O 0 CD H O Verslaggever Annemieke van Dongen was hoogzwanger toen haar vader ongeneeslijk ziek bleek. Daarna kwam corona. 7 'U heeft een lelijk probleem, meneer Van Dongen', zegt de arts in het ziekenhuis De arts in het Catharina ziekenhuis in Eindhoven kijkt mijn vader door dringend aan. ,,U heeft een lelijk pro bleem, meneer Van Dongen'', zegt hij. Terwijl de arts op de scan de tu mor en uitzaaiingen in mijn vaders buik aanwijst, voel ik in mijn buik de baby schoppen. Ik kijk naar mijn va der, die naast me zit. Hij kijkt vol on geloof naar de kluwen vlekken op het computerscherm. In zijn ogen wellen tranen. Zijn buik, die altijd gespierd was door het werken in de tuin, uren op de tennisbaan en nooit aflatende stroom klusprojecten, is opgezwollen door de tumor. De second opinion van de Eindhovense arts bevestigt wat de oncoloog in Breda twee we ken eerder had geconcludeerd: een behandeling is niet meer mogelijk. Alleen een palliatieve chemokuur valt te overwegen. Er is een kans dat chemo de agressieve cellen nog een tijdje in bedwang houdt. Maar, waarschuwt de arts: ,,Ze komen terug.'' Verslagen verlaten we de spreekkamer. Hoewel pre mier Rutte die maatregel pas vijf dagen later zal afkondi gen, geeft de arts ons geen hand. Beleid van het zieken huis, verklaart hij verontschul digend. Het is woensdag 4 maart. Afgelopen week zijn in Brabant de eerste coronapatiënten naar het zie kenhuis gebracht. Ik volg alles minu tieus. Als buitenlandverslaggever schrijf ik al sinds januari over het mysterieuze virus in China. Steeds vroeg ik de experts die ik inter viewde of wij ons ook zorgen moeten maken. Nee, zeiden ze: er zijn geen directe vluchten naar Wuhan. Maar toen volgden uitbraken op cruiseschepen, in Italië. Zondag, drie dagen geleden, werd de eerste Neder landse patiënt opgenomen bij wie de besmettingsbron een raadsel was: zij was niet in China, op een cruiseschip of in Lombardije geweest. Dat bete kent, concludeerde ik, dat het vi rus hier ook al rondwaart. Het Amphia ziekenhuis in Breda, waar mijn vader onder behan deling is, zag zich al direct ge dwongen om een afdeling te sluiten. Die nacht sliep ik slecht. Horrorscenario's F spookten door m'n hoofd, beelden van Nederlandse en Wuhanese ziekenhuizen mix ten. Dat ik naar het ziekenhuis moest om te bevallen, door een gang die vol lag met stervende coro napatiënten. Dat mijn vader niet aan de chemo kon vanwege overbelasting van het Amphia. Dat hij weer een in terne bloeding kreeg, maar de ambu lance dit keer niet op tijd was. donderdag 31 december 2020 2020, een jaar dat we vooral door corona nooit zullen vergeten. De afgelopen weken schre ven onze verslaggevers verhalen over grote en kleine gebeur tenissen, over verdriet en hoop, over ruzie en over liefde in het nieuwsjaar dat nu bijna achter ons ligt. Met baby Jonas en mijn man Arjan op bezoek bij mijn zieke vader. privéfoto De dood en het nieuwe leven in den van corona LEES VERDER OP PAGINA 8 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7