Vuurwerk Goese kerken vrezen boetes bij luiden klok Aantal besmettingen met corona daalt licht 2 WILLEM VAN DAM Column Kaboem!!!! Buiten klinkt een donderslag. Is het een cobra 6 BP met 5,5 gram buskruit? Een PS5 Shark Supremo Pirotech- nika met Spaans kruit? Met dat soort vragen moet je bij mij niet aankomen. Van vuurwerk heb ik geen verstand. Nooit gehad ook. Als kind mocht ik van mijn ouders weleens een zakje sterretjes ko pen. Tot ik, het was op oudejaars dag 1953, een brandend sterretje op het gloednieuwe tafelkleed liet vallen - groot gat natuurlijk. Sindsdien geen sterretjes meer voor mij. een rotje laten knallen of een gil lende keukenmeid laten gillen. En op de school waar ik ooit werd ge acht het Meer Uitgebreid Lager Onderwijs te genieten, heb ik eens in een balorige bui bij de leraar Duits (Bomhoff heette de man en dat verzin ik niet) een knalerwtje aan het schoolbord bevestigd. Maar als ik in mijn hele lange le ven twee tientjes aan vuurwerk heb gespendeerd, is dat veel. Door het raam zie ik een stel jo chies wegrennen. Veertien zijn ze, misschien vijftien, zestien. Jochies van waarschijnlijk dezelfde leef tijd als van die gasten die in Ka- pelle een vuurwerkbom bij een bejaarde vrouw in de brievenbus deponeerden. Waarom ze dat de den? Geen idee! Waar zit het ver stand van die gassies? En vooral ook: waar waren de ouders? Had den die niet in de gaten dat hun bloedjes van kinderen met levens gevaarlijk verboden vuurwerk op het dorp rondsjouwden? brandweer en ambulanceperso neel in opperste staat van paraat heid verkeren; ze vrezen het korte lontje van het gajes, dat zich in zijn 'vrijheid beknot voelt' omdat het zijn vuurpijltjes niet de lucht in mag schieten. Zucht. Diepe zucht. Ik wens u desondanks een fijne oudejaarsavond toe. En ik hoop dat Youp vanavond wél voor een beetje vuurwerk zal zorgen. Waar zit het verstand van die gassies en vooral ook: waar waren de ouders? DE STELLING Vandaag: Ik heb zin in 2021 Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Vollere bakken door lockdown Twee auto's volledig uitgebrand KRUININGEN Zwaargewonden bij ernstig ongeval ,,Dat laatste wil de SGP-Christen- Unie wel voor zijn rekening ne men", laat SGP/CU-voorman Johnny Lukasse in een brief aan het college weten. De SGP/CU-fractie deed eerder een oproep aan het college om het verzoek aan de kerken te onder steunen. ,,Maar het is niet aan ons om dat verzoek bij de kerken neer te leggen", liet burgemeester Margo Mulder op 17 december weten. Waarop de SGP/CU, samen met het CDA, op eigen gelegenheid de ver schillende kerken in de gemeente heeft aangeschreven. Zonde In een nieuwe brief verzoekt Lu kasse het Goese college nu opnieuw om medewerking. ,,Het zou toch zonde zijn als de Grote of Maria Magdalenakerk niet zou luiden." Want het bestuur van de Sionkerk staat niet onwelwillend tegenover het initiatief, maar het heeft ook twijfels: 'We riskeren daarmee een sanctie van de RUD, aangezien onze klok formeel na 23.00 uur niet meer geluid mag worden.' Ook het bestuur van de Grote of Maria Magdalenakerk reageert te rughoudend: 'Deze klokkenluidac tie valt, voor zover wij weten, bui ten de normale regeling en zou dus We riskeren daarmee een sanctie van de RUD, aangezien onze klok formeel na 23.00 uur niet meer geluid mag worden met instemming van de gemeente lijke overheid moeten plaatsvin den, ook gezien het tijdstip', schrijft het bestuur. Erg sympathiek Een woordvoerder van de ge meente Goes laat weten dat het col lege in principe 'erg sympathiek' te genover het initiatief staat, maar dat er inderdaad na 23.00 uur niet mag worden geluid. ,,Tenzij je een vrij stelling aanvraagt bij de RUD, maar daar is het nu te laat voor. En de handhaving is in handen van de RUD, daar gaat het college niet over." De GGD Zeeland nam afgelopen week 8976 testen af. Dat zijn er 477 minder dan vorige week. Toen