II Schade door zwaar vuurwerk: verbod massaal genegeerd Coronacrisis helpt Zeeland een handje Provincie heeft er dit jaar onverwachts veel inwoners bij gekregen. zeeland 4 De oproep van lokale en landelijke politici om binnen te blijven en geen vuurwerk af te steken, werd vooral in een aantal wijken van Vlissingen en Middelburg en in de dorpen Oost-Souburg, Arnemui- den en Westkapelle massaal gene geerd. Verboden of niet, mensen wilden het eind van 'coronajaar' 2020 toch afsluiten met al dan niet feestelijk en vooral oorverdovend geknal. In de binnenstad van Vlis- singen en op het centrale pleintje van Arnemuiden leidde dat tot veel (glas)schade, maar lichamelijke verwondingen bleven, zover be kend, uit. In Vlissingen werden op diverse plaatsen in de binnenstad, het Middengebied en Paauwenburg vreugdevuren ontstoken. Families en buren stonden gezamenlijk in groepjes om een grote ton, waarin ze met afvalhout - en af en toe een kerstboom - een vuurtje stookten. ,,Puur voor de gezelligheid om op verantwoorde wijze met opa en oma samen nieuwjaar te vieren", verklaarde het hoofd van een gezin uit de Dreesstraat in Paauwen- burg. De politie liet vuurtjesstokers, evenals afstekers van vuurwerk, meestal ongemoeid. Terecht, vindt de man in de Dreesstraat. ,,We heb ben keurig stoeptegels onder de ton gelegd, zodat er geen gaten in het asfalt of het trottoir branden." Pre cies om twaalf uur knalde de kurk We hebben keurig stoeptegels onder de ton gelegd, zodat er geen gaten in het asfalt of het trottoir branden uit een fles bubbels. Die werden niet opgedronken, maar feestelijk in de rondte gesproeid. Ook in Oost-Souburg knalde vuurwerk een groot deel van de avond de lucht in. En in onder meer de Amstelstraat werden vele vreug devuurtjes ontstoken. Een vader die sterretjes aanstak voor zijn dochters van zes en zeven zag het goedkeurend aan. Hij snapt niet dat de vuurwerkverkoop van hoger hand is verboden. ,,Mensen kopen het toch, dat zie je. En nu houdt de overheid er niks aan over in de vorm van belasting én is het veel gevaarlijker. Want met professio neel vuurwerk gebeurt niets, de ri sico's met het zware, illegale spul dat nu de lucht ingaat zijn veel gro ter." Opgelucht ademhalen De burgemeesters van de drie Wal- cherse gemeenten waren blij dat er geen 'grote incidenten' plaatsvon den en dat de brandweer minder hoefde uit te rukken dan het jaar er voor. Bas van den Tillaar van Vlis- singen kon opgelucht ademhalen, omdat er in Vlissingen 'geen inci denten tegen hulpverleners' plaats vonden. Rob van der Zwaag van Veere en Harald Bergmann van Middelburg waren wel ontstemd dat bij opstootjes in Westkapelle en Arnemuiden vuurwerk werd ge gooid naar politiemensen, onder anderen van ME-eenheden. ,,Onac- ceptabel", stelde Van der Zwaag. In Veere werd buiten Westka- pelle alleen in Aagtekerke - vooral overdag - wat vuurwerkoverlast er varen. In Middelburg en Vlissingen knalde het oorverdovend in vele wijken. Afgezien van de grote glas schade in de Vlissingse Dortsmans- straat en de Nieuwlandseweg in Arnemuiden vonden geen groot schalige vernielingen plaats. De drie burgemeesters waarschuwen wel dat totale schadebedragen pas begin volgende week duidelijk zul len zijn.ZEELAND 2 It I zaterdag 2 januari 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Een gezin uit de Dreesstraat in de Vlissingse wijk Paauwenburg, aangevuld met opa en oma, laat bij een verantwoord vreugdevuur de kurk uit de fles ploppen om 2021 te verwelkomen. foto dirk-jan gjeltema Bijna alle ruiten zijn uit een straatje in het Vlissingse cen trum geknald, de grote gevelruit is uit een winkelpand in Arne- muiden geblazen en er werd veel, illegaal en zwaar, vuurwerk afgestoken. Een 'normale' nieuwjaarsviering op Walcheren dus. René Hoonhorst Vlissingen - Inwoner van Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29