Tourbubbel moet model staan voor Dakar Rally 21 DARTS WK (PDC) LONDEN Dirk van Duijven bode zette zichzelf op de kaart tijdens dit WK, maar moest in de kwartfinale diep buigen voor zijn idool Gary Anderson. Daarna deed Aubergenius' enkele mysterieuze uitspraken, die vragen opriepen over zijn toekomst. Dirk van Duijvenbode speelde een uitstekend WK, tot de kwartfinale tegen zijn idool Gary Anderson gis termiddag. Eén setje kon Auberge nius 'stampen', daarna was het rap gedaan met de Westlander, die met een 5-1 nederlaag naar huis werd gestuurd. Hij had er nog een schepje bo venop moeten doen, maar speelde juist nu z'n slechtste partij van het toernooi. In alle belangrijke statis tieken verloor hij het van de Flying Scotsman. In het gemiddelde (94 om 101), het uitgooipercentage (39 procent versus 50 procent) en het aantal beurten met meer dan hon derd punten (41 tegen 59) scoorde Anderson beter. Van Duijvenbode merkte op dat vooral het niet winnen van de tweede set, waarin hij zelf mocht beginnen, hem opbrak. ,,Kom ik daar 2-0 voor, dan denk ik dat ik de partij makkelijk ga winnen." Nu was die set het begin van het snelle einde voor hem. Voor de camera van RTL 7 deed Aubergenius ver- volgens uitspraken die vragen op riepen. ,,Ik was door externe facto ren afgeleid in de tweede set. En dat kreeg ik niet uit mijn systeem." Het had niets met z'n tegenstander te maken, bezwoer Van Duijvenbode. En er was ook niks geks gebeurd achter de schermen tijdens een pauze. Wat die externe factoren dan wél waren, wilde hij niet zeggen. Vermoedelijk om zijn zwakhe den niet bloot te leggen voor vol gende tegenstanders. ,,Het is een gebrek bij mij. Hetzelfde als waar door ik met 3-1 achter kwam tegen Glen Durrant", voegde hij nog wel toe. ,,Ik denk dat daar niet aan ge- werkt kan worden", was zijn eigen - pijnlijke - conclusie. Om toch nog enigszins positief te eindigen. ,,De kwartfinale was mijn minimale doel op dit toernooi. Dat heb ik wel gehaald. En Gary stond natuurlijk ook wel heel goed te gooien. Hij raakte de cruciale dubbels wel, ik niet." Een mental coach heeft Van Duijvenbode al een jaar geleden in de arm genomen. Omdat hij naar eigen zeggen niet langer naar een toernooi wilden afreizen in de angst er snel uit te vliegen, maar met een positieve instelling. Dat lukte vervolgens heel behoorlijk, Ik was door externe factoren afgeleid in de tweede set. En dat kreeg ik niet uit mijn systeem WK DARTS met een finaleplaats tijdens de World Grand Prix en het bereiken van de laatste acht bij het WK als hoogtepunten. Aubergenius stond vóór het WK 43ste op de wereldrag- lijst en stijgt elf plekken, waardoor hij de top 32 bereikt. Dat is belang rijk vanwege de automatische plaatsing voor tv-toernooien. Na zijn overwinning in de vorige ronde op Glenn Durrant liet Van Duijvenbode weten dat hij ergens in 2021 zijn bijnaam Titan officieel vervangt door Aubergenius. Maar niet te snel, omdat hij dat vervelend vindt voor mensen die net een shirt hebben gekocht met Titan achterop. En er gaat nóg iets veranderen: zijn telefoonnummer. ,,Ik bleef maar scrollen door de berichtjes na elke wedstrijd. Iedereen blijkt opeens mijn nummer te hebben. Ik was al tijd gewend om alles te beantwoor den, maar dat was niet haalbaar." Met een nieuwe status en de op merkelijke constateringen over zijn eigen spel die veel vragen oproe pen, begint Dirk van Duijvenbode aan het nieuwe jaar. Waarin hij - als de soep van de uitschakeling niet meer zo heet gegeten wordt - mis schien toch wél kan gaan werken aan die externe factoren. Organisator ASO zit niet te wachten op een aanvulling van de lange dodenlijst in de historie van de Dakar Rally. Tijdens de vorige editie verlo ren de motorrijders Edwin Straver uit Almkerk en de Por tugees Paulo Gon^alves het le ven bij crashes in de woestijn van Saoedi-Arabië. Een verplicht airbag-vest voor motorrijders, extra waar schuwingssignalen via gps bij het naderen van gevaarlijke punten, een uitdagender route die moet leiden tot een lagere gemiddelde snelheid en een beperking van het aantal mo torbanden dat de toprijders tij dens de rally mogen gebrui ken. Het zijn enkele nieuwig heden die volgens de organisa tie moeten leiden tot een vei liger rijbeleid. Dakar-directeur David Cas tera vindt het doorgaan van de woestijnrally al een overwin ning op zich. Het zal een hele toer zijn om de Dakar-kara vaan coronaproof door Saoedi- Arabië te loodsen. Het Franse ASO deed eerder positieve er varingen op tijdens de Tour. De deelnemers worden vooraf en tijdens de rally regelmatig getest op Covid-19. Bij een po sitieve test van een deelnemer moet het hele team de rally verlaten. Nieuw is de classic categorie, voor auto's en trucks die voor 2000 zijn gebouwd. Onder de 26 deelnemers aan de klassiekerklasse doen geen Nederlanders mee. Onder invloed van de coro nacrisis is het Nederlandse aandeel op de startlijst be scheiden met 16 van de 321 voertuigen. Grote afwezige bij de trucks is Team De Rooy, dat de rally-activiteiten op een laag pitje heeft gezet na de co- rona-uitbraak. Met Gerard de Rooy verdwijnt (voorlopig?) de laatste Nederlandse eind winnaar uit de Dakar Rally. Kwantitatief mag de rally veel ingeboet hebben, de kwa liteit is ook in 2021 hoog. Met als blikvangers Carlos Sainz, Nasser Al-Attiyah, Stéphane Peterhansel, Nani Roma en Gilles de Villiers die bij de au to's samen goed zijn voor vijf tien eindzeges. Bij de motoren gaan drie oud-winnaars aan de start: Ricky Brabec, Toby Price en Sam Sunderland. De zege bij de trucks lijkt net als in de voorgaande vier edities opgeë ist te gaan worden door de Russische Kamaz-vloot. zaterdag 2 januari 2021 GO TOT EN MET MORGEN ALEXANDRA PALACE TV RTL 7 Van Duijvenbode ziet een 'gebrek' bij zichzelf Max van der Put Rotterdam/Londen BÜt-US ,;.0n selen Dirk van Duijvenbode (r) felici teert Gary Anderson met de winst in de kwartfinale van het WK. Na afloop maakte hij een aangeslagen indruk. foto bsr - Dirk van Duijvenbode (28) KWARTFINALES Gisteren Bunting (Eng) - Ratajski (Pol) 5-3 Anderson (Sch) - Van Duijvenbode 5-1 Price (Wal) - Gurney (NIe) nnb Van Gerwen - Chisnall (Eng) nnb VANDAAG Halve finales vanaf 18.00 uur (best of 11 sets) MORGEN Finale vanaf 19.30 uur (best of 13 sets) - Carlos Sainz is één van de blikvangers in de Dakar Rally. foto afp De gemiddelde snelheid moet omlaag. Dat was de in steek van de organisatie en de parcoursbouwers voor de 43ste editie van de Dakar Rally, die vandaag start. Marcel Luyckx Rotterdam/Djedda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21