werd nog een recordaantal van 9453 tests afgenomen. Lokale brandhaarden zijn in Terneuzen, Middelburg en Reimerswaal. Daar werden achtereenvolgens 180, 156 en 124 positieve tests afgenomen. Feestdagen Volgens GGD Zeeland kan de da ling van het aantal besmettingen 'een eerste effect zijn van de lock- down die op 15 december inging'. Maar, tekent de GGD tegelijk aan, kunnen de feestdagen effect heb ben gehad op het testgedrag van mensen. Als mensen zich minder vaak hebben laten testen bij klachten dan zou de lichte daling van het aantal besmettingen ook voor een deel daardoor te verklaren zijn, al dus GGD Zeeland. Het gedrag van mensen tijdens de feestdagen speelt een belangrijke rol bij het eventueel verder inzetten van de daling van het aantal besmettin gen, benadrukt de GGD. Drukte Tientallen ziekenhuizen schrap pen dringende operaties vanwege coronadruk, meldde de de Neder landse Zorgautoriteit (NZa) gis terochtend. In Zeeland verandert voorlopig echter niets, laten Zorg- Saam en Adrz weten. De beide ziekenhuizen lieten eerder wel weten dat ze minder operaties uitvoeren dan normaal als gevolg van de toenemende drukte in het ziekenhuis. Maar spoedoperaties en oncologische operaties gaan gewoon door. Door minder vaak te opereren kan personeel elders in de zieken huizen worden ingezet. Wanneer een operatie, onderzoek of behan deling wordt uitgesteld, worden patiënten gebeld. De ziekenhuizen benadrukken dat het niet nodig is om zelf te bel len. Wie niets hoort, wordt ge woon op de aangegeven tijd en locatie verwacht voor een consult, onderzoek of behandeling. ZEELAND2 t>E JAARWISSEL.IN6 van 2020 donderdag 31 december 2020 Ik heb later heus nog weleens Kaboem!!!! In de krant las ik dat politie, Reageer op pzc.nl Gisteren: Oud en nieuw kan nooit leuk zijn zonder vuurwerk 1307 stemmen ZIERIKZEE Sinds er meer mensen thuiszitten vanwege de coronapandemie is er ook meer huishoudelijk afval, zoals oud papier, merken ze bij de ge meente Schouwen-Dui- veland. Er wordt bijvoor beeld meer online be steld en dat brengt meer karton en plastic met zich mee. Volgens een gemeente woordvoerder worden de containers daarom nu geen drie, maar vier keer per week geledigd. ,,Het gebeurt ook wel eens op afroep of spontaan, als collega's zien dat een bak vol zit." Op oudjaarsdag gaan de gemeentelijke in zamelcontainers uit voor zorg tegen vandalisme op slot tot 4 januari. VLISSINGEN In Vlissingen zijn dins dagavond twee auto's in vlammen opgegaan. De oorzaak van de branden is niet bekend. Het vuur werd rond 23.15 uur ontdekt langs de Oostelijke Bermweg bij het Verholen Vliet. De voertuigen stonden volle dig in brand. De brand weer rukte uit met een blusvoertuig en waterwa gen. De politie was met ook met meerdere voer tuigen aanwezig. Na een half uur was de brand ge blust. Op de Zanddijk bij Krui- ningen is gisteren om 16.50 uur een automobi list tegen een lantaarn paal gebotst en daarna van de dijk afgereden en tegen een boom tot stil stand gekomen. Een in zittende raakte hierbij bekneld en kon pas na anderhalf uur worden bevrijd. De bestuurder van de auto raakte eve neens zwaargewond. Beide mannen zijn met spoed naar het zieken huis gebracht. De weg was urenlang af gesloten voor het ver keer. Om 19.00 uur kon pas worden begonnen met de berging. Een aantal Goese kerken durft het niet aan om tijdens de jaar wisseling de klokken te luiden. Ze zijn bang voor boetes van de RUD en vrezen dat ze daarnaast het luidtarief moeten betalen. Willem Adriaansens Goes - Bestuur Sionkerk In de afgelopen week zijn 1157 Zeeuwen positief getest op co rona in de GGD-teststraten, in stellingen en commerciële test straten. Dat zijn er 73 minder dan de week ervoor. Voor het eerst sinds weken hebben zich fors minder mensen laten tes ten. Jeffrey Kutterink Goes TIAJRLUK HAR&ER tsUWEM HEMK.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2