Een stukje winkel te koop 'Voorpret van de lichtjestour is bijna net zo leuk als het rijden zelf' •"N'ISg?"/. SCHOUWEN-DUIVELAND 5 Gemeente telt34.061 zielen Voor het eerst sinds 2008 komt de bevolking van Schouwen-Duiveland weer boven de 34.000 inwoners uit. De gemeente telt aan het eind van dit jaar 34.061 inwoners. Dat bete kent een stijging van 222 zielen ten opzichte van 1 januari 2020. De opleving die drie jaar geleden is ingezet, gaat onverminderd door. Zierikzee blijft de grootste groeier, met 172 inwoners erbij. Het stadje telt nu 11.627 inwoners. Nieuwerkerk volgt met 42 nieuwe dorpsgenoten. Er wonen volgens de cijfers per 29 december 2717 mensen. Na Zierikzee is Burgh-Haamstede de grootste kern, met 4304 inwo ners. Het dorp is weliswaar ge groeid met 19 inwoners, maar Re- nesse verwelkomde dit jaar 22 nieuwkomers en staat daarmee op de derde plaats qua aantal nieuwe inwoners. Het kustdorp heeft nu 1501 ingezetenen. Meer overlijdens Al jaren overlijden er meer in woners dan dat er worden gebo ren. Dit jaar overleden er 200 mannen en 190 vrouwen volgens de gemeentelijke registers. Er werden 257 kinderen geboren, waarvan 130 jongens en 127 meis jes. Dat betekent dat er 133 men sen meer stierven dan er werden geboren. Overigens is het sterfte cijfer vrijwel gelijk aan dat van vo rig jaar. Toen stierven er 392 in woners. De groei van de gemeente komt voornamelijk voort uit het aantal vestigingen. Dat aantal is groter dan het aantal vertrekkers. Er kwamen dit jaar 1399 mensen in de gemeente wonen, terwijl er 1044 de gemeente Schouwen- Duiveland verlieten. Er vestigden zich dus 355 mensen meer dan dat er vertrokken. Die groei is naast bovenge noemde kernen terug te zien in Dreischor (+1), Noordgouwe (+7), Noordwelle (+4), Ouwerkerk (+9), Serooskerke (+3), Sirjansland (+7) en Zonnemaire (+4). In Kerk- werve bleef het inwoneraantal ge lijk ten opzichte van 1 januari: 983. In vijf plaatsen in de gemeente daalde afgelopen jaar het inwo neraantal. Bruinisse eindigt het jaar met 3773 inwoners, 20 minder dan op 1 januari. Oosterland heeft 18 minder dorpsgenoten en heeft nu 2301 inwoners. Brouwershaven kromp met 2 inwoners, Ellemeet en Scharendijke hebben allebei 3 inwoners minder. Er zijn in de gemeente Schou- wen-Duiveland nog steeds meer vrouwen dan mannen: 17.217 te genover 16.844. Wel kwamen er meer mannen dan vrouwen bij: 120 tegen 102. Bas van Boven (42) uit Waterland kerkje werkte bij sportkledingzaak Perry Sport in Terneuzen en bij de buurman, de skihal, als snow board- en ski-instructeur. Tot hij in 2014 een berichtje kreeg van een oud-collega. ,,Bas, wat doe jij op dit moment?, vroeg hij. Ze zochten ie mand die in Zierikzee de winkel kon leiden. Soms komen dingen gewoon op je pad", vertelt Van Bo ven. Hij werkte zes jaar als bedrijfs leider bij Intersport aan de Greve- lingenstraat in Zierikzee en begon per 1 oktober aan een nieuw avon tuur. Hij nam de zaak over van de familie Verschoor. ,,De vorige eige naar wilde wat anders dan retail." ,,Ik ging alles doorrekenen en rond de tafel zitten met de verhuurder. Maar ja, het is coronatijd en dan zeggen de banken: kom zelf maar met een zak geld over de brug. Bij private investeerders is de rentelast enorm hoog, dus dat was ook niet aantrekkelijk. Via de franchisege ver van Intersport kwam ik in con tact met Eyevestor. Die biedt een financiering aan in de vorm van crowdfunding. Friends, family en fans: iedereen kan inleggen en Investeerders krijgen stemrecht. Het is niet de bedoeling dat ze zich gaan bemoeien met het assortiment meedoen op zijn of haar niveau", vertelt Van Boven. Nadat hij eigen geld had ingelegd en nog een paar grote investeerders