Aantal doden in het verkeer gestegen ZEELAND 3 De afgelopen jaren leek Zeeland op de goede weg. Na 2016, met 20 slachtoffers, daalde het aantal ver keersdoden elk jaar: 18 in 2017, 13 in 2018 en 11 in 2019, een laagterecord. „Helaas konden we de dalende trend van de afgelopen jaren niet vasthouden. Dat betreur ik", zegt ge deputeerde Harry van der Maas. ,,Elke melding van een dodelijk on geval vind ik erg heftig. Dat raakt me enorm. Ik leef mee met alle nabe staanden." ,,Elk slachtoffer is er een te veel", benadrukt hij. ,,We zien trouwens dat het aantal verkeersslachtoffers, zowel gewonden als doden, ook lan delijk enigszins toeneemt. De stij ging in Zeeland is moeilijk te verkla ren. De oorzaken van de ongevallen liggen behoorlijk ver uiteen. Daar is niet zomaar een conclusie aan te verbinden." Eerste helft Afgelopen jaar verongelukten zes fietsers op de Zeeuwse wegen. Ze ven slachtoffers zaten in een auto. Ook kwamen drie motorrijders om het leven. De meeste ongelukken gebeurden op Zuid-Beveland (5) en in Zeeuws-Vlaanderen (5). Opval- lend is dat 12 van de 19 dodelijke on gevallen al in het eerste halfjaar van 2020 plaatsvonden. Helaas konden we de dalende trend van de afgelopen jaren niet vasthouden Zes fatale incidenten waren een zijdige ongevallen. Dat aantal is ver gelijkbaar met afgelopen jaren. ,,In het algemeen wordt gesteld dat af leiding de oorzaak is van deze onge vallen, maar er moet per incident worden bekeken of dit daadwerke lijk het geval is", zegt Van der Maas. De provincie streeft al jarenlang naar nul 'vermijdbare' slachtoffers in het verkeer. De cijfers van 2020 on derstrepen de noodzaak om daarin te blijven investeren, zegt de gede puteerde. ,,De weginrichting moet soms be ter, maar we moeten ons met name richten op het weggedrag van de verkeersdeelnemers. Hun gedrag is een cruciale factor. In Zeeland zullen we daarom dit jaar opnieuw cam pagnes starten, vooral gericht op fietsers, jonge automobilisten en oudere verkeersdeelnemers." Hij wijst ook op de rijksbijdragen - in totaal ruim drie miljoen euro - die de provincie, waterschap Schel- destromen en vijf Zeeuwse ge- meenten recent hebben gekregen. Dat geld is bestemd om op korte ter mijn veiligere kruisingen, fietspa den, wegen en rotondes aan te leg gen. ,,Zowel gedragsbeïnvloeding als het optimaliseren van de weginrich- ting maakt dat wij dichterbij ons doel komen: een verkeersveiliger Zeeland. Dat is een positieve stap om de trend in verkeersongevallen te keren." Uitschieters Vergeleken met een aantal jaren ge leden is het aantal slachtoffers ove rigens aanzienlijk gedaald. In 2008, 2010 en 2014 kwamen nog 30 men sen om in het Zeeuwse verkeer. Tot en met 2001 lag het aantal zelfs stee vast boven de 35 per jaar, met regel matig uitschieters tot boven de 50. zaterdag 2 januari 2021 branden én gezelligheid In Zierikzee steken jongeren de kerstboom op het Havenplein in brand. foto marieke mandemaker Drie Paauwenburgertjes proosten op het nieuwe jaar. foto dirkjan GJELTEMA Fenna, Sem en Maud steken sterretjes aan in Hoek, terwijl Maaike en Elvira op het nieuwe jaar proosten. foto camile schelstraete Vera (6) uit Souburg vindt een sterretje ook prachtig vuurwerk. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA In 2020 kwamen 19 mensen om in het Zeeuwse verkeer. Daar mee is het aantal slachtoffers voor het eerst sinds 2016 weer gestegen. In 2019 lieten nog 11 mensen het leven. Rolf Bosboom Middelburg - Harry van der Maas, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31