Hanna belde, om 5 uur. Met kleine stem vertelde ze dat ze niet wist waar ze was. Ze had de halve nacht gedwaald 9. 10. 8,3. 9. Geef me even de tijd om uit te leggen hoeveel dit betekent. Drie jaar geleden zei Hanna (toen 20) in de auto onderweg naar familie: ,,Ik heb iets raars. Ik heb het gevoel dat ik de laatste tijd steeds slechter zie.'' Ik begon over minder drinken en meer slapen, maar haar moeder vroeg natuurlijk door. Onderzoek in Het Oogziekenhuis bevestigde de week erop haar bangste vermoeden: Hanna heeft de ziekte van Leber, een erfelijke oogziekte waarbij de cellen in de oogzenuw niet goed werken. 'Leber' komt voor in de familie, maar wij hebben altijd gedacht dat die aandoening alleen jongens treft. Dat is ook zo, behalve in een enkel uitzonderlijk geval. De ziekte openbaart zich door een snel afnemend gezichtsverlies in het cen trum van je blikveld. 'Snel' was in Hanna's geval: twee maanden. Precies dat waar je normaal op focust, werd bij haar in twee maanden een zwart gat. Eromheen zag ze nog wel, maar vager dan 'normaal'. Ze kon niet meer lezen, niet meer fietsen, niet meer vrienden herkennen op straat. En niet meer verder met haar studie antropo logie in Utrecht. Het meisje dat de wereld zou bestormen, stond plotsklaps stil. Wat volgde was een jaar van wachten. Hanna hoopte dat haar zicht weer wat zou verbeteren. Dat gebeurt soms bij Leber. Als zij de uitzondering kon zijn op de regel dat juist mannen door deze ziekte worden getroffen, kon ze toch ook wel de uitzonde ring zijn bij wie het zicht zich weer enigs zins herstelde? Als het aan Hanna lag, ging ze in september 2018 weer studeren. Het lag niet aan haar. Ja, ze schreef zich wel weer in en ze begon vol goede moed. Colleges kun je ook opnemen en thuis nog eens rustig terugluisteren. Waar een wil is, is een weg, zo was ze opgevoed, toch? Maar haar zicht werd niet beter. En de eerste opdracht was een essay schrijven. Wie zelf heeft gestudeerd weet het nog: het gaat erom in de bibliotheek informatie op te zoeken en die op de juiste manier in een eigen tekst te verwerken, met bronvermel ding en een notenapparaat. Ik heb er nooit bij stilgestaan hoe klein de lettertjes op de rug van een boek zijn. En hoe het plaatsen van de vereiste noten onderaan een tekst je tot wanhoop kan drijven. Waar een wil is is misschien een wil, maar nog niet per se een weg. Ik zou pagina's kunnen schrijven over de weken van teleurstelling die volgden. Ik hoopte dat Hanna dat zelf ooit nog eens doet, trouwens. Maar dat moet je dus niet te veel doen, hopen. Dat is een van de dingen die we als ouders in die periode leerden: goedbedoelde adviezen en peptalk kunnen de plank lelijk misslaan. Ik vertel de over Vincent Bijlo, ik las een stuk uit de krant voor over een blinde die het tot burgemeester had geschopt. Maar dat is net zoiets als tegen een klein jongetje dat niet meekomt op het voetbalveld zeggen dat het Messi toch ook is gelukt. Het gevoel minder te zijn wordt er alleen maar groter door. Het was ook in die weken dat we op een keer gewekt werden door de telefoon om 5 uur in de morgen. Hanna. Met kleine stem vertelde ze dat ze niet wist waar ze was. Ze was verdwaald. Ze was uitgegaan met vrienden op de Grote Markt, dat deed ze vaker en ze kent in het centrum van Den Haag heus de weg wel. Ze heeft een kamer in de buurt van de Javastraat, dat is een half uurtje lopen. Maar inmiddels had ze de halve nacht gelopen. De halve nacht gedwaald. En het was koud. Niemand op straat om de weg te vragen. Maar waarom had ze niet eerder gebeld? ,,Ik wilde jullie niet wakker maken.'' We vonden haar uit eindelijk in Bezuidenhout. Het meisje dat de wereld zou bestormen, kon 'm gewoon niet meer goed zien. Dit was gelukkig ook het moment dat ze, trots en sterk als ze is, uiteindelijk aan vaardde dat ze hulp nodig had. Eerder had ze nog bezworen dat ze natuurlijk nóóit terecht wilde komen in dat instituut voor blinden en slechtzienden aan de rand van Apeldoorn. Nu moesten we er toch maar eens gaan kijken. Sorry, informeren. Ook deze pagina's sla ik even over. Ze zouden woorden als 'wachtlijst' en 'smeek bedes' bevatten. Maar in januari 2019 kon Hanna terecht op Visio Het Loo Erf, zoals 18 Alledaagse voorwerpen als een glas, een blad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 106