EUWS 11 Chinese regering toont zichzelf als daadkrachtig en verbloemt eigen falen China vertelt op een grote expositie het heroïsche gevecht van de Wuhanezen tegen het corona virus. Maar het is wel een herschreven geschiedenis waarbij missers worden weggestopt, zeggen Mensen en gezondheid boven alles, heet de grootschalige en razend populaire expositie die toepasse lijk wordt gehouden in het groot ste tijdelijke ziekenhuis van Wu han tijdens de lockdown. Over drie weken sluit de expo, waarvoor lang vooraf gereserveerd moet worden. Het is een hommage aan de ge zondheidswerkers en aan de door- de werkelijke situatie, wordt streng gestraft. De Communisti sche Partij onderdrukt kritiek te gen de corona-aanpak en wil niet horen dat er kostbare tijd is verlo ren bij het begin van de uitbraak omwille van censuur." Verrast Deklerck is niet verrast over de ex positie in Wuhan. ,,Het is natuur lijk ook zo dat er ongelooflijk veel zorgmedewerkers onwijs goed werk hebben verricht tijdens de epidemie in Wuhan. In die zin is het belangrijk dat er aandacht wordt besteed aan de heldendaad van duizenden mensen die met een aan de slag zijn gegaan." Vanuit de Communistische Par tij kan op deze manier ook nog eens extra worden toegespeeld naar de burgers hoe goed er voor hen is gezorgd, stelt Deklerck. ,,Zo wil de Partij onderstrepen hoe goed het eigen bestuur is voor de Chinese bevolking.'' Wie de expositie bekijkt en niet beter weet, kan maar één conclusie trekken: de wereld is aan een nog grotere ramp ontsnapt dankzij de doortastendheid van de CCP en vooral die van president Xi. Vol gens de reconstructie van The New York Times was de slecht geïnfor meerde president in de meest kri tische weken van de uitbraak hele maal nog niet bezig met het virus. Hij stak zijn energie in een han delsakkoord met de VS en in een campagne om bij partijbestuur ders te hameren op de communis tische waarden. tastende partijbonzen van de Chi nese Communistische Partij (CCP). Over hun falen in de eerste weken van de epidemie geen woord. Want geschutterd is er, zo blijkt opnieuw uit een reconstruc tie waar The New York Times deze week mee kwam onder de kop '25 dagen die de wereld veranderden: hoe China de greep verloor op Co- vid-19'. Dat verhaal was deels be kend, maar de Amerikaanse krant onderbouwt de reconstructie met vertrouwelijke stukken uit China en gesprekken met Chinese me dici. Daaruit blijkt dat het virus is onderschat en dat is gerommeld met data om het te doen lijken of de Chinese president Xi het alle maal tijdig onder controle bracht. Dat was niet zo. Als de Chinese autoriteiten een week eerder had den ingegrepen dan ze in werke lijk deden, waren er in Wuhan 66 procent minder besmettingsgeval- len geweest. Hadden ze drie we ken eerder ingegrepen (de infor matie was lokaal voorhanden, maar liep vast in bureaucratie) dan zouden er 95 procent minder be smettingen zijn geweest, zo zou blijken uit een interne studie. 2020 was dan misschien een pandemie bespaard gebleven. Via reportages van de Chinese staatsmedia in de sociale media is de expositie die een lofzang wil zijn op de Chinese aanpak goed te volgen. In de expositiehallen ma ken bezoekers een audiovisuele coronatour die een tijdlijn van het virus in Wuhan weergeeft. Ze kunnen ervaren hoe het is om een beschermend pak te dragen en zo wat van de hitte en druk voelen waaronder de echte helden, de zorgmedewerkers, aan de bak moesten. Er zijn levensgrote sculpturen van verplegers en sol daten te zien, een complete zie kenhuiszaal met een nagebouwde ic. Opvallend is de fotogalerij van gesneuvelde helden, onder hen Li Wenliang, de dokter die al in de cember van vorig jaar waar schuwde voor het coronavirus. Passend bij wat The New York Ti mes boven water kreeg, was Li in die eerste weken zeker geen held in de ogen van de lokale bestuur ders. Hij werd vervelend bevon den met zijn waarschuwingen en kreeg de politie op zijn dak we gens 'het verspreiden van geruch ten'. De arts moest zelfs een zwijg- document ondertekenen. Maar op de expositie is Li omarmd als een volksheld. Onder zijn foto staat 'partijlid en dokter'. Dat hij werd bedreigd en geïntimideerd staat er niet bij. ,,We mogen als Chinezen trots zijn op wat we hebben be reikt, omdat we zo succesvol ge vochten hebben tegen het virus. En dat dankzij de leiding van de overheid", vertelt een geselec teerde bezoeker aan nieuwszender PBS. Dat klinkt toch wat anders dan wat destijds door burgerjour nalisten naar buiten werd ge bracht. De Chinese blogger Zhang Zhan kreeg vorige week vier jaar cel voor haar video's van wat ze aantrof en aan de wereld toonde. Ondanks de verwoede pogingen de geschiedenis op te poetsen, we ten veel inwoners van Wuhan wat er echt speelde. ,,Als we de fouten vergeten die in het begin zijn ge maakt, vergeten we de families die dierbaren hebben verloren", zegt een Chinese journalist tegen de Duitse krant Frankfurter Allge- meine. Nog steeds doet de Com munistische Partij moeilijk over een onafhankelijk onderzoek naar het ontstaan van de pandemie door specialisten van de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO). ,,De Chinese regering heeft zo haar eigen verhaal rondom het co ronavirus", zegt China-coördina- tor Stijn Deklerck van Amnesty International Nederland. ,,De re gering ziet zichzelf als de grote overwinnaar van het virus en brengt de eigen corona-aanpak naar voren als zeer effectief en po sitief. Wie een ander verhaal ver telt, zoals Zhang Zhan en andere Chinese burgerjournalisten die vanuit Wuhan verslag deden over zaterdag 2 januari 2021 Expositie toont heroïsche strijd tegen virus in Wuhan Florine Nesselaar Bob van Huët Rotterdam De expositie over de strijd tegen het virus is te zien in een hal die tijdens de lockdown als noodhos pitaal was ingericht. fotos REUTERS Bezoekers vergapen zich aan de bedden die in allerijl voor de coronapatiënten werden neergezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11