O 0 CD H 6 Van het kerstkindje van Danny Vera en zijn vrouw tot het uiteindelijk afblazen van de marinierskazerne. En van de jacht op een jonge bende in Dauwendaele tot Bar American in Middelburg. We beleefden een bewogen (corona)jaar. De krant licht de tien meest memorabele Walcherse én Zeeuwse onderwerpen uit. Polman voelt zich besodemieterd Besodemieterd. Commissaris van de koning Pol man vatte begin februari in één woord samen hoe hij en met hem veel Zeeuwen zich behandeld voel den door het kabinet. Na jaren van getalm en uit stel kwam op een gedenkwaardige winteravond in het ministerie van Defensie het hoge woord uit staatssecretaris Visser: de mariniers verhuizen niet naar Zeeland. Ineens sprak heel het land over de ma- Irinierskazerne. Tot dan toe een onder werp dat buiten Zeeland en de muren van Defensie nauwelijks bekend was. Zeeland was belazerd, aan het lijntje ge- houden,vermalen tussen militairen en poli tici. Niet dat de rest van het land de mariniers alsnog linea recta naar Vlissingen wilde sturen, maar dat er een ereschuld aan Zeeland was stond als een paal boven water. Zeeland had ineens de 'gunfac- tor' in Den Haag. Er viel heel wat goed te maken en snel! Bernard Wientjes bleek de man met de juiste connecties om - midden in een coronacrisis - een hele reeks van projecten voor Zeeland binnen te halen: van een gevangenis voor de zwaarste jon gens tot kenniscentra. En zo geschiedde dat 2020 met al zijn coronamisère voor Zeeland toch geen verloren jaar werd. Toerisme gaat op slot Tijdens de intelligente lockdown die premier Rutte op 23 maart afkondigde, leek het Zeeland slim om nog een stapje verder te gaan dan de lan delijke maatregelen. Eind maart werden overnach tingen op vakantieparken, campings en in hotels verboden. Niet uit angst dat toeristen elkaar daar zouden besmetten, maar vanwege de beperkte ca paciteit van de Zeeuwse ziekenhuizen. ,,De zorg in Zeeland staat nu al dicht tegen het rood aan", mo tiveerde voorzitter Jan Lonink het besluit van de Veiligheidsregio Zeeland. Elke vakantieganger die zich bij een arts zou melden, al was het maar met een gebroken been, was even ongewenst. De hotels, vakantiehuisjes en campings raakten niet helemaal uitgestorven. Seizoensarbeiders of mensen die om persoonlijke redenen tijdelijk op een camping of een park woonden, konden toe stemming krijgen om te blijven. Toen tegen de zo mer het aantal coronabesmettingen terugliep, ging Zeeland weer in de pas lopen met de rest van het land. Nadat aanvankelijk 15 procent van de slaapplaat sen weer mocht worden verhuurd, ging de recrea tiesector vanaf 1 juli weer helemaal open. Er volgde een drukke zomer, met vooral veel Nederlandse toeristen. Jo-Annes de Bat onder vuur Het komt niet vaak voor dat Provinciale Staten in een speciale vergadering meer dan vijf uur debat teren over de integriteit van een bestuurder. Maan dag 28 september was dus een bijzondere dag. Jo- Annes de Bat, de populairste politicus van Zeeland - zo bleek tijdens de Statenverkiezingen in 2019 - lag onder vuur. Enkele ondernemers uit Yerseke en een advocaat uit Goes hadden hem beschuldigd van belangenverstrengeling in de kwestie Zand dijk. Die weg moet worden opgeknapt, maar met de provincie viel niet te praten over het tracé dat de ondernemers in de regio graag wilden. Omdat de broer van De Bat grond heeft in de buurt van dat traject, was de suggestie. Na een chaotische vergadering, met tussentijdse stemmingen over de procedure, schorsingen