'Kou is één van de manieren om van stress af te komen' AJt K 7 Bij Theo Janse stond opeens een draaiorgel voor de deur. Een actie van zijn vaste klanten, die de stoppende kapper wilden bedanken. GroenLinks wil weten wat gemeente terugvordert THEO JANSE MUZIKAAL AFSCHEID leiden -GM 'teéfë kröT >t.nrr Eerst is er de verbazing, dan een lach, maar er staan ook tranen in de ogen van Theo Janse. Hij knikt naar de straatkant, waar op oud jaarsdag talloze klanten staan die hem op deze manier toch een mooi afscheid willen geven. ,,Heel bijzonder dat al die mensen dit geregeld hebben", zegt Janse ter wijl hij zijn tranen wegslikt. ,,Tjongejonge." Bijzondere man Even daarvoor is het straatorgel al spelend de Zandweg in getrokken. ideetje van onder anderen Lex Veenstra. „Waarom? Omdat Theo een bijzondere man is die veel goeds heeft gedaan. Hij bood een luisterend oor, bezocht zieken en knipte aan huis. Hij kwam ook in het hospice en rekende niets voor een laatste haarverzorging. Het ging verder dan een beetje knip pen." Vanwege corona is de kapsalon al weken dicht. Afscheid nemen Hij bood een luisterend oor, bezocht zieken en knipte aan huis van zijn klanten werd dan ook een moeilijk verhaal. ,,Het dreigde als een nachtkaars uit te gaan", zegt Veenstra. ,,Dus zorgen we ervoor dat hij op deze manier afscheid kan nemen. En met een beetje muziek, want wij werden in zijn kapsalon ook altijd verrast met muziek uit zijn jukebox." ,,Ik had gedacht met de kerstda gen en oudjaarsdag thuis te zijn zonder dat er iets kon gebeuren", zegt Janse. ,,Staan dit orgel en die mensen ineens voor de deur. Dat maakt het toch wel een afscheid. Het maakt me emotioneel. De mensen hebben al die jaren ver trouwen in me gesteld en nu ver laat ik ze." Marcel Modde Zierikzee Coalitiepartij GroenLinks wil uitgezocht zien hoe Schouwen- Duiveland omgaat met het te rugvorderen van een bijstands uitkering. Fractievoorzitter Ruud van de Laar wil voorko men dat inwoners verder finan cieel in het nauw komen, door dat de gemeente de regels strikt zou handhaven. Aanleiding voor de vragen van GroenLinks is de situatie die is ontstaan rond een vrouw uit de Noord-Hollandse gemeente Wijdemeren. Ze moet ruim 7000 euro terugbetalen, omdat haar moeder één keer per week boodschappen voor haar deed. Daarmee schond de vrouw vol gens de gemeente de wettelijke plicht die 'gift' te melden. De waarde van de boodschappen moet in mindering worden ge bracht op de bijstandsnorm. Die bepaling heeft landelijk tot veel ophef geleid en ook Van de Laar zet grote vraagtekens bij deze regels. Hij wil van burge meester en wethouders weten bij hoeveel inwoners de bij standsuitkering de afgelopen drie jaar is teruggevorderd en om welke bedragen het daarbij ging. Ook is Van de Laar benieuwd of dat tot grotere financiële proble men heeft geleid en of de ge meente die mensen in dat geval hulp heeft geboden. Rennend met een kerstmuts op het hoofd een plons in het water ne men en terug naar de kant sprinten: dat is zo'n beetje het recept van de gemiddelde nieuwjaarsduiker. Het gaat vooral om de kick en de lol. Maar het kan ook anders, bewijst de Haamsteedse Barbera Eijgel. Twee tot drie keer in de week zwemt ze in zee, het hele jaar door. ,,Kou is één van de eenvoudige ma- nieren om van chronische stress af te komen", vertelt ze. ,,Dat is eigen lijk waar heel Nederland nu last van heeft De van oorsprong fysiothera peute legt uit dat haar gebruik terug te voeren is op een gezonde levens stijl. Eentj e waarmee ze twintig jaar geleden begon. ,,Ik had overge wicht, viel 35 kilo af nadat ik mezelf met epilepsie terugvond op de in tensive care." Overvallen Wat begon met een ijsbad bij een vriendin, werd af en toe een bad in een meer bij haar toenmalige woonplaats Alphen aan den Rijn. ,,Maar dat heeft niet de beleving van natuur. Koud douchen doe ik ook niet met plezier." Die beleving heeft ze wel met de kust. ,,Dus toen ik hier anderhalf jaar geleden kwam wonen, was het voor mij vanzelfsprekend dat ik in zee ging zwemmen. Natuurlijk word ik ook overvallen als ik het koude wa ter in loop. Maar ik ga dóór, focus en ben me bewust van mijn adem haling." Het is dan ook iets wat je moet trainen, zegt Eijgel. Ze nodigt men sen graag uit om onder haar bege leiding mee te gaan. Zij leren dan hun geest ertoe te zetten. ,,Gelijk met je hoofd onder water gaan moet je bijvoorbeeld niet doen. Er lopen zoveel zenuwen en belang rijke vaten in je nek. Daar moet je voorzichtig mee zijn. En de risico's van onderkoeling moet je niet te licht nemen. Ik blijf dan ook niet te lang in het water en drink altijd warme thee als ik op de kant ben." zaterdag 2 januari 2021 SD Klanten verrassen kapper Kapper Theo Janse (midden) werd verrast met een draaiorgel voor zijn deur en waardering van zijn vaste klanten. Lex Veenstra (links) is er één van en regelde het 'afscheidsfeestje'. foto marieke mandemaker Michiel Bouwman Burgh-Haamstede - Lex Veenstra Kijk op de site bij /video Kapper Theo krijgt verrassend afscheid Fractievoorzitter Ruud van de Laar van GroenLinks Schouwen-Duiveland. Een nieuwjaarsduik in zee van een paar minuten? Barbera Eij- gel draait haar hand er niet voor om. Ze is dan ook getraind, voelt zich er prettig bij. En is ervan overtuigd dat het goed is voor je gezondheid. Michiel Bouwman Nieuw-Haamstede Barbera Eijgel zwemt meerdere keren per week in zee, dus niet alleen op nieuwjaarsdag. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 138