„Volgens mij zijn de Toppers veel duurder. En je kunt hier ook op veel plaatsen voor delig naar concerten. In München kun je voor 11 euro naar de opera. Dan zit je hele maal bovenin, maar daar zitten vaak wel de leukste mensen.'' ,,...sorry dat ik een boek heb gelezen? Absoluut. Ik heb een paar keer voorgelezen bij Jasmijn op school, dan las ik voor uit de Odyssee. De kinderen hingen aan mijn lippen, zo'n reus met één oog dat dan wordt uitgestoken. Wij hebben verhalen nodig, hè. Daarom verzinnen mensen nu zo veel verhalen rond die samenzwerings club, QAnon. Dat beantwoordt aan het verlangen om ons leven betekenis te geven, omdat we niet willen dat we als een soort zandkorrels maar worden voortgeblazen. We willen dat iets een begin heeft, een midden en een einde en ja, dan heb ik lie ver Puccini dan QAnon, sorry.'' vinden als mensen de menselijkheid van opera weer gaan zien zonder dat je het helemaal 'plat' hoeft te maken. Nu wordt Famke Louise ingezet bij de strijd tegen de ontlezing. Je kunt ook een leuke schrijfster met passie over literatuur laten praten, met alle scherpe randjes die erbij horen, zodat zelfs niet-lezers betoverd raken.'' ,,Ja, en wij zijn niet elitair bij RTL. Ik ben ook weleens in een talkshow door iemand uitgelachen, die na afloop zei: ik kijk er net zo tegenaan als jij, hoor. Maar dan was het wel commercieel om Chazia uit te lachen met haar rare smaak. Maar goed, ik heb geleerd van Oprah Winfrey, die het weer heeft van Maya Angelou: zo'n aanval zegt niets over jou, maar over de ander. Angelou, die vind ik ontzettend sterk, die heeft als zwarte schrijfster alles over zich heen gekregen en is maar doorgegaan.'' Is Puccini niet ook een tikje highbrow? ,,Daar ben ik het niet mee eens. Dat is ook wat mijn programma laat zien. Ik sprak een Italiaanse organist, die zei: Puccini speelde als 10-jarige al voor arme mensen voor wie de kerk ook een concertzaal en een museumzaal was, die daar met schoonheid in aanraking komen en die zulke mooie muziek alleen maar op zo'n plek konden horen. Puccini leerde daar om voor gewone mensen muziek te maken. En hoe hij hen kon raken in hun hart. Ik zou het leuk ,,Adriaan van Dis heeft ooit gezegd - en nu schaam ik me alweer dat ik die naam laat vallen, maar oké - Adriaan van Dis heeft ooit tegen me gezegd: 'Ze moeten nog een beetje aan je wennen'. Ik ben nu 57, ik hoop dat dat moment gekomen is. Ik zou het heel leuk vinden als ik nog een paar jaar tv zou mogen maken. En misschien klink ik nu weer politiek correct en gut- mensch en irritant, maar ik zou dat ook voor andere vrouwen goed vinden - dat je televisie mag maken omdat je een verhaal te vertellen hebt en niet omdat je 20 bent en blond.'' "coo.jo Een kaartje voor de opera hoeft ook niet duur te zijn. Is het eigenlijk erg om elitair te zijn? Is het niet vreemd dat je moet zeggen Heb je vaak het gevoel tegen de stroom in te roeien? ZATERDAG 2 JANUARI 2021 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 103