EENS EEN ZEEUW... ZEELAND 13 Elte Rauch (1980) stak de zevenkleurige Schelde over, op zoek naar een wereld die veranderd was. Ze ging vele wateren over en woont op een boot. De zee is haar tuin en haar uitgeverij vaart. Schrijven doet ze aan de dijk. BRIEF AAN ELTE Waar kom je vandaan? ,,Mijn ouders waren jong, mijn va der zat nog op de kunstacademie, toen ik werd geboren aan een dijk in Brabant. Wat maanden later vonden mijn ouders voor weinig geld iets in Sluiskil, Zeeuws- Vlaanderen. Mijn vader bouwde daar aan de dijk, met zijn handen, ons huis. Het moest groot worden. Een zoete inval voor kinderen en alle vriendinnen en vrienden van mij en mijn zusjes. Dat is gelukt." ,,Ik stak in mijn jeugd elke dag het Kanaal van Gent naar Terneu- zen over. Ik fietste van Sluiskil naar Terneuzen, waar ik naar het Zeldenrustcollege ging. Op mijn 15e ben ik een tijd erg ziek ge weest. Ik bevond me op het randje van leven en dood, raakte in coma. Toen ik wakker werd was mijn zicht op de wereld voorgoed ver anderd. Ik ben ook nog een poosje in België bij de Zwarte Zusters verzorgd. Daar zong ik in de kapel en ik voelde een diepe connectie. Ik las de Bijbel, al had ik geen ba siskennis. Ik las ook Nietzsche.'' ,,Toen ik 18 was ben ik het kanaal naar Engeland overgestoken. Ik ging een Masters filosofie en soci ale wetenschappen doen, stu deerde cum laude af, werkte en woonde er ruim 10 jaar. Toen ging ik terug naar Nederland, naar Am sterdam, en ging theologie stude ren." ,,De Franse filosoof Blaise Pascal zei na zijn mystieke ervaring: 'ik Ik ben nu hier in mijn schrijvershuisje in Zuid-Beveland. Wat zijn Zeeuwen heerlijke mensen geloof niet in de God van de filo sofen, maar in de God van Abra ham, Isaak en Jakob.' Die God had ik willen ontmoeten, maar dat kon niet door studie. Ik ontdekte dat ik eerder religieus ben dan spiritueel. Het religieuze is trouw aan het ri tueel dat al zolang meegaat met de mens. Het is aardser. Maar toen had ik een probleem: tot welke re ligie behoorde ik? God is voor mij een vrijplaats, het lege midden. Niet gematerialiseerd, niet vatbaar en niet te definiëren. Het is een stuk van jezelf of van mensen on derling. Mensen maken God zo machtig als ze hem zelf willen ma ken. Uiteindelijk kwam ik de tek sten van Huub Oosterhuis tegen. We begonnen een gesprek, dat nog altijd voortduurt. Ik werd later zijn P.A." ,,Jazeker. Mijn moeder woont nu in Middelburg. Ik heb nog steeds een band met Zeeland. Niet met het diepe zwarte kolkende giftige water van het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Meer met de weidsheid en de zeven kleuren van de Schelde. Ik hou van de ranke, gekromde bomen aan de dijken. En van het pad dat hele maal tot aan de horizon ver dwijnt." ,,Op een avond reed ik naar mijn ouders. Ik had de cd Alles is ijdel heid van Tonnie Dieleman gekre gen, een schoolgenoot van me. Ik hoorde Mag ik naar huus. Het emo- tioneerde mij. Ik voelde me zo Zeeuws. Ook al heb ik exotische wortels, een vader die Indisch was." ,,Ik woon op een boot. Het water is mijn tuin. Het is een oud histo risch zeilschip uit 1927. Een steil- steven, een platbodem. Soms, in de zomer varen we met het schip naar Zeeland. Dat doe ik al heel lang met dezelfde man." ,,Het is ook een varende uitgeve rij. Uitgeverij HetMoet, de enige varende uitgeverij van Nederland. Afgelopen zomer lagen we in Zie- rikzee. Een mooie duurzame ma nier van boeken vervoeren. Mijn vader was vormgever en had een kleine drukkerij. Het is een lust om mooie boeken uit te geven." ,,Momenteel ligt mijn boot in Am- sterdam en ben ik hier in mijn schrijvershuisje. Wat zijn Zeeu wen heerlijke mensen. Ik had een poosje terug een advertentie op Zeelandnet geplaatst voor zo'n huisje en Omroep Zeeland Radio belde me met 'Goedemorgen Zee land.' Dankzij hen heb ik aan een dijk in de Zak van Zuid-Beveland een prachtige plek gevonden. Als ik op de dijk sta zie ik de schaduw van de flats aan de overkant op de Schelde. Dat is Terneuzen. Tussen de fabriekstorens aanschouw ik 's avonds een chemische zonsonder gang. Mooi, ergens." ,,Ik werk momenteel aan een ro man, waarin Zeeland een belang rijke rol heeft, evenals in mijn korte verhalen. Dat is fijn om hier te doen. Niet zo lang geleden heb ik de dood opnieuw in de ogen moeten kijken. Er werd bij mij borstkanker geconstateerd. Maar na een intensieve periode zijn de berichten nu gelukkig weer wat beter: ik leef, ik schrijf, ik heb lief en ik geloof. Ik kan niet anders. Huub schreef eens een gedicht voor me. Dat vat mijn verhaal mooi samen." donderdag 31 december 2020 Elte heeft nog altijd een band met de zeven kleuren van de Schelde Elte Rauch aan boord van haar schip 'De Tijd zal het Leren' waar ze samen met haar man en hond op woont en vaart. Te vens is hier haar uitgeverij HetMoet gehuisvest, de enige varende uitgeverij van Nederland. foto guido benschop Je hebt al je grote bedenksels met een dun pennetje opgeschreven in een klein bijna onleesbaar handschrift. Waarom zo klein? Je fietste langs verlaten Zeeuwse dijken in vallend duister, nachtzoenen van regenwind en vogels. Door klasgenoten gemeden. Je bent groot geworden. Zeilde naar arme landen, werd lotgenoot - keerde terug om je god te ontmoeten. Ik geef je een doos dikke stiften een potlood van honderd meter om alles op te schrijven voorgoed leesbaar: de liefdespijn, de stormen in je hoofd orewoet van minne en schaamte om een schampere wereld, beschamende waarheid die je ten einde toe zal moeten leven al wil je soms dood; die je ooit herscheppen zal op de vierkante meter tot vormen van vrede. Huub Oosterhuis Uit: 'Handgeschreven, verzamelde gedichten 1950-2020,' Huub Oosterhuis, Uitgeverij Ten Have, 2020 Liesbeth Labeur Stak je meer zeeën over? -Elte Rauch Ga je nog weleens terug de Schelde over? En je boot? En wat vertelde je nu over Omroep Zeeland?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41