NIEUWS 3 CORONA ZORG IN DE KNEL Premier Mark Rutte wilde gister avond, na kabinetsoverleg, slechts één boodschap kwijt aan de pers. Hij roept iedereen dringend op zich vanavond 'aan alle regels te hou den'. ,,Dat betekent niet meer dan twee mensen ontvangen, mits je de 1,5 meter kunt handhaven. En géén vuurwerk afsteken.'' Minister Tamara van Ark (Medi sche Zorg) doet er nog een schepje bovenop. Zij vraagt mensen om vanavond binnen te blijven. ,,Ga met z'n tweeën op de bank zitten. Doe een spelletje, maar ga niet naar buiten.'' Het kabinet vraagt ziekenhuizen en klinieken om nóg beter patiën ten te spreiden. Ook wil Van Ark dat ziekenhuizen geen bedden meer 'achterhouden'. ,,Alles bij el kaar opgeteld - het ene bed hier, het andere bed daar - kan dat precies zijn wat we de komende tijd nodig hebben'', zegt ze. Schrik Tot schrik van het kabinet is het aantal coronabesmettingen giste ren toegenomen. Er kwamen er 9500 bij, meer dan de dagen daar voor. Op dit moment wordt onder- zocht of dat te maken heeft met de Britse coronavariant, die veel be smettelijker lijkt te zijn dan het 'klassieke' virus. Minister Hugo de Jonge (Volks gezondheid) wist gisteravond al te vertellen dat de Britse variant óók door kinderen wordt verspreid. Dat is zeer opmerkelijk, omdat het ka binet er tot voor kort van uitging dat kinderen een beperkte rol spe len bij de verspreiding van corona. De Jonge: ,,Dit type verspreidt zich ook onder basisschoolleerlin gen. Dat zie je normaal niet en dat is op zichzelf iets om je zorgen over te maken.'' Het kabinet beraadt zich nog of de coronaregels voor kinderen moeten worden aangescherpt. Een versnelde opening van de basis scholen, waar de Tweede Kamer eerder deze maand nog om vroeg, lijkt in elk geval van de baan. Ondertussen neemt in de Kamer de ergernis toe over de vaccinatie strategie van het kabinet. De linkse oppositiepartijen balen ervan dat Nederland op 8 januari als laatste land in Europa begint met prikken. ,,Zonder dat iemand daar een goede reden voor heeft kunnen geven'', vindt PvdA-Kamerlid Lilianne Ploumen. Minister De Jonge zit zich naar eigen zeggen 'te verbijten' als hij de beelden van vaccinaties in andere landen ziet. De Jonge: ,,Jongens, hadden wij ook maar in die eerste rit gezeten, natuurlijk wil j e dat. Te gelijkertijd geldt: we hebben de keuzes gemaakt zoals we die ge maakt hebben, en ik denk dat dat verantwoorde keuzes zijn.'' Tientallen Nederlandse ziekenhuizen moeten patiënten die wachten op een kankerbehandeling of hartoperatie afbellen. Landelijk is de operatie capaciteit gehalveerd om verpleegkundigen vrij te spelen. Noodzakelijke acute zorg wordt wel verleend. Bedden zijn er genoeg, maar het lukt ziekenhuizen niet langer om genoeg verpleegkundigen in te zetten. Het ziekteverzuim ligt op 8 procent; verpleegkundigen zijn ziek door corona of overwerkt. De nood is nu zo hoog dat de 'kritieke planbare zorg' moet worden afge zegd. 29 procent van de ziekenhui zen heeft geen andere keuze, meldt de Nederlandse Zorgautori teit (NZa). ,,De niet-urgente zorg was al af geschaald om de urgente zorg doorgang te laten vinden, maar dat redden we nu niet meer'', zegt Ma- riël Croon van het Landelijk Net werk Acute Zorg. Het is niet meer voldoende om alleen ingrepen aan bijvoorbeeld knieën en heupen uit te stellen. Ook mensen die een by pass, een chemokuur of een kan keroperatie nodig hebben, maar niet direct in levensgevaar zijn, kunnen worden gebeld dat de in greep wordt uitgesteld. ,,We kun nen alleen ruimte creëren door de zorg af te schalen, dus nu ook de urgente zorg die eigenlijk binnen zes weken moet