O 0 CD 4 Hij wordt geprezen en verguisd, krijgt een eredoctoraat maar ook felle kritiek. Een gesprek met Jaap van Dissel over sleutelmomenten van 2020, het OMT, de politiek en persoonlijke frustraties: ,,Na zo'n overleg ligt soms alles op straat. Dat kan niet.'' CV Niels Klaassen ls het niet over corona gaat, veranderen de stem en houding van Jaap van Dissel (1957) een beetje. Dan oogt hij ontspannen. Als de RIVM-directeur over de crisis praat, de be strijding van het vi rus, zit hij rechtop, staat alles op standje serieus, is het wikken, wegen, doce ren. Maar als hij even over zijn fasci natie voor sterrenkijken spreekt, of over de absurdistische coronaspecial van South Park ('er zitten een paar erg grove scènes in') of over zijn hobby om parafernalia van oude infectie ziekten te verzamelen: dan zit er een andere Van Dissel. Dan praat hij mak kelijker, ontspannen. ,,Ik heb gisteren nog even gekeken met de telescoop'', zegt Van Dissel als hij foto's van Saturnus, de maan en Jupiter op zijn iPhone laat zien. „Sa turnus en Jupiter lijken in één lijn te staan, conjunctie heet dat.'' Dat komt maar eens in de zo veel eeuwen voor. ,,Dat heb ik gisteren alvast even meegepakt.'' De nachtelijke kijksessies in het heelal helpen om de aardse beslom meringen even te vergeten. Al lijkt Van Dissel in cri sisjaar 2020 amper van zijn stuk te bren gen. Minister Bruins viel letterlijk om, opvolger De Jonge oogt soms afgemat. Maar Van Dissel ziet er nog steeds hetzelfde uit, stoïcijns, slechts één keer raakte hij uit balans en werd hij boos. En dat terwijl hij on-Neder- landse lockdowns moet adviseren, ziekenhuizen vol raken, nieuwe vi rusvarianten opkomen, en de tempe ratuur op Twitter en in talkshows tot boven het kookpunt stijgt. Inmiddels is Van Dissel een BN'er en rijdt de politie uit voorzorg 'een extra rondje' bij de hoogleraar door de straat. Maar van nervositeit of emotie is bij de OMT-voorzitter niks te merken. Hij weigert zichzelf 'Enorm Belang rijk' te vinden, weet viroloog Marion Koopmans. Tegen haar zei hij een keer terloops: 'Jullie vinden jezelf allemaal veel te belangrijk. We zijn allemaal maar kleine radertjes'. ,,Typisch Jaap'', zegt Koopmans: ,,Als anderen boos of opgewonden doen, relati veert hij altijd.'' Je kunt misschien weinig anders als je dagelijks merkt hoe nietig de aarde is in het sterrenstelsel, als ge schiedenisboeken beschrijven dat infectieziekten komen, maar vaak ook weer gaan. Op zijn kamer in het Leidse ziekenhuis - Van Dissel leidt een dag in de week ook de polikliniek voor afweerstoornissen - spreekt de RIVM-topman de corona-aanpak en zijn eigen rol. ,,Ik weet het niet hoor, dat moet je aan de beleidsmakers vragenNou ja: dat er zo snel vaccins zijn, dat vind ik echt een triomf van de weten schap. Voor de pokken hebben we eeuwen moeten wachten, nu zijn er acht maanden na een nieuwe ziekte effectieve vaccins. Onge kend. Maar nu moet het nog een triomf van de publieke ge zondheidszorg worden. Wat heb je aan een vaccin als niet iedereen het kan krijgen op de juiste ma nier? Dat vergt veel voorberei ding, logistiek, je zit met koeling, registratie. Moet je dan kijken naar andere landen die een week of twee eerder zijn? Kranten vinden dat misschien inte ressant, ik niet.'' Mensen snakken naar het vaccin. Elders pakken ze het groots aan, met ronkende missienamen. Een vriend van u zegt: er mag best wat meer elan in de boodschap. ,,Dat ben ik wel met hem eens. Ik vind het ook