brievenbussen van de Adri- aan Butijnweg heeft gestoken, krijgt hij prompt van Ismail Ce- liktas een rondleiding door een woning. ,,Zijn we nog aan het verbouwen", zegt de Bergenaar, die jaren in Rilland heeft ge woond en daar meerdere panden bezit. ,,Plan was verhuren, maar we denken nu eerder aan verko pen." Uitstraling De eerste indruk is positief. ,,Zoiets zoeken we", zegt Mar- jelle. ,,Een jaren 30-woning, iets met uitstraling. Maar ook met voldoende ruimte, voor eventu ele gezinsuitbreiding. Een tuin zou ook fijn zijn. Kunnen we daar een tuinhuis bouwen, zodat mijn familie uit Friesland af en toe kan overkomen." Het stel heeft een budget van maximaal drie ton. Gemiddeld zitten de vijftigers dik honderd kilometer per dag in het zadel. Nu, in de wintermaanden, trapt Roedi Weststrate doorde weeks nog altijd een slordige vijf tig tot zestig kilometer weg, naast zijn baan als IT'er bij frietfabriek McCain in Lewedorp. ,,Door de lockdown werk ik al sinds maart vanuit huis, dan houd je een hoop tijd over om te fietsen. Want tui nieren, daar doe ik niet aan." Momenteel staat de teller van Weststrate op een slordige 37.500 kilometer. Tot een paar jaar terug hield Weststrate als fanatieke toer- fietser zijn kilometers niet eens bij. Dat is pas iets van de laatste ja ren. Dat hij nu op dit aantal uit komt, is puur toeval. Andere jaren kwam hij wel regelmatig boven de 30.000 kilometer. ,,Maar dit jaar is wel uitzonderlijk." Innerlijke drang Een dag niet op de fiets, is een dag niet geleefd, lijkt het wel. ,,Bij niets doen voel ik me serieus niet pret tig", zegt Weststrate. ,,Het is ge woon een innerlijke drang. Iedere dag wil ik een rondje op de fiets doen. De wind in m'n gezicht voe len. Niets mooier dan dat." Het liefst fietst hij over de Stormvloedkering richting Burghsluis. Met wat draaien en ke ren komt hij dan met tweehon- derd kilometer of meer thuis. Wel miste hij dit jaar een trainingsdoel. In zijn garage hangen naambord jes van cyclo's als de Marmotte en de Otztaler Radmarathon. Begin dit jaar had hij al zijn zinnen gezet op de Race Across the Alps, een monstertocht van 525 kilometer op één dag, waarin renners maar liefst dertien Alpencols bedwin gen. Maar hij zag alle georgani seerde langeafstandstochten één voor één sneuvelen door de coro namaatregelen. Weststrate deed in het verleden ook mee aan de 'echte' Ronde van Frankrijk. ,,Je legt dan voorafgaand aan de Tour exact hetzelfde par cours af. Dat betekent ruim 3500 kilometer in drie weken." Altijd volle bak Bij de meeste randonneurs gaat het niet om de snelheid; bij West strate zit er simpelweg maar één stand op en dat is volle bak. Zo kwam hij jaren terug als vijftiende Hoe duur de fiets ook, je moet toch zelf trappen over de streep tijdens de Mar- motte, een van de zwaarste een daagse ritten in Frankrijk. Aan speciale trainingsschema's doet hij niet. Aan duur materiaal evenmin. In de schuur staan twee wat oudere racefietsen, een ligfiets en een mountainbike. ,,Hoe duur de fiets ook, je moet toch zelf trap pen. Maar ik zie ze wel rijden, die mannen op fietsen van soms wel 10.000 euro. En dan niet omhoog kunnen komen. Dan moet ik van binnen altijd even lachen." Wie denkt dat de prestaties van Roedi Weststrate uniek zijn, heeft het mis. In Terneuzen woont nog zo'n trainingsmachine; de 50-ja- rige Raymond Elisabeth. Die met 37.000 kilometer op de teller nau welijks onderdoet voor de man uit 's-Heer Arendskerke. Groot ver schil is dat Elisabeth een groot deel van zijn kilometers virtueel doorbrengt op zijn fietstrainer die gekoppeld is aan het online trai ningsprogramma Zwift. Zo fietst hij het ene moment door Londen en het andere mo ment door Frankrijk. Tien jaar te rug is Elisabeth begonnen met fietsen. En sindsdien is hij er ver slaafd aan. Van de Ronde van Vlaanderen tot de Trois Ballons in Frankrijk, Raymond heeft ze stuk voor stuk gereden. En om die doelen te be reiken, zit hij gemiddeld twintig uur per week op de fiets. Maakt hij meer kilometers dan de gemid delde profrenner. Echt voor de lol De Terneuzenaar krijgt regelmatig de vraag hoe hij dat doet. ,,Heel simpel; ik heb weinig slaap nodig. Sta vroeg op, stap dan een uurtje op de fiets. Dat herhaal ik 's avonds nog eens. Doe je dat dagelijks, dan loopt het in rap tempo op. Hele maal als je ieder weekend ritten maakt van 120 tot ruim 200 kilo meter." Tel daarbij op dat zijn vriendin Tamara ook een fervent fietser is en het plaatje is compleet. ,,Je zou het misschien niet zeg gen, maar ik doe het echt voor de lol. Plezier staat bij mij echt bo venaan. Dan pas komen de presta ties of de afstanden. En natuurlijk wil ik fysiek ook in vorm blijven. Af en toe de grenzen opzoeken. Maar snelheid is voor mij geen doel op zich." Elisabeth trapte in de afgelopen vijfjaar ruim 187.000 kilometer bij elkaar. f'lM IIIIIHMHL zaterdag 2 januari 2021 GO op Rilland 'Heerlijk je kop in de wind en trappen' De gemiddelde Nederlandse au tomobilist komt nog niet aan een derde van het aantal kilometers wat deze Zeeuwen op de fiets afleggen. Roedi Weststrate (54) uit 's-Heer Arendskerke en Ray mond Elisabeth (50) uit Terneu- zen trapten dit jaar bijna de we reld rond. ,,Het is een beetje een uit de hand gelopen hobby", zegt Raymond Elisabeth. Timo van de Kasteele 's-Heer Arendskerke/Terneuzen Roedi Weststrate Miui hebben tweehonderd flyers laten drukken. foto uohan van der heiuden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33