I m 4 BEVOLKINGSGROEI NIEUWE INWONERS Zeeland heeft er het afgelopen jaar onverwacht veel inwoners bij gekregen. Het lijkt erop dat de coronacrisis het beleid van de provincie een stevige duw in de rug heeft gegeven. ,,We moeten zorgen dat deze piek een trend wordt", zegt gedeputeerde Jo-Annes de Bat. Op zestig vierkante meter wonen ze, in Utrecht. Ze missen de rust en de natuur en denken die in Rilland te vinden. Maar daar is de woningmarkt haast net zo overspannen als in de Randstad. Radeloos zijn Rutger Boxhoorn en Marjelle Boorsma. Nu zijn vrienden een woningzoekactie gestart. De Bat is verantwoordelijk voor Zichtbaar Zeeland. Onder die noe mer vallen alle inspanningen om de provincie aantrekkelijk te maken als plek om te wonen en te werken. Het coronavirus lijkt nu een betere stimulans dan de beste publiciteits campagne. Omdat mensen meer thuis werken, kunnen ze verder van kantoor gaan wonen. Van wege de lockdown zijn huizen met flink wat (studeerkamers en ruime tuinen in trek en die zijn er in Zeeland, voor relatief aantrekke lijke prijzen. Gevolg: de provincie kreeg er afgelopen jaar bijna 1800 inwoners bij, ter wijl de jaarlijkse groei sinds 2002 niet meer boven de 1000 was geko men. Dat er meer Zeeuwen bij komen, is dus geen verrassing, wel de snelheid waarmee het nu gebeurt - Jo-Annes de Bat, gedeputeerde ,,Het is eigenlijk te vroeg om hier conclusies uit te trekken", reageert De Bat. ,,Ik blijfvoorzichtig. Als vol gend jaar de economie inklapt en mensen hun huizen niet meer kun nen betalen, krijg je misschien een heel ander effect. Dit is een piek en wij moeten zorgen dat het een trend wordt. Want de opgave is im mens." Zeeland moet echt groeien, bena drukt De Bat. Er zijn te weinig mensen om de vele vacatures te vervullen en er is draagvlak nodig om voorzieningen in de provincie overeind te houden. Dus wordt al jaren gehengeld naar nieuwe Zeeu wen. Er is geen exact streefgetal, maar de 1800 van 2020 passen beter bij het beleid dan de 450 van 2019. ,,Dit is op zijn minst noodzakelijk. We hebben nog veel meer mensen nodig." Tweetrapsraket De arbeidsmarkt profiteert voorlo pig niet van de nieuwe inwoners, want de meesten werken bui ten Zeeland. „We hopen op een tweetrapsraket", al dus De Bat. „Er zijn twee routes. Mensen krijgen eerst een baan in Zeeland en dan komen ze hier wo nen. Dat zie je bijvoorbeeld bij de succesvolle campagne om huisartsen hier naartoe te lok ken. De andere route is dat mensen hier eerst komen wonen. De ver wachting is dat ze na verloop van tijd merken dat ze in Zeeland een vergelijkbare baan kunnen krijgen en dan alsnog overstappen." De provincie wil de woning bouw vooral stimuleren rondom de steden, terwijl de nieuwkomers een voorkeur lijken te hebben voor het platteland, zoals te zien is op Tholen en Noord-Beveland. Vraagt dat geen bijstelling van het beleid? De Bat: ,,We streven er niet echt naar dat mensen zich rond steden vestigen. Het blijkt gewoon dat steeds meer mensen daar willen wonen. Dat verandert niet. Tegelij kertijd moeten we open staan voor nieuwe ontwikkelingen. Zien we dat mensen op het platteland wil len wonen? Dan moeten we dat on dersteunen. We moeten ook kijken of er meer openbaar vervoer nodig is of dat er meer auto's komen. In onze prognoses gingen we altijd al uit van groei. Dat er meer Zeeuwen bij komen, is dus geen verrassing, wel de snelheid waarmee het nu gebeurt. Onze opgave blijft nog even groot. Dit helpt hooguit om onze doelen sneller te halen." M h v; Tien bezichtigingen heb ben ze inmiddels gehad. En vijf keer hebben ze een bod boven de vraagprijs gedaan. Toch bleek het keer op keer niet genoeg. Dagelijks hou den ze huizensite Funda in de ga ten, waarop in Rilland nu een huis te koop staat. ,,Een tijd terug gin- gen we op bezichtiging. Althans, dat dachten we. Belt onderweg de makelaar met de boodschap 'het is al verkocht'", illustreert Marjelle Boorsma. Platteland En zo gaat het keer op keer. Dat de woningmarkt in steden als Rotter dam en Amsterdam overspannen is, weet het stel. Reden dat ze des tijds in Utrecht zijn uitgekomen. Waar op dat moment nog wel een appartementje te vinden was. Maar die zestig vierkante meter die ze nu hebben, begint inmid dels te benauwen. ,,Bovendien ko men wij allebei van het platte land", zegt Rutger. Hij groeide op in Tholen, Marjelle in Friesland. Hoewel een stad als Utrecht tig voorzieningen heeft, is het stel daar niet naar op zoek. Ze willen In anderhalf uur sta je vanuit Rilland in het midden van het land rust, ruimte en meer groen. Zaken die ze in de Randstad niet vinden. Rilland voldoet in dat opzicht aan al hun wensen, zegt Rutger. ,,Het heeft voorzieningen als een super markt en bakker én het is goed be- zaterdag 2 januari 2021 GO 'Zorgen dat deze piek een trend wordt' Ernst Jan Rozendaal Middelburg SS Tom en Emmelie de Wilde (links) helpen Marjelle Boorsma en Rutger Boxhoorn een huis te vinden; ze Utrechters verliefd Timo van de Kasteele Rilland - Marjelle Boorsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32