Zhong Shanshan in recordtempo rijkste man in Azië NIEUWS 13 Geef de kleintjes complimenten. Hebben ze goed gewerkt? Benoem dat beeld: als je drie kwartier zelf aan je rekenen werkt, mag je daarna een kwartier op de spelcomputer. ,,In de klas werkt het om ze een liedje van Just Dance te laten doen. Het hoeft echt niet heel groots en ingewikkeld te zijn'', aldus Christiaan. Controleer het gemaakte werk Heb je een kind dat altijd binnen 10 minuten klaar is met zijn of haar werk? Controleer altijd even wat het heeft gedaan. ,,Ik bedoel niet dat je het moet nakijken hoor. Maar kijk of het werk in orde is'', zegt Marijke. Is het slordig of afgeraffeld? Zitten er veel fouten in? Stuur uw kind dan tóch terug om opnieuw naar het werk te kijken. ,,Op school ge beurt het ook dat ze iets moeten overdoen. Geef gelijk aan dat ze met dat werk ook niet bij de leerkracht kunnen aankomen en dat ze thuis net zo netjes moeten werken als op school.'' »Lees voldoende boeken Het was één van de dingen die zijn groep 8-leerlingen op hun laat ste dag nog bij hun meester kwijt wilden: 'Nu kunnen we het boek niet uitlezen.' Meester Christiaan zat midden in een spannend boek, waarbij de leerlingen aan zijn lippen hingen. ,,Ik heb voor de kerstvakantie 40 minuten online zitten voorlezen. Echt, ze zaten ademloos te luis teren." Van groep i tot en met 8: op school wordt gelezen en/of voorgele zen. Blijf dat vooral doen, zeggen deze twee leraren. ,,Ik kan alles controleren: welke voortgang er is met taal, rekenen. Maar lezen niet. Ik weet niet of leerlingen dat doen, terwijl het zo belangrijk is'', ver klaart Marijke. Maak er jullie boek van, adviseren de leraren. Lees samen een paar bladzijden, ga zelf aan het werk en laat het kind ver der lezen. ,,Vraag dan later wat er is gebeurd. Toon oprechte interesse, laat zien dat je écht wilt weten hoe het verhaal liep. Dan kan het kind er gelijk over vertel len en oefent het begrijpend le zen.'' Zijn er geen boeken thuis? Vraag aan de leerkracht of leen gratis boeken met een biblio theekpas via Joleo. Vraag de leerkracht om hulp als het niet lukt Speel vooral niet voor echte thuisjuf of -meester, adviseren deze leerkrachten. ,,Wij snappen echt wel dat ouders daar niet voor zijn opgeleid. Ze weten sommige dingen niet meer of hebben het anders aangeleerd. Dat kan tot frustratie leiden, dus doe dat niet. Dat is ónze taak'', erkent juf Ma rijke. Als het thuis niet lukt, trek op tijd aan de bel bij de eigen leer kracht. ,,Wij moeten op afstand de leerlingen en hun ouders begelei den. Soms is er toch even een ge sprekje tussen leerling en leraar nodig om het vlot te trekken'', zegt meester Christiaan. Samengevat: ,,Bied thuis duidelijkheid en ver trouwen, speel niet voor leer kracht'', besluit Marijke. Meester Christiaan vult aan: ,,En voel je niet bezwaard om bij de leerkracht aan de bel te trekken.'' En ten slotte: kijk naar de filmpjes van de leraren We hebben al veel filmpjes online staan. Die zijn leuk, maar ook nog eens educatief'', beveelt Marijke aan. Want de leraren maakten tij dens de eerste lockdown dagelijks video's. Over rekenen en taal, maar ook bewegen, leuke activi teiten en concentratie. Juf Marijke gaat er de komende weken meer online zetten. „Kinderen vinden het leuk om YouTube te kijken. Laat ze eerst een filmpje van Ge flipt zien, dan leren ze nog iets.'' Op de jongste Bloomberg Billionaires Index staat de 66-jarige 'waterkoning' in Azië, dé groeiregio van mil jardairs, op de eerste plaats. Mukesh Ambani (63), eige naar van het techconglome- raat Reliance Industries, zag zijn fortuin in 2020 afnemen met 15 miljard door een flin ke daling van de waarde van de aandelen van zijn