20 Tiende landstitel op rij voor Juventus is nog geen zekerheidje Ziyech is dicht bij een rentree ADO lijft ook Vejinovic in Brandwonden Elabdellaoui Als speler bracht hij Juventus terug aan de top, maar als trainer blijkt Andrea Pirlo's missie in Turijn heel wat complexer. Bij de hervatting van de Serie A lijkt een tiende landstitel op rij ver weg. Een seizoen in de Serie A duurt 38 wedstrijden en aan het einde is Ju ventus kampioen. Zo voelde het de voorbije negen jaar, als een zekerheid in het leven. Toen de Scudetto in 2011 voor het laatst bij een andere club belandde, AC Milan, was Silvio Berlusconi nota bene nog premier. Clarence Seedorf, Mark van Bom mel en Urby Emanuelson werden bejubeld in Milaan. En Juventus? De anonieme nummer 7 in de eindstand, nog opkrabbelend na het beruchte omkoopschandaal en de bijbehorende degradatie. Anno nu lijkt Juve wel terug op het niveau van toen: de record kampioen van Italië hervat mor gen de competitie als de nummer 6, met tien punten achterstand op koploper Milan en negen op Inter- nazionale. In de laatste wedstrijd voor de miniwinterstop leed de Oude Dame een nederlaag die nog altijd nadreunt in Turijn. Vanwege de uitslag (0-3 tegen Fiorentina), maar meer nog door het schrij nende gebrek aan energie, ideeën en patronen bij de thuisploeg. En dus kijkt iedereen in Italië nu naar één man. Andrea Pirlo (41) was welgeteld 9 dagen trainer toen hij afgelopen zomer de grootste club van het land onder zijn hoede kreeg. Hij zou in de luwte begin nen, eerst eens wat ervaring op doen bij de beloften van Juve. Maar de inkt van zijn handteke ning was amper droog of Pirlo schoof door om de ontslagen hoofdtrainer Maurizio Sarri te ver vangen. Hij is dus degene die de club naar een tiende opeenvol gende landstitel moet leiden. En belangrijker nog: hij moet Juven- tus bevrijden van haar Champions League-obsessie. Sinds de van Ajax gewonnen finale in 1996 stonden de Italianen nog vijf keer in de eindstrijd, telkens verloren ze. Regisseur De waarom-hij-vraag werd amper gesteld in eigen land, waar Pirlo als wereldkampioen van 2006, clubi coon van zowel Milan als Juve en onberispelijke gentleman een bijna mythische status heeft. Juist hij bracht Juventus als speler mede terug aan de top: na tien jaar bij Milan beleefde Il Maestro in Turijn vanaf 2011 een soort wederge boorte, als grote regisseur achter vier landstitels in evenzovele sei- neel drijft op routine. Nu Paulo Dybala al maanden met de club leiding steggelt over een nieuw contract, leunt Juve voorin meer dan ooit op Cristiano Ronaldo. Het fenomeen is met twaalf goals 'ge woon' weer topscorer van de Serie A. Maar zelfs hij is soms onzicht baar. Munitie Bovendien zijn Ronaldo's optre dens buiten het veld munitie voor zijn critici. Direct na de nederlaag tegen Fiorentina, toen het hele land in lockdown ging en families Kerst mis niet samen konden vieren, vloog de Portugees met zijn gezin naar Dubai om zich te laten fêteren als de beste speler van deze eeuw. In oktober raakte Ronaldo ook al in opspraak, toen hij het bestaan van corona in twijfel leek te trekken en ondanks een positieve test en qua rantaineplicht toch vanuit zijn va derland terugreisde naar Turijn, tot openlijke ergernis van de Italiaanse minister van Sport. Over een paar weken kunnen dit allemaal voetnoten lijken uit een grijs verleden. Na de thuiswed strijd tegen Udinese gaat Juventus binnen elf dagen twee keer op be zoek in San Siro, bij Milan en Inter. Mocht dat goed verlopen én Pirlo's verzoek om versterkingen wordt gehonoreerd, dan zal in mei nie mand gek opkijken als het tiende kampioenschap op rij alsnog een feit is. Maar voorlopig voelt het aller minst als een zekerheid in het le ven. zoenen. Maar als coach heeft hij beduidend meer moeite om de lij nen uit te zetten, zoveel is na vijf maanden ook in Italië duidelijk. De verdediging is wel op orde, met Matthijs de Ligt sinds zijn rentree als onomstreden steunpi laar. Alleen Napoli incasseerde dit seizoen minder treffers dan Juven- tus. Maar elders loopt het spaak. Zo is nog weinig vernomen van de duurste zomeraankoop, midden velder Arthur. Juve haalde de Bra ziliaan voor 72 miljoen euro weg bij Barcelona, maar hij worstelde met zijn fitheid én past niet altijd in de plannen van Pirlo. Juventus leunt voorin meer dan ooit op Cristiano Ronaldo Voor mannen als Ramsey en Ra- biot geldt in meer of mindere mate hetzelfde. En dus hebben de Ame rikaan Weston McKennie (22) en de Zweed Dejan Kulusevski (20) al veel meer gespeeld dan je zou ver wachten bij een club die traditio- zaterdag 2 januari 2021 GO VOETBAL Hakim Ziyech begint morgen mogelijk met Chelsea aan het thuis duel met Manchester City. De oud-speler van Ajax is hersteld van een ham stringblessure en traint al drie dagen voluit mee. Trai ner Lampard liet vorige week weten dat zijn ploeg snakt naar een terugkeer van de international van Marokko. Ziyech raakte begin december gebles seerd. Zonder de spelma ker verloor Chelsea vier duels en won het slechts eenmaal. City mist veel spelers vanwege corona. VOETBAL ADO Den Haag heeft zich versterkt met middenvelder Marko Veji novic (30, foto). Het is na Daryl Janmaat de tweede versterking voor de num mer 17 van de Eredivisie. Vejinovic ondertekende een contract tot de zomer van 2023. De Amsterdam mer zat zonder club nadat hij afgelopen zomer in Polen zijn contract bij Arka Gdynia had laten ontbin den. ,,Deze stap naar ADO voelt voor mij hartstikke goed'', zegt Vejinovic, die de afgelopen maanden zijn conditie op peil hield bij FC Volendam. VOETBAL De Noorse inter national Omar Elabdellaoui van de Turkse grootmacht Galatasaray is met onder meer brandwonden en oogletsel opgenomen in het ziekenhuis. Dat meldt de huidige koploper in de hoogste Turkse voetbaldi visie op zijn website. Vol gens Galatasaray was El- abdellaoui slachtoffer van een ongeval thuis op oude jaarsavond. Turkse media meldden inmiddels dat er vuurwerk in zijn hand is ontploft. De 29-jarige Elab- dellaoui is sinds afgelopen zomer in dienst van de Turkse topclub. De verde diger kwam in het verleden (in het seizoen 2012/2013) ook nog korte tijd in Neder land uit voor Feyenoord. Juventus-trainer Andrea Pirlo geeft zijn ploeg instructies. foto reuters Iedereen kijkt nu naar Pirlo Maarten Dekker Turijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20