Vlissingse Kerkstraat nog meer 'museumstraatje' 12 ZEELAND Van De Slag om de Schelde kun je leren Een magazine vol opdrachten en interviews met de hoofdrolspelers. Daarnaast een interactieve website. Zo krijgt de pas in première gegane oorlogsfilm De Slag om de Schelde een speciale vertaling naar j ongeren van 14 tot 18 jaar. De landelijke stichting Missing Chapter maakt het lespakket om aan de hand van de film actuele maatschappelijke thema's de school in te brengen. De scène waarin Marinus ge wond raakt aan het Oostfront biedt ruime mogelijkheden om in de klas over goed en fout te praten. De Zeeuwse plattelander Marinus - ge speeld door Gijs Blom - is tijdens de Tweede Wereldoorlog in dienst ge gaan bij de SS. Hij denkt op die ma nier mee te helpen aan een betere wereld. In Rusland raakt hij ge wond. Een Duitse officier die beide Zeeland heeft op het gebied van 'herdenkings- toerisme' nogal wat te bieden benen én alle geloof in de oorlog verloren heeft, bezorgt hem een bureaubaantje in het dan nog rus tige Zeeland. Kun je je voorstellen dat Marinus voor de Duitse kant kiest? Wat zou jij doen? Kan Mari- nus nog terugkomen op eerder ge maakte keuzes? Miljoenenproductie Jan Lievens en Nynke van der Ploeg waren de afgelopen jaren de Zeeuwse ambassadeurs van de film De Slag om de Schelde. Ze wisten fi- nanciers over de streep te trekken en maakten provinciale en lokale overheden duidelijk dat de miljoe nenproductie in de bioscoop bij zou kunnen dragen aan het 'herden- kingstoerisme'. Jan Lievens: „Zee land heeft op dat gebied, zeker met het Bevrijdingsmuseum in Nieuw- dorp, nogal wat te bieden." Het VFonds voor Vrijheid, Vrede en Ve- teranenzorg betaalde het grootste deel van de ruim 14 miljoen euro kostende film. Het wilde ook een educatiepakket. ,,Dat initiatief kwam niet van de grond", zegt Lie- vens. ,,Toen hebben Nynke en ik daarvoor een projectplan geschre ven. In de stichting Missing Chap ter vonden we een goede partner. Het VFonds en het ministerie van Defensie namen de kosten van het lespakket - 80.000 euro - voor hun rekening." Het thema vrijheid komt op allerlei manieren voorbij. Hield vrijheid toen iets anders in dan nu? Anica Schilperoord van Missing Chapter vertelt dat haar stichting voor het eerst een grote Nederlandse speelfilm als lesmate- riaal gebruikt. Het pakket is be stemd voor de bovenbouw van vmbo, havo, mbo en vwo. ,,De film is erg geschikt. Er zit een histori sche component in, de vergeten slag. De partijen die eraan meede den, zijn ook niet bekend, er wordt al gauw gedacht aan de Amerika nen en de Engelsen. Maar je hebt ook de Canadezen, Polen, Noren. De drie jonge hoofdfiguren hebben ieder hun eigen uitdagingen en worstelen met goed en fout. Het thema vrijheid komt op allerlei ma nieren voorbij. Hield vrijheid toen iets anders in dan nu, hoe zat het met de vrijheid van meningsuiting? Dat zijn best relevante vragen." Het lespakket is begin volgend jaar beschikbaar en kan worden be- steld via vechtenvredevrijheid.nl. Het pakket bestaat uit een poster, een magazine met artikelen, inter views en opdrachten, een website onderverdeeld naar schooltype met interactieve opdrachten, een digi tale lesbrief die op de film inzoomt en een digitale docentenhandlei ding. Grootsucces Tot nu toe hebben ruim honderd scholen in heel Nederland pakket ten aangevraagd. ,,Een groot suc ces", aldus Schilperoord, ,,want de grote promotiecampagne moet nog komen." Het streven is het lespak ket te verspreiden zo gauw de film in de bioscoop kan worden ge draaid. Vanaf begin maart zijn vier ruimten in de voormalige bibliotheek al in gericht met taferelen uit het Vlis- singen van zo'n zeventig jaar gele den. Ad Petiet, van verhuurbureau APW Rekwisieten uit Middelburg, leverde de spullen en liet Bakkerij Schoenmakers, apotheker Weduwe van Ockenburg, fietsenmaker Van der Heijden en elektrozaak Van der Meer weer tot leven komen. Weliswaar niet met alleen histo risch verantwoord materiaal, er zijn ook zaken van andere voormalige winkels gebruikt, maar wel perfect passend in het nostalgische gevoel van veel oudere inwoners van Wal cheren. Veel materiaal dat Petiet tentoonstelt, is te zien in de film De Slag om de Schelde. Om het leed van onder anderen bioscoop- en museumbezoekers te verzachten, kleedde Petiet aan de kant van het Bellamypark nog twee etalages aan als kijkdozen. In de hoek is een stilleven van de toenma lige was - compleet met lange on derbroek en onderhemd - te zien. Daarnaast is een oude foto van de Kerkstraat tot aan de Sint Jacobskerk te bewonderen, waarvoor een oude motorfiets (een Amerikaanse BSA) staat. Om de hoek aan de Spuistraat zijn nog een slaap- en een deel van een huiskamer waar te nemen. De bibliotheekruimte is nu even de verzamelplaats voor bestellingen van boekhandel 't Spui. Eigenaresse Margreet de Haan zag al veel kijkers. ,,Mensen vinden het prachtig. Ze genieten er echt van." Petiet belooft dat ze dat heel 2021 kunnen blijven doen. donderdag 31 december 2020 Oorlogsfilm als lesmateriaal Acteur Gijs Blom op de filmpremière van De Slag om de Schelde. foto dirk jan gjeltema De film De Slag om de Schelde wordt verpakt in een nationaal lespakket voor de bovenbouw van het voortgezet onderwijs. Jongeren leren van Zeeuwse Teuntje en Marinus hoe je in een oorlog soms móet kiezen. Jan van Damme Vlissingen - Jan Lievens, ambassadeur van De Slag om de Schelde - Anica Schilperoord, Missing Chapter De vertoning van de film De Slag om de Schelde werd na de Vlis singse première direct afgebro ken als gevolg van de corona maatregelen en ook musea blij ven nog wel een tijdje dicht. Als troost zijn in de Kerkstraat in Vlissingen historische taferelen uit de Tweede Wereldoorlog te zien. René Hoonhorst Vlissingen Ad Petiet in de etalage van de voormalige bibliotheek op een Amerikaanse BSA-motor waarop bevrijders door Europa trokken. foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40