bedrijf. Ook de grootste 'concur rent' van Zhong in eigen land, Jack Ma, zag zijn ver mogen teruglopen, met ruim 8 miljard euro. Ma's concern Alibaba ligt onder vuur door de Chinese autoriteiten en dat deed de aandelen geen goed. Bovendien moest Ma de beursintroductie van Ant Group in november uitstel len op last van de regering. Culturele Revolutie Zhong Shanshan daarente gen heeft zijn zakelijk for tuin op orde. Dat is in het verleden wel anders geweest. Hij kwam in 1954 in Hang- zhou ter wereld, als telg van een bemiddelde familie. In de jaren 60 verpletterde de Culturele Revolutie van Mao Zedong ook Zhongs familie. Zijn ouders kwamen om het leven. In de chaos verruilde hij op 12-jarige leeftijd de schoolbanken voor een baan tje in de bouw, maar hij keerde na jaren terug op de universiteit. Hij volgde een opleiding aan de Zhejiang Radio en Televisie Universi teit af en werkte als financi- eel-economisch journalist voor een lokale krant. In die functie ontdekte hij de kan sen van de door partijleider Deng Xiaoping afgekondigde nieuwe 'markteconomie met socialistische kenmerken'. Hij verhuisde naar het ei land Hainan in Zuid-China. Daar stichtte hij in de jaren 90 allerlei bedrijven, waar onder een champignonkwe kerij, krant en distributie centrum van mineraalwater. In 1993 maakte hij de eerste klapper met de ontwikkeling van een voedingsmiddel dat populair werd in China. Ook bracht hij pillen voor erectie problemen op de markt. Nongfu Springs In 1996 volgde zijn grootste succes met de oprichting van een bottelbedrijf voor mine raalwater: Nongfu Spring. Zhongs flessen met de rode dop vlogen in China al snel de schappen uit. In 2000 ver kocht het bedrijf inmiddels ook thee, energiedrankjes, vruchtensappen en koffie. Vorig jaar voegde Zhong razendsnel tientallen miljar den toe aan zijn fortuin. Hij bracht zijn eerste bedrijf naar de Chinese beurs: Wantai Biological Pharmacy, dat on der meer vaccins produceert, waaronder een tegen Covid- 19. Dat leverde hem vele mil jarden op, eerst bij de beurs gang zelf, maar daarna steeg de koers nog met meer dan 2000 procent. In september ging ook Nongfu Spring naar de beurs. Met die opbrengst ging Zhong Alibaba-eigenaar Jack Ma voorbij als rijkste Chinees. Sinds de introduc tie zijn aandelen Nongfu Spring met 155 procent geste gen. 'Zelden is iemand zo snel zo rijk geworden', con cludeert Bloomberg News. Zhong zelf zwijgt over zijn succes. Chinese media gaven hem de bijnaam 'Lone Wolf', omdat hij zich zelden in het openbaar laat horen of zien. De miljardair mijdt zakelijk of politiek contact met ande ren. ,,Ik leef graag op mezelf, ik ben niet geïnteresseerd in wat collega's doen of den ken'', is een zeldzame uit spraak. Volgens China Daily is Zhong getrouwd en heeft hij drie kinderen. zaterdag 2 januari 2021 GO - Juf Marijke Boudewijns ,,Dit is natuurlijk onze laatste tip. Meester Christiaan van den Akker werkt als leerkracht van groep 8 op basisschool De Werveling in Soest. Juf Marijke Boudewijns is groep 6- leraar op de KWS in Baarn. Het tweetal begon het YouTube-kanaal Geflipt en maakte veel video's tij dens de eerste lockdown. Juf Ma rijke gaat daar nu alleen mee verder. Dinsdag in deze krant: Hoe ga je als ouder om met je thuiszittende puber? Azië heeft een nieuwe rijk ste man: Zhong Shanshan. Met zijn vermogen van 64 miljard euro lost de Chinees de Indiër Mukesh Ambani af. Die blijft steken op 63,3 miljard. Hans van Zon Rotterdam/Peking Zhong Shanshan is erg op zichzelf. foto anp/hh ▼Advies van Christiaan van den Akker en Marijke Boudewijns: Trek bij de leraar aan de bel als je er niet uitkomt. FOTO MARLIES WESSELS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13