Ceylin del Carmen Alvarado en Anna van der Breggen in gesprek over winnen, 22 De een won alles wat er te winnen viel en begint aan haar laatste wielerjaar, de ander werd voor het eerst wereldkampioen en hoopt in haar voetsporen te treden. Toch hebben Anna van der Breggen (30) en Ceylin del Carmen Alvarado (22) veel gemeen. eylin del Carmen Alvarado doet de deur open, wijst met een veront schuldigende blik op haar tele foon en zegt: ,,Een interview." Anna van der Breg gen schiet alvast de woonkamer in, inspecteert de grote groene weide aan de achterzijde van Alvarado's huis in het Belgische Hoeselt en be gint over haar nieuwbouwwoning in Meppel. Met enige vertraging schiet daarna de eerste ontmoeting tussen de we reldkampioenen in gang. Ze spreken met verbazing over Belgen die in het verkeer weinig rekening houden met wielrenners, over de vrij vlakke om geving hier en waar dan wél heuvels zijn. Alsof ze elkaar niet voor het eerst zien, maar al jaren kennen. Ergens is dat ook zo. De gezichten van het vrouwenwielrennen houden elkaar in de gaten. Van der Breggen reageerde meteen enthousiast op het idee om de twee samen te brengen. Ze volgt het veldrijden en ziet alle interviews, ook in het voorbije jaar waarin ze zoveel won. ,,Ik weet nog heel goed dat ik zo'n twee jaar gele den tegen mijn man Sierk Jan zei: moet je dat meisje zien! Ze vloog er altijd in en werd dan later door ieder een ingehaald. Uiteindelijk lukte het. Mooi, zo'n jonge meid die de geves tigde orde komt verstoren. Weet je, ik ben gewoon fan van Ceylin. Hoe je op de fiets zit, het ziet er gewoon altijd fantastisch uit." Alvarado - acht jaar jonger en met nog een wielerleven voor zich - hoort de lofuiting zwijgend, maar met een gulle lach aan. In februari werd zij in het Zwitserse Dübendorf na een beklijvende sprint met Anne- marie Worst wereldkampioen cross. Haar eerste van vele regenboog truien. Althans, dat is de bedoeling. Ze koestert ook grote ambities op de mountainbike en de weg. Een knikje naar de vrouw op haar bank. ,,Ik zou zeker willen bereiken wat zij alle maal heeft bereikt. Ik wil in haar voetsporen treden." Op de cross is ze al de standaard, de weg is voor haar nog nieuw. Op het NK in augustus reed Alvarado voor het eerst tegen alle grote namen. ,,Al heb ik Anna toen niet eens gezien, die was meteen solo. Prachtig, ik kijk enorm tegen hen op. Anna, maar ook Annemiek van Vleuten en Marianne ANNA VAN DER BREGGEN CEYLIN ALVARADO Vos. Vos helemaal, door haar zeven wereldtitels in het veld." Van der Breggen begint over haar crossverleden. „Gewoon voor de leuk, in de winter, maar ik heb er nooit echt in geïnvesteerd." Alva rado, verrast: ,,Ik wist helemaal niet dat jij hebt gecrosst. Wat leuk!" Van der Breggen lacht. ,,Ja, joh. Maar ik kan niet zomaar zeggen: ik doe mee en rijd voorin. Het niveau is nu zó hoog. Maar als mijn naam op de startlijst staat, wordt dat wel ver wacht. Anoniem meerijden zou fijn zijn." Alvarado: ,,Die verwachtingen als wij in een andere discipline starten, zijn lastig. Je hebt die naam, bent wereldkampioen, maar op de weg en de mountainbike wil ik mezelf de tijd gunnen. Ik zou willen dat andere mensen dat ook begrijpen." Van der Breggen: ,,Maar als jij graag op de weg wilt, dan moet je dat pro beren uit te schakelen en gewoon denken: oké, het maakt niet uit. Trek het je niet aan." Zoals vaker deze middag neemt ze een soort moeder lijke rol aan. Adviserend, sturend, prikkelend soms. Zij maakte alles al mee, begint aan het laatste jaar in haar indrukwekkende carrière en werd in september in Imola wereld kampioen op de weg én op de tijdrit. Verder won de olympisch kampioen van 2016 óók de Giro, het NK en de tijdrit op het EK. ,,Ceylin is al veel eerder begonnen met winnen." Met een knipoog: ,,Verder geen verwachtingen, hoor." ,,JeetjeIk werd vijfde op mijn aller eerste WK, in Valkenburg. En begon te denken dat het kon, de top berei ken. Daarvoor ging ik gewoon nog naar school. Ik was heel anders dan Ceylin nu. Jij bent al zo ver in het professioneel zijn. Van alles op de hoogte." Alvarado: ,,Dat is nieuwsgierig zijn, hulp vragen. Ik heb me vaak gesto ten, maar met stoten kom je een heel eind. En ik heb vanaf mijn achttiende voor een Belgische ploeg gereden en daar veel kunnen leren." Alvarado: ,,Mijn wereld stond een beetje op z'n kop. Het was echt enorm veel ineens. De dag erna stond ik langs het parkoers naar de mannen te kijken. Met een capuchon op, verscholen, in de hoop dat nie mand me zou herkennen. Maar de aandacht was zó massaal, ook daarna met alle media. Ik heb bijna heel die dag zitten janken. Al die aandacht en dan ben je 21 Van der Breggen: ,,Het is wel grap pig dat je dat zegt. Ik kreeg op die leeftijd voor het eerst een camera op me gericht. Ik weet nog dat ik dacht: moet ik nou in de camera kijken of naar de interviewer? Dat was dus op haar leeftijd. Absurd. Ik kon er lang zaam aan wennen, maar voor jou was dat: bam! Ik snap wel dat dat even heftig heeft gevoeld." Alvarado: ,,Iedereen ziet de titel en de trui, de mooie kanten, maar er komt zoveel bij kijken. Nu, met de tijd, ga ik er beter mee om. Er zijn tips en tricks die helpen." Alvarado: ,,Een mix van emotie en ongeloof. En dat ineens alles op mij afstormde, terwijl ik dat eigenlijk niet zou willen en niet had verwacht dat het zo zou zijn." ,,Nou, de aandacht hoort erbij. En het helpt, een goed imago. Maar ik sta liever niet in de spotlights." Het strookt niet met haar voorko men: ze lijkt gemaakt voor het mid delpunt van de belangstelling, alsof het haar makkelijk af gaat. Van der zaterdag 2 januari 2021 PC Wereldkampioenen onder elkaar TEKST: PIM BIJL OPPERMACHTIG OP DE WEG Bijna alles won Anna van der Breggen in 2020. In het samenge balde wielersei- zoen verzamelde ze alleen al vier kampioenstruien: WK-tijdrit en -weg- koers, EK-tijdrit en NK op de weg. En won de Giro Rosa en de Waalse Pijl. GOUDEN CROSSJAAR Ceylin del Carmen Alvarado wilde op het WK van 2020 starten bij de be loften (-23). Maar na het behalen van de Nederlandse titel bij de elite be sloot ze in de hoogste categorie voor de winst te gaan. Met succes. Won in november ook nog het EK. Van der Breggen trekt hard door op kop. foto cor vos Anna, als Ceylin zegt 'ik wil berei ken wat zij heeft bereikt', legt ze zichzelf dan niet te veel druk op? Het is nogal wat. Waar stond jij toen je 22 was? Wat gebeurde er toen je wereld kampioen werd? li li;:, Waar kwamen de tranen precies vandaan? Je wilt de prestatie, maar niet de aandacht?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22