Plaatsnamen Einde vismijn Breskens nabij Minder huwelijken in 2020door corona 2 MAIKEL HARTE Column Wij hebben op oudejaars avond het Zeeuws Plaats- namen-Rebusspel ge speeld. Een aanrader, sterker nog: ik zou het eigenlijk wel leuk vin den als alle Zeeuwse dorpen en steden Terneuzen zouden volgen en ook hun plaatsnaam als rebus gaan neerzetten. hebben: mijn gemeente heeft de letters TER besteld en twee neuzen, wat dan Terneuzen gaat voorstel len. Als ieder dorp en plaats dat nu doet, dan hebben we er in corona- tijd een leuk gezinsuitje bij. Je kin deren kunnen dan in de auto raden in welke plaats ze zijn. Wij hebben het nu thuis op papier getekend en geschreven en dat was al genoeg voor een paar uur amusement. Een aantal plaatsnamen is na tuurlijk heel eenvoudig. Twee big gen en een kerk, twee krabben en een dijk, zijn makkelijk. In Vrou wenpolder hoeven ze alleen maar twee etalagepoppen met een pruik neer te zetten en met de letters pol der heb je hem. We kwamen er ook achter dat van een aantal plaatsen geen rebus valt te maken. Van bij voorbeeld Axel en Goes lukte het gewoon niet. De vraag is ook wat te doen met plaatsnamen die je an ders schrijft dan uitspreekt, zoals Oost-Souburg, dat je uitspreekt als Soepburg. Ik zag daar aan de Ka naalstraat dus al een bord soep uit gebeeld staan tussen de woorden oost en burg. Mijn vrouw vond dat te ver gezocht. En wat doen we met de toeris ten. Ik zou dus het cijfer drie in combinatie met schor heel leuk vinden, zodat Duitse toeristen meteen zien: ah, Dreischor. Er kunnen pareltjes tussen zitten hoor. Ik zie het helemaal voor me dat je straks vanuit België de pro vincie binnenkomt en er twee vin gers van een opgestoken hand staan met een E erachter: welkom in Eede. Zouden ze in Bruinisse geen mooie zongekleurde dame kunnen neerzetten? Daar heb je verder geen letters bij nodig want: Bruin-isse. Ik wens u allen een gezond en gelukkig 2021 en veel spelplezier. Het cijfer drie in combinatie met schor is ook heel leuk DE STELLING Vandaag: Verbied ook volgende jaren al het vuurwerk Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters TOENAME AANTAL BESMETTINGEN SIN&S PRESENTATIE VACCIN Man uit Aardenburg doodgereden Kastje met gratis voedsel is weg HULST Man bedreigd en mishandeld De Significant Groep uit Utrecht heeft in opdracht van de gemeen ten Vlissingen en Breskens, aan deelhouders van de Holding Zeeuwse Visveilingen, onderzoek gedaan naar de toekomst van de vismijnen in beide plaatsen. On langs zijn de resultaten bekendge maakt. De belangrijkste conclusies zijn, verwoordt het college van B en W van Sluis in een vertrouwelijke brief aan de gemeenteraad, dat 'concentratie van de bedrijfsactivi teiten in Vlissingen de beste keuze is, dat het in stand houden van twee locaties ten koste gaat van het be drijfsresultaat en concentratie in Breskens niet realistisch is'. Geen verrassing Voor niemand kunnen deze conclu sies als een verrassing komen. De vissersvloot van Breskens telt nog maar één eigen garnalenkotter. De visafslag, waar alleen garnalen wor den verwerkt, moet het vooral heb ben van schepen van buiten, onder meer uit Yerseke, Tholen en Zee- brugge. De Significant Groep heeft alle aanvoerders gevraagd aan welke haven zij de voorkeur geven, aan Breskens ofVlissingen. Tien van de twaalf kozen voor Vlissingen. Het voortbestaan van de vismijn in Breskens staat al langere tijd on der druk. Eén van de twee grote gar- nalenhandelaren in Nederland, Klaas Puul uit Volendam, verscheen twee jaar geleden als reddende en gel op het toneel. Het bedrijf zou de visveiling overnemen en er hét gar- nalencentrum van het zuidwesten van Nederland van maken. Klaas Puul kwam evenwel eind 2019 in handen van de Britse vishandel Sy- kes Seafood en dat zag af van over name van de Bressiaanse vismijn. Koude douche Een concentratie van alle activitei ten, dus ook de aanvoer en de ver werking van garnalen, in Vlissin- gen ligt nu voor de hand om de kos ten te drukken, ook omdat de Vlis- singse vismijn in zwaar weer zit door de lagere visaanvoer. Wethou der Marianne Poisonnier van Sluis laat weten dat nog niets is besloten. ,,We willen meer duiding van de onderzoekers." Zij verwacht de eer ste maanden