Twee Zeeuwse partijen willen in de Kamer ZEELAND 3 mmÊÊI ROND KUNSTWERK mmM over gepraat 'moeten we dit wel doen', 'past dit bij Terneuzen'. We hebben geconcludeerd dat zo'n at tractie iets toevoegt aan de stad." Begijn realiseert zich dat het idee niet origineel is, sterker nog een zelfde ontwerp met de letters TER en twee neuzen erachter lag al klaar. Terneuzenaar Arijan van Wijngaar den diende het in voor een prijs vraag die uitgeschreven was door de gemeente, een prijsvraag voor de vormgeving van een iconisch uit kijkpunt langs de Westerschelde, vlakbij de binnenstad. Van Wijn gaarden was dan ook verrast toen hij deze week op de face- book- pa- gina van de Wijkraad Binnenstad en Java 'zijn' voorstel voorbij zag ko men, als plaatsnaam-attractie op het Stadhuisplein. ,,Ik had dat graag van tevoren geweten. Mijn ontwerp moet bekend geweest in het ge meentehuis. En als ik het voorafhad geweten, had ik erover mee kunnen denken." Met de hand op haar hart bezweert wijkraad voorzitter Meijer dat zij niets wist van de inzen ding van Van Wijn gaarden. „Je mag het wel toevallig noemen dat wij met hetzelfde voorstel zijn gekomen." Van Wijngaarden heeft inmiddels contact gehad met de wijkraad. Hij kan er vrede mee heb ben. Vol afschuw Dat geldt niet voor twee raadsleden in Terneuzen, PvdA-fractievoorzit- ter Laszlo van de Voorde en zijn col lega Patrick van der Hoeff van de Partij voor de Vrijheid (PVV). Ze hebben gisteren meteen pittige schriftelijke vragen aan het college van B en W gesteld, in lijn met meer reacties op met name Facebook. Ze schrijven 'vol afschuw' kennis te hebben genomen van het project. Van de Voorde vreest dat de plaatsnaam-attractie 'een averechts effect zal hebben op het al niet te be ste imago van Terneuzen'. ,,Wat onze stad nodig heeft zijn ontwik kelingen, attracties en bezienswaar digheden die uit zichzelf fotowaar dig zijn in plaats van een pretenti eus aftreksel van I Amsterdam. Dit mag een aardig burgerinitiatief uit de wijk zijn, maar het straalt af op de hele stad Terneuzen. Maak van het Stadhuisplein een ontmoetingsplek met lommerrijke bomen en bank jes, dat zou heel wat aardiger zijn." Gevolgen zal de kritiek niet heb ben. Multimediabedrijf Recht door Zee in Sas van Gent heeft al op dracht gekregen het kunstwerk te maken en te plaatsen. Jan Vinke van Recht door Zee denkt er een paar maanden voor nodig te hebben. ,,Er komt nog aardig wat bij kijken. Van dalen moeten er niet mee aan de haal kunnen." Vinke verwacht dat begin maart de twee meter hoge plaatsnaam-attractie er kan staan. Vervolgens is het afwachten of het echt een trekpleister wordt. Zo druk als rond I Amsterdam zal het niet worden, voorziet wethouder Begijn. Al zou hij dat wel mooi vin den. De oorsprong van de PVDM ligt in Sluiskil. Daar woont oprichter Roy Springintveld. In 2007 en 2010 regis treerde de partij zich voor de Kamer verkiezingen, maar het lukte des tijds niet de benodigde waarborg som van 11.250 euro bij elkaar te krij gen. Want registreren is nog niet meedoen. De waarborgsom is een voorwaarde, net als goedkeuring door de Kiesraad, die beoordeelt of aanvragen niet in strijd zijn met de Kieswet. Springintveld heeft er alle ver trouwen in dat de benodigde waar borgsom voor 1 februari op tafel ligt, zoals de Kiesraad wil. ,,We gaan on line giften inzamelen. En desnoods schieten we het zelf voor." Zelf stelt Springintveld zich niet verkiesbaar voor de Tweede Kamer. Slavernij De partij wil een einde maken aan wat zij noemt het systeem van 'eco nomische slavernij'. De politie moet mensen niet langer met boetes on derdrukken, stelt Springintveld, maar juist helpen. Verder wil de par tij dat essentiële levensbehoeften gratis worden en alleen nog voor luxe moet worden betaald. Tederland Ook Idr1, de politieke beweging die eerder dit jaar in West-Zeeuws- Vlaanderen de aandacht trok met het uitdelen van voedselpakketten en weggeeftulpen, wil af van het huidige politieke systeem, dat ver deeldheid in de hand werkt. Neder land moet een Tederland worden, zegt oprichtster Kayid Wolfert uit Breskens. ,,We moeten carte blanche krijgen om met zijn allen een nieuwe start te maken." Zij is er van overtuigd dat Idr1 de waarborgsom weet in te zamelen en denkt dat de partij kansrijk is bij de verkiezingen. Er komt in ieder geval een Zeeuw hoog op de kandidatenlijst. donderdag 31 december 2020 krijgt twee grote neuzen Vlnr: Mihael (2) met zijn vader Laszlo van de Voorde (PvdA en tegenstander van het idee), Jan Vinke van multimediabedrijf Recht door Zee, wet houder Jack Begijn en Arijan van Wijngaarden, bedenker van hetzelfde ontwerp voor de oude Veerhaven Terneuzen, met in hun handen nu nog miniaturen van de beoogde trekpleister TER plus wi V'. twee sf mbolische neuzen. -OIO ANNE HANA i II.; Ji 1 ■<r. De inspiratiebron voor de Wijkraad Binnenstad Terneuzen en Java, de plaatsnaam-attrac tie op de Markt van Roermond. FOTO HOLLANDSE HOOGTE/JOHN PETERS Kijk op de site bij /video Twee in Zeeuws-Vlaanderen op gerichte partijen willen meedoen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer. De Partij voor de Mens en alle overige aardbewo ners (PVDM) heeft zich voor de derde keer geregistreerd, Idr1 doet een eerste poging. Ernst Jan Rozendaal Den Haag Kayid Wolfert (links) en Henk Hardonk van politieke bewe ging Idr1. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31