NIEUWS 'Wij weten schappers schamen ons niet om van opvatting te veranderen. Voor ons betekent dat winst mende weken zou volgen. Op het Binnenhof maakt hij ook kennis met Haagse lekkages: wat op zondag in een vertrouwelijk overleg in het Catshuis besproken wordt, komt al snel in de media. ,,Dan was op zon dag al overal te lezen wat er beleids matig besloten zou worden terwijl ons OMT op maandag nog aan de in houdelijke discussie moest beginnen. Lag soms alles al op straat. Dat is bui tengewoon irritant, schrijf dat gerust op, ik vind het niet kunnen.'' Het OMT werd dit najaar daarom naar vrijdag verplaatst, dus vóór de Catshuissessies. Al blijkt het expert team ook niet waterdicht. Als dit na jaar OMT'ers anoniem klagen in de media, wordt Van Dissel boos. Het is de enige keer dat collega's hun voor zitter uit zijn slof zien schieten. ,,Ik vind dat ondermijnend. Ik wil dat ie dereen binnen het OMT alles in ver trouwen kan zeggen, zonder aarze ling. Maar als er zaken uitgespeeld worden via de media, vind ik dat heel vervelend.'' Toch heeft hij er 'nie mand uitgeschopt', zegt een ander OMT-lid. ,,Het feit dat de club er nog is, zegt ook wat over Jaaps stuur manskunst.'' In België zijn ze inmid dels toe aan hun vierde variant van de corona-adviesraad. SLEUTELMOMENT 2 Al maanden bonken de leden van het 'RedTeam' op de deur van VWS en het OMT. De groep - bestaande uit onder anderen voormalig hoofd inspecteur Gezondheidszorg Wim Schellekens en veldepidemioloog Amrish Baidjoe - heeft eindelijk een virtueel overleg met Van Dissel. Het onderhoud duurt nog geen drie kwartier en de boodschap van de RIVM-directeur: dank voor het mee denken, maar een vervolgafspraak of formele rol voor het RedTeam zit er wat Van Dissel betreft niet in. ,,Het OMT gaat over de medisch-epi- demiologische aspecten van het be strijden van de uitbraak. Daar kun je niet een enkele gedragswetenschap per of econoom aan toevoegen, dan vermeng je binnen het OMT allerlei belangen. Terwijl juist de politiek die verschillende adviezen bij el kaar moet brengen. En dat gebeurt ook wel: het ministerie van Volksge zondheid krijgt ook input van ande ren, de planbureaus.'' ,,Wat er in de pers gaande is. Neem die mondkapjes. Op enig moment ging het nergens anders meer over aan talkshowtafels, zo vaak dat we als OMT zeiden: neem er nu een be sluit over politiek, dit gediscussieer zit de crisisaanpak in de weg. Het werd ook volledig op mij geprojec teerd, terwijl: ik heb niks voor en niks tegen een mondkapje. Je ziet in landen waar het mondkapje gedra gen wordt, dat het verloop niet an ders is geweest. Maar zo'n discussie wordt maar groter en groter.'' ,,Er zal ongetwijfeld veel veranderen, van de surveillance van zulke virus sen rond dierenmarkten tot aan de vaccinontwikkeling. Je wilt naar een situatie waarbij je al kunt zien welke virussen in de dieren rondgaan die potentieel kunnen over springen naar de mens. Je kijkt ook reactief, naar zaken als mondkapjes en medicijnen: nu zijn we vaak af hankelijk van China en India voor bijvoor beeld grondstof fen. Dat zijn langjarige plan nen: een mondkap- jesfabriek staat er niet morgen. Toch moet je het overwegen.'' ,,Dat wel, maar in het voorjaar bleek gewoon dat een pandemie in deze omvang ons voorstellingsvermogen te boven ging. Het begrip lockdown bestond hier niet eens. En bij veel fa cetten zeg je nu: dat hadden we an ders moeten doen. Zo is het testen in Nederland klassiek ingericht rond relatief kleinschalige microbiologi sche labs bij ziekenhuizen. Dat func tioneert in vredestijd uitstekend, maar naarmate massaal testen nodig is, gaat dat kraken en moet je naar een of meer grotere testlabs. Dat geldt ook voor de GGD'en, die de centraal werken en nu telkens moes ten opschalen. Dan stuit je gaande weg steeds op een volgende zwakke schakel: beperkte testcapaciteit, de grenzen van de ic-capaciteit, tekort aan beschermingsmiddelen. En uit China kwam achteraf gezien wel een erg summiere, achteraf te beperkte, casusomschrijving waardoor je aan vankelijk veel geïnfecteerden mist. De volgende keer houd je rekening met een breder ziektebeeld.'' SLEUTELMOMENT 3 Van Dissel belt met premier Rutte en Hugo de Jonge. In het OMT zijn die ochtend modellen gepresenteerd over de verwachte patiëntenpiek na de feestdagen. ,,Door twee feestda gen kort na elkaar dreigt een enorme toename van nieuwe besmettingen'', zegt Van Dissel tegen Rutte en De Jonge. Een totale lockdown is nodig. ,,Als ik daar iets over zeg, gaat dat weer een heel eigen leven leiden. Maar ik snap de vragen: dit duurt al lang, het is vermoeiend, dat merk ik zelf ook, zo nu en dan heb je er ge woon genoeg van. Het is een mara thon, en dan een met steeds nog tus- sensprints. Komend jaar wordt een belangrijk jaar, waarin veel kan ver anderen. Inmiddels hebben zo'n twee miljoen Nederlanders de infec tie doorgemaakt, die hebben een vorm van immuniteit voor enige tijd, nemen we aan. We gaan vacci neren in januari, een tweede dosis volgt medio februari. Dus vanaf die periode zijn vermoedelijk gedeelte lijke versoepelingen mogelijk voor de groepen die ingeënt zijn. Dat wordt voor ons als OMT ook een spannende opdracht: hoe adviseer je precies de goede maatregelen zodat je kunt versoepelen zonder dat het zo snel weer oploopt. Liever ga je niet weer in een harde lockdown.'' donderdag 31 december 2020 I MP' Jaap van Dissel: ,,Dat er zo snel vaccins zijn, dat vind ik echt een triomf van de wetenschap.'' FOTO GUUS SCHOONEWILLE Vrijdagmiddag 18 september U bent tegen verbreding van het OMT met economische of ge dragswetenschappelijke exper tise, het RedTeam is niet welkom. Wat zal u niet missen als deze cri sis voorbij is? Wat zijn de lessen? Voor uzelf en het RIVM? Op veel fronten waren we totaal niet voorbereid. Terwijl jullie als experts al lang voorspellen: zulke virusuitbraken zijn logisch in een globaliserende wereld. Vrijdagavond 11 december Is dit onze laatste lockdown?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5