van 2021 een besluit. De Zeeuwse Visveiling heeft al wel de samenwerking met de Stichting Vislossers in Breskens opgezegd, een koude douche voor de twee vaste en vier losse medewerkers. Tien van de twaalf vissers die garnalen aanlanden in Breskens, geven de voorkeur aan Vlissingen als aanvoerhaven Voor de gemeente Sluis zal het een moeilijke beslissing zijn de in 1935 opgerichte vismijn in Breskens los te laten. In het kader van de ver nieuwing van het Bressiaanse ha vengebied zat zelfs nieuwbouw met het V isserijmuseum in de pen. Dat project is in de ijskast gezet. Uit een rondgang langs de dertien Zeeuwse gemeenten blijkt dat er vorig jaar 1615 paren zijn getrouwd of een geregistreerd partnerschap zijn aangegaan. In 2019 waren dat er nog 1751. De daling zit vooral in de huwe lijkssluitingen. Het aantal partner registraties bleef in Zeeland vrijwel stabiel. Vooral de gratis momenten die elke gemeente aanbiedt, meestal op maandag- of dinsdag ochtend, zijn daarvoor in trek. Schouwen-Duiveland, Sluis en Noord-Beveland zagen het aantal ceremonieën het sterkst kelderen. Op Noord-Beveland was er zelfs sprake van een halvering (van 71 naar 36). In Middelburg daalde het aantal huwelijken met ruim 40 pro cent, maar dat werd deels goed ge maakt doordat meer mensen kozen voor geregistreerd partnerschap. In vier gemeenten stapten juist meer paren naar het gemeentehuis. De grote uitschieter is Borsele. Daar steeg het aantal huwelijkssluitin gen van 58 naar 84 en het aantal partnerregistraties van 33 naar 38. Ook in Reimerswaal en in min der mate Tholen bezegelden meer stellen hun liefde. In Hulst daalde het aantal huwelijken, maar nam het aantal partnerregistraties ster ker toe. Hogere tarieven Wie zijn huwelijk heeft uitgesteld tot 2021, moet wel rekening houden met hogere tarieven. Veel gemeen ten hebben de leges verhoogd. Op Noord-Beveland is trouwen nog veruit het goedkoopst: 155 euro. Schouwen-Duiveland is het duurst. Daar is een bruidspaar minimaal 707,50 euro kwijt. zaterdag 2 januari 2021 Voor diegene die het niet gevolgd Reageer op pzc.nl Oud en nieuw: Ik heb zin in 2021 1109 reacties LOSISCH. IEÖEREEM PROBEERT &E NAAM., ...PFIZER UIT TE SPREKEM OOSTBURG Een 43-jarige man uit Aardenburg is donder dagavond om het leven gekomen na een aanrij ding met een auto op de Lange Heerenstraat bij Oostburg. De man werd rond 23.10 uur net voor de rotonde bij de Maaidijk aangereden door een personenauto. De politie vermoedt dat hij te voet op weg was naar huis, nadat hij zonder brand stof was komen stil te staan langs de weg: zijn auto stond even verderop. Een langsrijdende 25-ja- rige automobiliste uit Aar denburg zag de man niet lopen, waarna de botsing volgde. Zij was niet onder invloed van drank of drugs.ZEELAND 2 MIDDELBURG Nog geen week heeft het er gestaan, het knalgele kastje met gratis voedsel voor mensen die in ar moede leven. ,,En nu is het al gestolen", zegt Eu- rydice Neugebauer, die de Yellow Pantry op tweede kerstdag in de Edelstenenbuurt achter het station van Middel burg plaatste. „Woens dagochtend was het ineens weg." De Middelburgse snapt er niks van. Waarom zou iemand dat kastje nou stelen? Terwijl zij het juist heeft neergezet zodat mensen met weinig geld er gratis eten uit kunnen meenemen. De politie zoekt getui gen van een geweldda dige poging tot bero ving, woensdag rond 15.30 uur op de Maurits- laan en Grote Markt in Hulst. Een 22-jarige man uit Terneuzen ver klaarde dat hij in de Mauritslaan net uit zijn auto was gestapt, toen hij door een man werd geslagen en bedreigd. Even later, ter hoogte van de snackbar op de Grote Markt, wist de Terneuzenaar te ont snappen. Agenten von den tijdens een buurton derzoek de auto van het slachtoffer terug op een parkeerplek. Het einde nadert voor de vismijn in Breskens. Een besluit is er nog niet over genomen, maar alles wijst erop dat dit in de eer ste maanden van dit jaar zal ge beuren. Harmen van der Werf Breskens - Onderzoek Significant Groep Zeeuwse trouwambtenaren had den het in 2020 minder druk dan gebruikelijk. Een deel van de aanstaande echtelieden stelde de huwelijksplannen uit, meestal door de coronabeperkingen. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2