voor fractieoverleg en gedetailleerde verklaringen van collega-gedeputeerden en commissaris van de ko ning Han Polman, werd De Bat van alle blaam ge zuiverd. Hij had integer gehandeld, oordeelden de Staten, maar wel een beetje onhandig. Hij had be ter moeten checken waar zijn broer precies grond heeft en niet op zijn eentje moeten gaan praten met de ondernemers die hem later beschuldigden. ,,Ik met mijn stomme kop", gaf hij toe. Daarmee was de kous af. Danny Vera op 1 en een kerstkindje Voor Middelburger Danny Vera en zijn vrouw Escha kan 2020 niet mooier eindigen dan met de komst van Lavie Vey Vera. Hun dochtertje werd op Eerste Kerstdag geboren na vier jaar wachten. Nu was het bijna voorbije jaar voor Vera toch al een topjaar, ondanks het feit dat hij nauwelijks kon optreden als gevolg van de coronapandemie. Hij ging niet bij de pakken neerzitten, maar maakte vanuit zijn woonkamer sessies ('Home recor dings') waarin hij enkele bekende nummers zong. Vooral zijn versie van Zijn het je ogen van wijlen Koos Alberts scoorde hoge ogen bij zijn volgers op sociale media. Het nummer klinkt zelfs beter dan het origineel. Een ander hoogtepunt van Vera - ook al hield hij meerdere malen vol niet van lijstjes te houden - is zijn nummer één positie in de top 2000 met Roller Coaster. Bij de bekendmaking zei hij het 'een beetje genant te vinden'. Het tekent Vera. Ook in 2020 nam hij geen blad voor de mond. Storm Ciara slaat strand weg Begin februari sloeg storm Ciara hard toe. Op drie plaatsen langs de zuidwestkust van Walcheren spoelden grote stukken strand weg waardoor het hier en daar heel smal werd. Zo smal dat gevreesd werd dat hulpdiensten bij vloed niet van het ene naar het andere strandvak konden rijden. Het ging om stukken strand bij Dishoek, Zoutelande (het Zuidstrand) en Westkapelle (Erica). Aanvankelijk vond Rijkswaterstaat het niet no dig in actie te komen om het strand op te spuiten. Want er bestond geen direct gevaar voor de kust. Uiteindelijk besloot het het toch te doen bij Dis hoek, toen metingen uitwezen dat er wel degelijk een risico was ontstaan. De gemeente Veere kreeg vervolgens zelfs het aanbod om mee te liften met dat project zodat er meer strand kon worden opge spoten. Veere ging echter niet op dat aanbod in omdat de Zeeuwse kustgemeenten het nog niet eens konden worden over een gezamenlijk zand- fonds. Trekdijk blijkt splijtzwam De Trekdijk is al jaren in beeld bij de gemeente Middelburg als toekomstig bedrijventerrein. Dat plan veroorzaakt echter ook al jaren diepe ver deeldheid, zowel maatschappelijk als politiek. Zo zijn veel bewoners mordicus tegen, omdat ze vinden dat ze na aanleg bijna helemaal omsingeld zijn door industrie en wegen. Eeuwen geleden stond er daar in de polder bij Nieuwland een mot- tekasteel. Dat is op zich niet zo bijzonder, want ooit moeten er in heel Zeeland zo'n tweehonderd hebben gestaan. Tijdens het onderzoek door archeologen naar de ondergrond van de Trekdijk bleek dat die motte echter via een open waterverbinding contact had met andere delen van Zeeland. Zo vonden archeo logen een stenen talud, het bewijs dat daar scheep jes zijn aangeland. Dat is bijzonder omdat sporen van verkeer met andere delen van de regio zeer zeldzaam zijn. Veere wil toeristen laten dokken Jarenlang was Veere een toonbeeld van rust als het donderdag 31 december 2020 WA Danny Vera op 1 en René Hoonhorst, Emile Calonl Vlissingen 1 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34