s? Geen jaar om snel te vergeten Zes mensen in tehuizen overlijden aan corona Meer cybercrime sinds tweede lockdown 2 Amsterdam heeft het al heel lang, Hulst sinds een paar jaar en Terneuzen krijgt het, een plaatsnaam attractie. Eén met de letters TER en twee symbolische neuzen erachter. In maart moet het er staan, maar het maakt de tongen nu al los. PLAATSNAAM-ATTRACTIE REURING Commentaar Ons houvast voor 2021 is dat we samen verrassend veel veerkracht blijken te hebben Reimerswaal (2) en in Terneuzen (1). Deze week zijn er veel minder be smettingen bijgekomen dan in de afgelopen weken, zegt Angela Bras, woordvoerder namens de verpleeg- en verzorgingshuizen. ,,Ook zijn 22 cliënten hersteld. Dat is echt een op luchting." Toch geeft Bras een waar schuwing af. ,,We hopen dat de maatregelen ervoor zorgen dat deze ontwikkeling de verpleeghuizen niet zal raken. Dat is van belang, om- ALMANAK Het afgelopen jaar trouwden meer mensen in Zeeland gratis, omdat ze toch geen feestje kon den geven. ,,Kun je eigenlijk ook gratis scheiden?", vroeg iemand toen dit nieuwsfeit gisteren in een redactievergadering aan de orde Ook zijn 22 cliënten hersteld. Dat is echt een opluchting dat er grote zorgen zijn of er vol doende personeel beschikbaar is de komende weken. We doen er alles aan om te zorgen dat er genoeg mensen zijn." kwam. ,,Achter scheidingen zit zo'n winstgevende industrie van advocaten, notarissen en ambtenaren", bromde een jour nalist wiens huwelijk niet zo lang geleden is ontbonden. ,,Die hebben waarschijnlijk dat gratis trouwen verzonnen." Fietser gewond bij aanrijding met tractor Fanfaremuziek op kerkplein Ere wie ere toekomt, het idee is van de wijkraad Binnenstad en Java, de actieve bewonersorganisatie van het centrum van Terneuzen en de naastgelegen wijk Java. ,,We zijn er al een tijdje mee bezig", vertelt wijkraadvoorzitter Joan Meijer. ,,We willen de binnenstad graag wat opfleuren. Zo hebben we dit jaar een spelletjescircuit gemaakt, met straatspelletjes door het hele centrum. Niet alleen voor de eigen inwoners, maar ook voor bezoekers. En daar wilden we graag nog iets bij, iets wat aantrekt." Roermond Nee, de bewonersorganisatie heeft zich niet door het aloude, superpo- pulaire beeldmerk I Amsterdam (Ik ben Amsterdam, vrij vertaald) laten inspireren. Ook niet door het Inulst van Hulst, met Hulst zoals in het Zeeuws zonder H, dat ruim twee jaar geleden in de Vossenstad is ge lanceerd. Maar wel door Roermond, waar op de Markt een plaatsnaam attractie staat met de letters ROER en daarnaast een stoel in de vorm van een mond. Velen laten zich erbij fotograferen. De wijkraad hoopt dat ook te be reiken, maar dat niet alleen. De at tractie is gedacht op het Stadhuis plein bij parkeergarage Oostkolk, een nogal grijze omgeving. Wijk- voorzitter Meijer: ,,Die plek kan wel wat kleur gebruiken. Zeker als het zulk weer is als de laatste dagen, ziet het er grauw uit. En we weten zeker dat bezoekers van Terneuzen het leuk zullen vinden. We hebben al een mooie Scheldeboulevard langs de Westerschelde met veel beelden. Dit kunstwerk hoort erbij." Zo denkt wethouder Jack Begijn er ook over. Het college van B en W Deze attractie zal een averechts effect hebben op het al niet te beste imago van Terneuzen. Had iets originelers bedacht heeft het voorstel omarmd en voor de uitvoering ervan onlangs 19.300 euro beschikbaar gesteld. ,,We kun nen in ons gemeentehuis wel van alles bedenken. Dit komt uit de wijk zelf. Het is een burgerinitiatief. Dat willen we graag. We hebben er uiteraard als college van B en W Sinds het kabinet besloot tot een tweede lockdown is het aantal mel dingen van cybercrime in Zeeland met meer dan zeventig procent ge stegen in vergelijking met een jaar eerder. Het gaat dan om phishing, helpdeskfraude en 'vriend-in- nood-fraude'. Dat blijkt uit onder zoek van VPNgids.nl op basis van politiecijfers. Van september tot en met no vember registreerde de Zeeuwse 43 digitale misdaden. In 2019 ging het in dezelfde periode nog om 25 mel dingen. Het gaat dan om phishing waarbij mensen via een mail wor- den gevraagd om hun persoons- of betalingsgegevens achter te laten. Bij 'vriend-in-nood-fraude' wordt via de telefoon gevraagd om geld over te maken, omdat 'de vriend' niet bij zijn geld kan en acuut euro's nodig heeft. Noord-Holland Het aantal Zeeuwse meldingen