gebeuren.'' Twee weken geleden was een kwart van de operaties geschrapt om coronapatiënten te kunnen helpen, vorige week was dat 40 procent en nu is de capaciteit ge halveerd. ,,Acute zorg blijft ge woon doorgaan'', benadrukt Croon. Als een hartpatiënt ieder moment kan overlijden dan wordt die meteen geholpen. Maar bijvoorbeeld een nier transplantatie met een nier van een levende donor hoeft niet di rect plaats te vinden. Als de ge zondheid van de patiënt sterk ver slechtert of er ontstaat een tekort aan dialysecapaciteit, dan is de operatie acuut en zal die doorgaan. Dat is ook het geval bij een trans plantatie van een overleden donor, anders gaat het orgaan verloren. Keuzes Artsen moeten moeilijke keuzes maken, welke behandelingen wel en welke kunnen een paar weken wachten. De afgezegde behande- Ziekenhuisbezetting ook. Wie wordt afgebeld door zijn medisch specialist kan niet zo maar terecht in een ziekenhuis waar nog wel plaats is. Er is geen landelijk systeem voor spreiding van reguliere patiënten. Zieken huizen regelen dat - vaak regio naal - onderling. Duitsland kan evenmin soelaas bieden, zoals bij Covid-19-patiënten wel gebeurt. Duitsland heeft het nu zelf ook zwaar en het aantal bedden en verpleegkundigen is er niet onuit puttelijk. De NZa praat met de zie kenhuizen om de samenwerking in de regio's te verbeteren. Minder coronabesmettingen is de enige uitweg. Croon: ,,De men sen die nu worden opgenomen hebben de infectie al voor de lock- down opgelopen. We verwachten dat het aantal patiënten tot in de eerste week van januari, drie we ken na het begin van de lockdown, blijft stijgen. Het gaat iets harder dan voorspeld. We hopen dat het aantal opgenomen Covid-patiën- ten na de eerste week van januari gaat dalen. We kunnen het ons niet veroorloven als het anders loopt.'' Het Landelijk Netwerk Acute zorg roept mensen met medische klachten op om toch naar de dok ter te gaan. Tijdens de eerste golf meden mensen de huisarts. Croon: ,,Als je te lang wacht of er treedt vertraging in de zorg op, dan wordt de prognose slechter want de ziekte gaat door.'' In totaal hebben huisartsen sinds de co rona-uitbraak 1,16 miljoen minder verwijzingen kunnen uitschrijven dan verwacht kon worden zonder corona, meldt de NZa. Nieuwe patiënten Aantal nieuwe coronagevallen per dag. lingen leiden tot 'emotionele ge sprekken', zegt traumachirurg Mi chael Verhofstad van het Erasmus MC. ,,Het is nog steeds uitlegbaar naar de patiënten. Je ziet wel dat mensen voor zichzelf of hun fami lie opkomen. Er is meer spanning en emotie in de spreekkamer en via de telefoon.'' Ook het Erasmus heeft 50 pro cent van de operaties en behande lingen geschrapt om verpleegkun digen vrij te maken. Chemo's wor den twee weken uitgesteld, opera ties vanwege hart- en vaatziekten donderdag 31 december 2020 GO 'Doe thuis een spelletje, maar ga vanavond niet naar buiten!' Het kabinet kijkt met angst en beven naar de jaarwisseling. Ziekenhuizen zitten zo goed als vol. Tot overmaat van ramp blijkt de Britse variant van het corona virus zich óók onder kinderen te verspreiden. Hanneke Keultjes Peter Winterman Den Haag Premier Mark Rutte doet een laatste, dringende oproep aan het volk: „Blijf binnen en houd je aan de regels.'' foto anp Nu al de helft van operaties geschrapt Ton Voermans Utrecht Herstelafdeling in het Leids Universitair Medisch Centrum. foto hh/anp Aanwezige coronapatiënten in ziekenhuizen. 2714 SEPT OKT NOV 14000 12000 10000 8000 6000 4000 2000 7-daags "gemiddelde" Woensdag: 7561 NOV 311220 BRON: RIVM, LCPS Drukte op de Korte Opname- en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3