echt een geweldige prestatie dat we binnen no-time zo veel kansrijke vaccins hebben, dat be tekent dat ergens iets heel goed gaat.'' SLEUTELMOMENT 1 Uden. De laatste zondag in het oude Nederland is cruciaal voor de verdere 1975 - 1982 1987 Cum laude pro motieonderzoek naar afweer bij infectieziekten 1988 - 1999 Arts infectie ziekten in het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) 2008 - 2013 Voorzitter Cen trum voor Infectie ziekten, LUMC corona-aanpak. Ruim een week na 'patiënt zero' blijkt dat het coronavi rus als een sluipmoordenaar is bin nengekomen. Na onderzoek in de Brabantse ziekenhuizen blijkt dat de hele strategie anders moet: van alleen isolatie van zieken naar voorzorgs maatregelen voor de massa. Van Dis sel: ,,Toen bleek dat het virus ook on der de radar rondging. Dat betekende een enorme omslag.'' ,,Dat weet ik niet. In de zomer is veel vrijgegeven, was het uitproberen wat kon en wat niet kon. Daarna liepen de aantallen op. En dan merk je in september en oktober dat de maatre gelen die eerder effectief bleken niet meer zo veel impact hebben. Het urgentiegevoel leek ook minder, je zag meer mensen op straat, bij de winkels. Dat is frustrerend ja: eerst ging het makkelijker dan nu.'' ,,Zeker: de signaalwaarden (aantal in fecties en ziekenhuisopnames per dag waarna maatregelen volgen, red.) gaan ook naar beneden, dat is beslo ten. Zodat je eerder overgaat op maat regelen. Nu bleken die toch uit te nodigen om steeds wat verder op te rekken. Maar zelfs dan vraag ik me af wat de reactie is als je adviseert om heel snel een heel zware maatregel te nemen. Dan hoor je waarschijnlijk: 'Moeten we nu alweer in lockdown, de aantallen zijn beperkt.' Maar Ier land heeft zo'n systeem van snelle, harde lockdowns; daar gaat het nu best goed. Het kan dus een aanpak zijn, al is Ierland wel een eiland met een eigen cultuur. Wij wetenschap pers schamen ons niet om van opvat ting te veranderen. Voor ons bete kent dat winst en vooruitgang, in de politiek is het een doodzonde.'' Van Dissel kreeg dit jaar meer dan ooit met de politiek te maken. Tig zondagen moest hij naar het Cats- huis om ministers bij te praten, in de Tweede Kamer legde hij in techni sche briefings uit hoe het ervoor stond met de R-waarde, waar het virus vooral rondging, wat de ko- donderdag 31 december 2020 GO 2020, een jaar dat we vooral door corona nooit zullen vergeten. De afgelopen weken schre ven onze verslaggevers verhalen over grote en kleine gebeurtenis sen, over ver driet en hoop, over ruzie en over liefde in het nieuwsjaar dat nu bijna achter ons ligt. 1 'Het is vermoeiend, zo nu en dan heb je er gewoon genoeg van' o Het vaccin wordt als verlosser ge presenteerd. Maar we hobbelen achteraan. Wat vindt u daarvan? Zondagmiddag 8 maart Jaap van Dissel (1957, Amster dam) is getrouwd en heeft twee kinderen Studie genees kunde aan de Uni versiteit Leiden 1999 - nu Hoogleraar interne genees kunde in Leiden 2007 - 2013 Lid Gezondheids raad en college ter Beoordeling Geneesmiddelen 2013 - nu: Directeur van het Centrum Infectie- bestrijding bij het RIVM, voorzitter OMT'. Eén dag per week staat hij aan het hoofd van de polikliniek voor afweerstoornis- sen (LUMC) Nu zitten we in de meest strenge lockdown tot dusver. Is er niet te laat op de rem getrapt? Had eerder ingegrepen, zeggen critici. Als je weken achtereen ver dubbelingen ziet, dan moet je toch maatregelen nemen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4