valt overigens nog wel mee vergeleken met meldingen elders in het land. De meeste cybercrime komt voor in Noord-Holland, bijna 10 per 100.000 inwoners. In Zeeland is dat 4,5 per 100.000 inwoners. Mensen die in Kapelle en Noord-Beveland wonen, melden het vaakst cyber crime. donderdag 31 december 2020 is 2020 een jaar om snel te vergeten? Nee, dat zou geen recht doen aan de slachtoffers van het coronavirus. Alleen al in Zeeland zijn er meer dan honderd mensen aan overle den. Bij de jaarwisseling hoort dat we hen gedenken, samen met de anderen die stierven. We zullen zeker ook even stil staan bij de grote sociale en economische ellende van de pan- demie. Zo wordt het een ernstige jaarwisseling. Oud en nieuw wordt ook historisch. De mensen in onze kleinste bubbel pakken we vast, maar de rest geven we hele maal tegen onze natuur in een anderhalvemeterknuffel. En we wensen elkaar het beste met gemengde gevoelens. Met meer zorgen dan anders. Want hoe zal 2021 zijn? Kunnen we ons ontworstelen aan de verstikkende greep van het virus? Het zal lang duren voor we allemaal zijn ingeënt. 2020 was een bijzonder zwaar jaar. We kunnen trots zijn dat we er als samenleving redelijk goed doorheen zijn gekomen. We zijn niet de fabeltjesfuik in gezwommen die dwaallichten voor ons opzetten in de sociale media en in het publieke debat. Ook al kunnen we niet wachten op de vaccinatie, we hebben er nog steeds begrip voor dat de regering en haar adviseurs ge woon mensen zijn die er het beste van proberen te maken. Met vallen en opstaan. 2020 was een harde les. We leven in omstandigheden die ons volledig kunnen overheersen. Met dramatische gevolgen. Gelukkig is er houvast. Samen blijken we verrassend veel veer kracht te hebben. Dit is genoeg om toch met een gerust hart 2021 in te gaan. De afgelopen week zijn in Zeeuwse verpleeghuizen 6 be woners overleden aan een be smetting met corona. Dat zijn 5 overlijdens minder dan in de voorgaande week. Er zijn 17 cliënten positief getest; 33 min der dan de week ervoor. Jeffrey Kutterink Middelburg Drie cliënten overleden in de ge meente Sluis, twee in Vlissingen en een in Kapelle. In totaal zijn tijdens de tweede golf 44 verpleeghuisbe woners aan de ziekte overleden. De 17 nieuwe besmettingen waren op Schouwen-Duiveland (7) en in de gemeenten Vlissingen (4), Veere (3), - Angela Bras, woordvoerder verpleeg- en verzorgingshuizen Tip? redactie@pzc.nl 'S-HEERENHOEK Een 75-jarige man uit 's- Heerenhoek is gistermid dag gewond geraakt toen hij op zijn fiets in botsing kwam met een tractor. De aanrijding gebeurde rond 13.00 uur op de Bar- besteinweg in 's-Heeren- hoek. De fietser kwam ten val en raakte daarbij gewond. Een ambulance team werd opgeroepen en heeft het slachtoffer uiteindelijk naar het zie kenhuis vervoerd, meldde de politie. Waardoor het ongeval is gebeurd, is nog niet bekend. 8 ll V j pa &,sk ^rsotsflir nirijs/ ij €cn gelukkig, ijaoiul ai Coronairij fff '2021 YERSEKE Geen rondgang door Yer- seke met de koenckelpot op oudejaarsdag. Toch wil de Eerste Yerseksche Koenckelpot Fanfare het jaar niet in stilte voorbij laten gaan. Daarom klinkt vandaag vanaf het Kerk plein heel de dag fanfare muziek. ,,We hebben een geluidsbox opgehangen in het bovenste raampje van het voormalige ge meentehuis", zegt Jan van Putten van Eerste Yerseksche Koenckelpot Fanfare. „Vanaf een uur of half elf klinkt onze mu ziek uit de speaker. Zodat we toch nog een beetje van ons kunnen laten horen." VROUWENPOLDER Politie achtervolgt automobilist De politie heeft gister middag een 25-jarige automobilist uit Rotter dam aangehouden, omdat hij zonder rijbe wijs achter het stuur zat en er na een stopteken met hoge snelheid van door ging. De politie zag de man rond 12.45 uur rijden op de N57 bij Vrouwenpolder en gaf hem een stopteken, omdat bekend was dat zijn rijbewijs ongeldig was verklaard. De man ging er met hoge snel heid vandoor, reed door rood, maar werd uitein delijk op de Oranje Nas- saulaan tot staan ge bracht. Terneuzen Harmen van der Werf Terneuzen - Laszlo van de Voorde, fractievoorzitter PvdA Terneuzen De plaatsnaam Terneuzen als attractie. Nu nog in modelvorm, in het voorjaar van 2021 is de naam in het groot te bewonde ren aan de Oostkolk op het Stadhuisplein. foto anne hana Ab van der Sluis Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30