inspanning. En het bijbehorende triomfan telijke is me ook vreemd. Wij wandelaars zijn daar veel te bescheiden voor, met ons nobele, verheven karakter. Een verlegen sul, bedoel je, zegt m'n geweten, en gelijk heeft het, zoals helaas zo vaak. Los van dat steek je hoe dan ook maar bleekjes af naast de uithijgende duur- sporters en snelfietsers, op wie zelfs 23.456 stappen geen indruk maken. Geeft niet, want door te wandelen ontstijg je zulke competitiedwang en jaloezie. En een boel andere ongemakken eveneens. Echt erge dingen zijn te hoog gegrepen, maar het dagelijks klein leed verdwijnt binnen een half uurtje stappen. Lopen zet spieren en bloedcirculatie in beweging, waardoor de hersens op gang komen en soepel uit hun zorgelijke cirkelgang stappen om alles eens met een heldere blik van een zonniger kant te bekijken. ,,En als je thuiskomt, ben je een ander mens.'' Maar dat andere mens moet niet gaan willen rennen of hardfietsen, want inten sief sporten vreet alle aandacht op, biedt geen ruimte om de zorgen op een rijtje te zetten en aan de kant te vegen. Wel heeft het andere mens een nieuw probleem. De te spannende overhemden waar alles mee begon slobberen me om het lijf en hangen samen met al m'n prachtige vintagejasjes in de kast om er niet meer uit te komen. En waarschijnlijk blijft dat zo, want tweedehands kleertjeswinkels liggen op flink wat stappen afstand. Wel merk ik dat ik meer snoep. Ik gaf nooit veel om zoeternijen, nu vormen ze een ge vaarlijke verleiding. Gelukkig zijn er dadels en vijgen, die al in geringe hoeveelheden de snoeplust stillen. Een appeltje voor de dorst blijkt ook goed tegen de honger. Het adagium 'wat je niet in huis haalt kun je ook niet opeten' moest ik eerst als geloofs belijdenis prevelen wanneer ik langs de lekkere winkeltjes liep, hun etalages vol geladen, nu wandel ik ze achteloos voorbij. Man kann auch ohne, zei Marlène Dietrich over seks, en dat blijkt ook voor druipend- vette calorieën te gelden. Denken aan al het geld dat je ermee bespaart helpt daarbij trouwens enorm. Gierigheid is zo'n gekke eigenschap nog niet. Met wat training bleek m'n schraapzucht groter dan m'n vraatzucht. ,,En nu doorpakken'', spoort een vriend aan. Hij rent honderd kilometer. Een paar keer per week. Verder is het een aardige jongen, en zoals onze wederzijdse vriend de psychiater zegt: ,,Als het te erg wordt heb ik er wel een pilletje voor. En op zolder nog een dwangbuis.'' De rennende vriend daarentegen legt mij op de divan voor een ernstig gesprek. Wandelen is een begin, legt hij uit, maar nu moet ik verder. Verder en sneller. Want met wandelen mis je de pijn en de uitput ting en de voldoening die dat geeft. Andere sporters verkondigen hetzelfde lijdens evangelie. Je bent kapot, en daardoor en daarna voel je je beter dan ooit. Ja, knik ik braaf, maar geen haar op m'n hoofd. Het fijne van wandelen vind ik juist dat gebrek aan lawaaierige, zweterige "w... Dik en dun Sinds Nicolaas Klei verslingerd is aan de stap penteller vlogen de kilo's eraf. Rechts Nicolaas in gevulderde tijden, in 2018. De slankwandelaar verschijnt bij Uitge verij Zoetzuur (€15). ZATERDAG 2 JANUARI 2021 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 119