vond, waaronder de familie Ver schoor, kwam Van Boven nog 75.000 euro tekort. Dat bedrag kunnen nu alle geïnteresseerden bijeenleggen. Het concept heet sharefunding. Wie investeert, koopt aandelen in het bedrijf waar over dividend wordt uitgekeerd. Hoe meer je investeert, hoe meer je te vertellen hebt, maar Van Boven blijft de baas. ,,Investeerders krij gen stemrecht. Het is niet de be doeling dat ze zich gaan bemoeien met het assortiment." Op het moment dat Van Boven naar buiten wilde brengen dat mensen mede-eigenaar kunnen worden, kwam de tweede lock- down. De winkel moest weer dicht. Van Boven en zijn team doen er alles aan om toch de klan ten te kunnen blijven bedienen. ,,Het onlineverhaal gaat gewoon door, we hebben een bezorgfiets waarmee we bestellingen in de buurt rondbrengen en mensen kunnen live winkelen: als ze beeld bellen, lopen wij voor ze door de winkel." Die 'wij' zijn de zes me dewerkers, inclusiefVan Boven. „Iedereen, op één na, is meege gaan." Op de site eyevestor.com, waarop de verschillende bedrijven zijn te vinden waarin je kunt in vesteren, staan nu vier investeer ders vermeld bij de pagina van In- tersport. Die hebben samen 5300 euro ingelegd. Van Boven heeft er vertrouwen in dat het goedkomt. ,,We krijgen die 75.000 wel vol hoor." De opleving die drie jaar geleden is ingezet, gaat onverminderd door Marcel Modde Ouwerkerk ,,We hebben er een soort Flint- stone-mobiel van gemaakt", vertelt Jaco tijdens de laatste voorberei dende werkzaamheden. ,,Er komt nog een doek overheen. Dan zit je in ieder geval ook een beetje droog. De voorpret is eigenlijk net zo leuk als het rijden zelf." In totaal vijftig feestelijk ver sierde trekkers reden gisteravond de lichtjestour op Schouwen-Dui- veland. Verspreid over het eiland, in groepjes van vijf, om binnen de grenzen van de coronabeperkingen te blijven, legt initiatiefnemer Joan Dorst uit. Even zag het ernaar uit dat de gemeente dwars ging liggen. ,,Burgemeester Jack van der Hoek vergeleek het met iets dergelijks in Almere en Hilversum, waar veel mensen op afkomen, en dreigde met handhaving als we het zouden laten doorgaan", vertelt Dorst. ,,Maar we zitten hier niet in een grote stad. Dus doen we het ge- woon in kleine groepjes. Daar had den ze even niet op gerekend." Dorst heeft, aangestoken door de lichtjestour vorig jaar op Walche ren, zelf ook flink uitgepakt. De combinatie met zijn zelfgebouwde pipowagen is een plaatje op zich. De tien groepen nemen een apart deel van het eiland voor hun reke ning. Op die manier kan vrijwel ie dere plaats worden aangedaan. In ieder geval wordt langs alle verzor gingshuizen gereden. ,,Daar is het om begonnen. Een lichtpuntje brengen in een donker jaar." BE^oRGFIETS donderdag 31 december 2020 Hoogste inwonertal in 12 jaar Bas van Boven was zes jaar bedrijfs leider en nu eigenaar van Intersport in Zierikzee. Via sharefunding kan iedereen mede-eige naar worden van de winkel. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Valeska Nastaly Zierikzee Je neemt 50 euro mee en komt niet thuis met dat paar sport schoenen, je koopt de hele win kel. Nou ja, een stukje dan. Sinds kort kan iedereen mede-eige naar worden van sportartikelen winkel Intersport in Zierikzee. Valeska Nastaly Zierikzee -Bas van Boven Een beetje carnaval, maar dan anders. Jochem en vader Jaco Groenendijk hebben er zicht baar lol in. De felblauwe open tractor in de schuur is opgetuigd met een frame vol lichtslangen. En ook de paardentram die wordt aangekoppeld is behan gen met lampjes. Kijk op de site bij /video Groepjes verlichte trekkers rijden tijdens de lichtjesroute over het ei land. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 65